Προς το περιεχόμενο

MKV + SRT: ξεχωριστά, μαζί, πως;


euronmyous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

....και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, έχω την ταιν'ια σε high def σε mkv file και τους υπότιτλους σε srt ξεχωριστά συχρονισμένους και όλα παίζουν .

Θέλω να τους ενσωματώσω χωρίς να κάνω re-encode απλά Mux. ώστε στο τέλος να έχω το ίδιο το mkv file με τους υπότιτλους μαζί.

Εχω ψάξει videohelp , doom9 ktl.ktl αλλά εμπεριστατωμένη άποψη πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, έχω την ταιν'ια σε high def σε mkv file και τους υπότιτλους σε srt ξεχωριστά συχρονισμένους και όλα παίζουν .

Θέλω να τους ενσωματώσω χωρίς να κάνω re-encode απλά Mux. ώστε στο τέλος να έχω το ίδιο το mkv file με τους υπότιτλους μαζί.

Εχω ψάξει videohelp , doom9 ktl.ktl αλλά εμπεριστατωμένη άποψη πουθενά.

 

Δοκίμασα το mkvmerge, στο οποίο εισαγάγεις το mkv file που έχεις καθώς και το srt και απλά πατάς mux κα ιέπειτα απο λίγο (εξαρτάται και απο τι cpu έχει ο καθένας) έχεις έτοιμο ένα mkv ξανά file με τους srt υπότιτλους ενσωματωμένους πλέον κα ιμε το ίδιο μέγεθος αρχείου.

Το θέμα είναι σίγουρα δεν έκανε re-encode.

Περιμένω απάντηση και απ οτους δημιουργούς του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το mkvmerge, στο οποίο εισαγάγεις το mkv file που έχεις καθώς και το srt και απλά πατάς mux κα ιέπειτα απο λίγο (εξαρτάται και απο τι cpu έχει ο καθένας) έχεις έτοιμο ένα mkv ξανά file με τους srt υπότιτλους ενσωματωμένους πλέον κα ιμε το ίδιο μέγεθος αρχείου.

Το θέμα είναι σίγουρα δεν έκανε re-encode.

Περιμένω απάντηση και απ οτους δημιουργούς του προγράμματος.

 

Δε χρειάζεται απάντηση από τους δημιουργούς, μπορώ να στο βεβαιώσω κι εγώ αυτό, που δεν έχω δει τον κώδικά του. Το mkvmerge δεν κάνει reencode, 1000%. Και η ταχύτητα δεν εξαρτάται από τη CPU, αλλά από το σκληρό δίσκο κατά κύριο λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα κατεβασα ενα αρχειο mkv που ειναι HD 720p . Θελω να το μετατρεψω σε dvd αλλα χωρις να πεσει η ποιοτητα για να το δω στην lcd μου.η ταινια εχει ξεχωριστο srt αρχειο με υποτιτλους. χρησιμοποιω γενικα το convert x to dvd αλλα σε αυτη την περιπτωση μαλλον θα ριξει την αναλυση νομιζω.θα εκτιμουσα καποια βοιθεια η προταση.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να κρατήσεις την ανάλυση, τότε θα χρειαστούν πολλέεεες ώρες και φυσικά BD writer. Και δισκάκια BD βεβαίως-βεβαίως :-)

 

Αν θέλεις να το κάνεις με απλά δισκάκια, απλά δεν γίνεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λύση στο προβλημά σου

'Ενα καλό εργαλείο για προσθήκη υπότιτλων σε αρχεία .mkv

 

httx://www.bunkus.org/videotools/mkvtoolnix/downloads.html

 

Πολύ γρήγορο και απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να το κάνεις με απλά δισκάκια, απλά δεν γίνεται

 

Ωραία, και αν θες να ρίξεις λιγάκι την ποιότητα και δεν θες πολλέεεεες ώρες και επίσης θες συμβατικά δισκάκια, ποιά είναι η καλύτερη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω , θέλω να κανω ένα mkv αρχείο-ταινία dvd. Με το AVI2DVD δεν γίνεται, μου γράφει κάτι για να προσθέσω ήχο :mad: Μπορείτε να βοηθήσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...