Προς το περιεχόμενο

IRQs - Που αποθηκεύονται?


LiKBeAsT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό ειναι το ερωτημα..

CMOS? (μαλλον..:o)

 

Αν ναι τα προγραμματακια που μπορεις να κανει save and restore το CMOS θα αποθηκευουν και τα IRQs?

 

Ρωταω διοτι θελω να μπορω να κανω save and restore τα σεταρισμενα IRQs γιατι:

 

  • Απο windows δν μπορω να τα αλλαξω
  • στο CMOS setup κατα το boot, κατι μπορεις να κανεις αλλα δν ειναι σαφες και βολικο(σε εμενα τουλαχιστον)
  • η καρτα ηχου μου οταν ειναι σε shared IRQ μου δημιουργει προβληματα, τα οποια λογω τον παραπανω αποτελουν μπελα μεχρι να λυθουν (αφηστε που για να καταλαβω οτι αυτες oi BSOD οφειλονταν σε αυτο ειχα τραβηξει πολλα....)

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο το λογο συνηθιζουμε παντα να βαζουμε την καρτα ηχου στη τελευταια θυρα pci διοτι ετσι δεν θα κανει sharing καποιο irq!!

Απο windows XP και πανω λειτουργικα συστηματα δεν χρειαζετε και δεν μπορεις εκτος bios να πειραξεις κατι λογο ACPI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καποια φαση π με ειχε ζαλισει για τα καλα ακομη και εκει εκανε sharing..

 

τωρα βεβαια εκει την εχω και ολα ειναι μια χαρα!

Για αυτο ρωταω που αποθηκεύονται οι "ρυθμισεις" των IRQ ..(δηλ ποια συσκευη με ποιο IRQ)

 

Στο CMOS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο cmos αποθηκευονται οι ρυθμισεις και ΔΕΝ μπορεις να τις πειραξεις μεσα απο τα ΧP εφοσον τις διαχειριζεται το ACPI !

Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βλεπεις αν υπαρχει καποιο conflict συσκευων μεσα απο το device manager..

Οι Drivers ειναι αυτοι που κουμανταρουν τα Irq δλδ με τη καρτα ηχου στην δικια σου περιπτωση ο driver της δεν ηταν ικανος να αναθεσει σωστα το sharing εφοσον εκανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν θελω να τις πειραξω μεσω Windows, απλως να τις σωσω (αποθηκευοντας το CMOS μεσω καποιου προγράμματος) οπότε να μπορώ να κανω restore περιπτωση που ξαναχρειαστει.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...