Προς το περιεχόμενο

LG TFT 22'' L225WS-SF σβήνει μόνο του.


Arioch79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα εν τάχει γιατί φοβάμαι ότι θα μου σβήσει πάλι όπου να 'ναι.

Πήρα χθες το monitor που αναφέρω στον τίτλο από το Πλαίσιο.

Το monitor σβήνει μόνο του, σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Μπορεί οι διακοπές να απέχουν μερικά λεπτά, μπορεί και ώρες.

Δοκίμασα να αλλάξω καλώδια τροφοδοσίας και να βάλω τα καλώδια σε διαφορετικές πρίζες.

Δοκίμασα να αλλάξω D-Sub καλώδιο, αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Εδώ πρέπει να σημειώσω ότι όταν έβγαλα το καλώδιο που συμπεριλαμβανόταν στο πακέτο του monitor, είδα ότι από τη μεριά που το είχα ενώσει με την κάρτα γραφικών, ένα pin είχε στραβώσει. Στο άλλο καλώδιο που δοκίμασα, τα pins είναι ΟΚ.

Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω αν τα monitor αυτού του τύπου ανάβουν ακόμα κι αν δεν είναι συνδεδεμένο από πίσω το d-sub VGA καλώδιο. Αν ανάβουν, το πρόβλημα είναι σίγουρα τροφοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αύριο θα πάω να τους το φέρω στο κεφάλι. Το μοντέλο που μου ζητάς δεν το έχει στο πλαίσιο, οπότε θα πάρω το ίδιο κι ελπίζω να έτυχε απλά να είναι ελαττωματικό το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ, 40 ευρώ παραπάνω... θα δείξει.

Πάντως μου κάνουν τρομερή εντύπωση τα συμπτώματα που παρουσιάζει το μαμημένο. Τώρα π.χ. το έχω αρκετή ώρα στο PC του πατέρα μου και δεν έχει σβήσει ακόμα. Φοβάμαι μήπως είναι θέμα τάσης ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Μυστήριαι αι βουλαί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών είναι μία 8800 GTS της Nvidia. Δεν θυμάμαι μάρκα τροφοδοτικού, αλλά είναι 500άρι. Να σημειώσω ότι τόσο με την 19άρα CRT όσο και με την 19άρα TFT που είχα στο παρελθόν και με το ίδιο configuration, δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όλα κομπλέ, αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι μάλλον ηλεκτρολογικό το πρόβλημα. Πάντως το έβαλα να παίζει σε PC που είναι σε άλλο δωμάτιο και για μία ολόκληρη ημέρα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Χθες το βράδυ που το έβαλα πάλι στο PC μου μέχρι και σήμερα το πρωί που έφυγα για δουλειά, δούλευε κανονικά. Θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κάνω ένα update για την υπόθεσή μου, σε περίπτωση που αντιμετωπίσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα.

Έχουν περάσει έξι μέρες από το προηγούμενο post, και το monitor δεν έχει σβήσει μόνο του. Η μόνη αλλαγή που θυμάμαι να έκανα, ήταν ότι ρύθμισα τα power saving settings σε high performance. Μπορεί να είναι κι αυτό, μπορεί να ήταν και τυχαίο το πρόβλημα που παρουσιάστηκε εξ' αρχής. Πάντως αν έχετε το ίδιο πρόβλημα, δοκιμάστε το κι αυτό. Είπαμε, μυστήριαι αι βουλαί...

Ευχαριστώ όλους όσους απάντησαν στην ερώτησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...