Προς το περιεχόμενο

ACER Aspire 5520.... ΘΕΛΩ XP!!


kikis2002

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχω τον acer aspire 5520!

Tα προβλήματα μου με τα vista είναι ατελείωτα... δεν γίνετε να συνεχίσω άλλο!

 

Υπάρχει τρόπος να μπουν XP???

Η acer δίνει μόνο για vista drivers..!

 

Υπάρχει τρόπος εκτός από το να τον πετάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Μπορείς να εγκαταστήσεις τα ΧΡ και μετά να εγκαταστήσεις το "Driver Genius Professional" το οποίο ψάχνει στο ιντερνετ για οδηγούς των hardware του υπολογιστή σου και τα εγκαθιστά αυτόματα.

Αν δεν πετύχει και το έχεις αγοράσει πρόσφατα και έχεις όλη τη συσκευασία από την αγορά του και είναι σε καλή κατάσταση, βάλε πάλι τα Vista, συσκεύασέ το και πήγαινέ το πίσω!!

Επίσης πες και τι προβλήματα έχεις.

Αν όχι όλα, τα πιο σημαντικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τι θα κάνουν ρε παιδιά αυτοί? Δεν καταφέρνουμε κάτι έτσι.... τα προβλήματα δεν είναι στον υπολογιστή αλλά θέμα vista.... Μιλάμε δεν έχω ούτε καν επιφάνει εργασίας ούτε μπάρα εργασιών.. μόλια ανοίγει ο υπολογιστής εξαφανίζονται και δουλεύω με κουμπιά συντόμευσης του laptop!! :| :| :| :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

λοιπόν λύση υπάρχει για το 5520G .όποιος θέλει ας μου στείλει πι-μι....απλα το μοναδικό που δεν μπόρεσε να μου λέιτουργισει είναι η lan . αν μπορεί κάποιος να βρεί drivers γι'αυτο θα του είμαι υπόχρεος ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
λοιπόν λύση υπάρχει για το 5520G .όποιος θέλει ας μου στείλει πι-μι....απλα το μοναδικό που δεν μπόρεσε να μου λέιτουργισει είναι η lan . αν μπορεί κάποιος να βρεί drivers γι'αυτο θα του είμαι υπόχρεος ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Λοιπον μεγαλε driver για ασυρματο εχω να σου βρω.

Κ γω τον 5520 με τα μ@λ@κισμενα vista εχω κ μολις εβαλα xp αλλα δε μπορω να βρω driver για την vga nvidia k εχω προβληματα με τη καμερα που δεν μου την αναγνωριζει(αυτο το ειχα κ στα vista).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μεγαλε driver για ασυρματο εχω να σου βρω.

Κ γω τον 5520 με τα μ@λ@κισμενα vista εχω κ μολις εβαλα xp αλλα δε μπορω να βρω driver για την vga nvidia k εχω προβληματα με τη καμερα που δεν μου την αναγνωριζει(αυτο το ειχα κ στα vista).

 

Nαι, ναι, δεν μπορείς να βρεις driver Για την nvidia, που είναι το πιο απλό, τα Vista φταίνε...

 

Για να βάλετε XP η μόνη λύση είναι η εξής απλή:

Δείτε τι υλικό έχετε. Πάτε ας πούμε στην Acer και δείτε τι driver υπάρχουν για Vista.

Ας πούμε Nvidia,Intel,Realtek,Conexant, σάρα-μάρα.

Πηγαίνετε στο site ξεχωριστά του κάθε κατασκευαστή.

Για τα υπόλοιπα χρησιμοποιείστε εναλλακτικά drivers των Vista ( ή ενημερώστε τους αν γίνεται μέσω WU)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, ναι, δεν μπορείς να βρεις driver Για την nvidia, που είναι το πιο απλό, τα Vista φταίνε...

 

Για να βάλετε XP η μόνη λύση είναι η εξής απλή:

Δείτε τι υλικό έχετε. Πάτε ας πούμε στην Acer και δείτε τι driver υπάρχουν για Vista.

Ας πούμε Nvidia,Intel,Realtek,Conexant, σάρα-μάρα.

Πηγαίνετε στο site ξεχωριστά του κάθε κατασκευαστή.

Για τα υπόλοιπα χρησιμοποιείστε εναλλακτικά drivers των Vista ( ή ενημερώστε τους αν γίνεται μέσω WU)

 

Εχεις ubuntu κ υπερασπιζεσαι τα vista..ντροπη..

δεν ειναι οτι δε βρηκα,απλα χαλασε το αρχειο στο download,το ξανακατεβασα κ ολα καλα,βεβαια καποια προβληματακια που θελουν ψαξιμο σε μερικους driverς υπαρχουν.Αν ειναι να μπαινω σε καθε εταιρια οπως λες κ να ψαχνω καλυτερα φορματ κ vista παλι..

Παντως απαραδεκτη η acer μ αυτη την εμμονη στα vista(τα οπια εκτος απο εφε δεν προσφερουν κατι αλλο),επρεπε να εχει κ xp στο σαιτ της.Απαραδεκτη!

ΥΓ. απ το acerpanam τα κατεβασα κ γω,τα εκανα ομως ενα check με DrinerMax κ ολα σχεδον χρειαζονται update..

Aν γνωριζει καποιος κ αλλη διευθυνση για 5520,μπας κ βρουμε κατι καλυτερο,ευπροσδεκτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ubuntu κ υπερασπιζεσαι τα vista..ντροπη..

