Προς το περιεχόμενο

Παράξενο Πρόβλημα με Apple Keyboard - SOS !!!


ZauZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες ακούστε ένα παράξενο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και δε μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα apple Keyboard (το παλιό μοντέλο), ενσύρματο για να το συνδέσω ως εξωτερικό στο macbook μου. Το πρόβλημα είναι ότι ανά διαστήματα, χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι το προκαλεί μου κάνει το εξής πρόβλημα στο MacOS (στα Windows λειτουργεί κανονικά).

 

Τα πλήκτρα TAB , ESC και ENTER ορισμένες φορές είναι σαν να μη λειτουργούν ή σαν να κολλάνε... Π.χ πατάω Enter και δεν αλλάζει γραμμή, οπότε πρέπει να το πατήσω 4-5 φορές ή να το κρατήσω πατημένο για 1-2 δευτερόλεπτα ώστε να λειτουργήσει. Το ίδιο συμβαίνει και με το πλήκτρο ESC αλλά και το TAB.

 

Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν χαλασμένο το keyboard αλλά στα Windows δεν έχει εμφανίσει το πρόβλημα.

 

-> Δοκίμασα να βάλω το keyboard σε άλλη θύρα αλλά τίποτα

-> Έβγαλα το mouse από το Keyboard επίσης χωρίς αποτέλεσμα

-> Άν κάνω restart το MacOS τότε το πρόβλημα λύνεται μέχρι το επόμενο sleep/wake up. (1/10 ανοίγει και παρουσιάζει το πρόβλημα).

-> Επίσης μπορεί να παρουσιάσει το πρόβλημα μετά από μερικές ώρες χρήσης του υπολογιστή σε εντελώς άσχετη στιγμή.

 

Στην αρχή το πρόβλημα παρουσιάστηκε στον firefox όπου με TAB προσπαθούσα να πάω από φόρμα σε φόρμα αλλά τίποτα... τώρα το ίδιο συμβαίνει σε Photoshop, Dreamweaver, NeoOffice και Safari.

 

Έχω MacOS 10.4.11 με ΟΛΑ τα updates.

 

Please αν κάποιος ξέρει κάτι θα με βοηθούσε πολύ γιατί είναι εκνευριστικό να συμβαίνει αυτό όταν δουλεύω... ειδικά όταν γράφω κώδικα όπου το TAB και το ENTER είναι ψωμοτύρι...

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...