δεν ειναι οτι δε βρηκα,απλα χαλασε το αρχειο στο download,το ξανακατεβασα κ ολα καλα,βεβαια καποια προβληματακια που θελουν ψαξιμο σε μερικους driverς υπαρχουν.Αν ειναι να μπαινω σε καθε εταιρια οπως λες κ να ψαχνω καλυτερα φορματ κ vista παλι..

Παντως απαραδεκτη η acer μ αυτη την εμμονη στα vista(τα οπια εκτος απο εφε δεν προσφερουν κατι αλλο),επρεπε να εχει κ xp στο σαιτ της.Απαραδεκτη!

ΥΓ. απ το acerpanam τα κατεβασα κ γω,τα εκανα ομως ενα check με DrinerMax κ ολα σχεδον χρειαζονται update..

Aν γνωριζει καποιος κ αλλη διευθυνση για 5520,μπας κ βρουμε κατι καλυτερο,ευπροσδεκτος

 

Κάνεις πολύ λάθος αν νομίζεις πως επειδή χρησιμοποιώ 3 λειτουργικά πρέπει Fanboyικά να υποστηρίξω ή να υπερασπιστώ κάποιο λειτουργικό. Άλλες οι χάρες του ενός άλλες του άλλου. Φυσικά και στον μέσο χρήστη Vista=Aero και μόνο. Η αλήθεια όμως δεν είναι αυτή.

 

Η λύση στο είπα είναι τα Vista στο Laptop σου, γι'αυτά σχεδιάστηκε.

Αλλιώς ψάξε στους κατασκευαστές έναν προς ένα.

προγράμματα τύπoυ DriverMAx απορώ πως τα βάζεις να τρέχουν.. Ο ορισμός του spyware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις πολύ λάθος αν νομίζεις πως επειδή χρησιμοποιώ 3 λειτουργικά πρέπει Fanboyικά να υποστηρίξω ή να υπερασπιστώ κάποιο λειτουργικό. Άλλες οι χάρες του ενός άλλες του άλλου. Φυσικά και στον μέσο χρήστη Vista=Aero και μόνο. Η αλήθεια όμως δεν είναι αυτή.

 

Η λύση στο είπα είναι τα Vista στο Laptop σου, γι'αυτά σχεδιάστηκε.

Αλλιώς ψάξε στους κατασκευαστές έναν προς ένα.

προγράμματα τύπoυ DriverMAx απορώ πως τα βάζεις να τρέχουν.. Ο ορισμός του spyware

φιλε Μανο χρησιμοποιησα vista για πανω απο μισο χρονο κ μου βγαλαν τη πιστη,περα απ το οτι ειναι βαρια(γυρω στα 10 GB η εγκατασταση) ηταν τιγκα στα κολληματα τη μια δε δουλευε το ενα την αλλη ηθελε update το αλλο,μετα δε δουλευε ο firefox κ μετα απο μια βδομαδα ξαναρχιζε απο μονος του,το πιτσι κολλουσε,εκλεινε,να μη πω για τα περιφημα προγραμματα moviemaker,αντιγραφεις dvd κ συναφη που ηταν για το π..τα δε updates αμφιβαλλω αν καλυτερευαν τη κατασταση.. τι να πω θες κ αλλα??

Το οτι χρησιμοποιεις linux σημαινει για μενα οτι θα αναγνωριζες 1. οτι ενας υπολογιστης πρεπει να σου προσφερει τη δυνατοτητα να δοκιμαζεις πραγματα κ οχι να σε φυλακιζει σε μονοπωλιακα συμφεροντα και 2. οτι το συγκεκριμενο λειτουργικο που εβγαλε ο Μπιλ ειναι ασταθεστατο κ βιαστηκαν να το πλασαρουν,κατι που αναγνωρισε κ η microsoft,αλλιως γιατι να βγαλει στην αγορα 1,5 χρονο νωριτερα απ το προβλεπομενο τα w7?Ανακοινωση που εγινε πριν καν βγει το SP1 παρακαλω!

Αλλωστε αν κοιταξεις κ τις ερευνες τις αγορας σχετικα με τη προσιτοτητα κ διεισδυση των vista στους χρηστες των xp(αλλα κ στους νεους) καθε αλλο παρα επιβεβαιωσαν τις προσδοκιες του Μπιλακου.Με λιγα λογια πατωσαν κ οχι αδικα κατα τη γνωμη μου.Φιλικα

Παιδες τα xp μια χαρα δουλευουν κ το προβλημα με τη καμερα λυθηκε(απλως εγκατεστησα μονο το driver κ οχι κ το app της suyin cam)B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ξάδερφος πήρε το συγκεκριμένο laptop από φίλο τζαμπέ, του είχε πέσει νερό. Σε δύο καταστήματα που το έλενξα μου είπαν θέλει άλλη μητρική. Βρήκα αυτή http://cgi.ebay.com/Acer-Aspire-5520-AMD-S1-Motherboard-TESTED-WORKS-/320668156841?pt=Laptops_Nov05&hash=item4aa94fc3a9 συμφέρει να το φτιάξουμε? Μπορούμε να βάλουμε άλλη μητρική από κάποιο άλλο μοντέλο πχ? (Δεν ξέρω αν πόσταρα σε σωστό σημείο :confused: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...