Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με γραμμή - Την βοήθεια σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Έχω μια ADSL 2 Mbit με Hibox της HOL (δίκτυο ΟΤΕ) που παίζει κανονικά με μόνη εξαίρεση ότι συνήθως την νύχτα αργά μπορεί να κάνει 1-2 αποσυνδέσεις.

 

Στην περιοχή μου εδώ και μερικές μέρες υπάρχει από τον ΟΤΕ ADSL2+ 24 Mbit και σκέφτομαι να αλλάξω σε conn-x.

Έψαξα το θέμα και βρήκα ότι επειδή έχω 64 db Line Attenuation δεν μπορώ να βάλω 24άρα.

 

Εδώ η απόδειξη :

 

dslzp1.th.jpg

 

Το παράξενο είναι ότι απέχω περίπου 1 km από το κέντρο του ΟΤΕ !!!

Δεν είναι λογικό κάτι τέτοιο.

 

Πήγα σήμερα σε ένα φίλο που μένει καμιά 500αρια μέτρα μακρύτερα από εμένα και είδα ότι αυτός έχει 30 db.

 

Τα 64 db μου τα βγάζει με δύο διαφορετικά modem οπότε είναι πραγματική τιμή.

Συνέδεσα το modem απευθείας πάνω στην πρίζα χωρίς splitter και πάλι δεν άλλαξε κάτι.

 

Διάβασα ότι μπορεί να φταίει η πρίζα.

Παραθέτω μια εικόνα της ανοιχτή να μου πείτε την γνώμη σας.

 

dsc00047xg1.th.jpg

 

Έχετε καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω ή τι μπορεί να φταίει;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ζεις σε παλαια οικοδομη?

Εαν τα τηλεφωνικα καλωδια εχουν τσιμουχες ή προχειρες κολησεις εσωτερικα στην οικοδομη ή στο σπιτι σου ενδεχεται να εχεις αυτο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε το σπίτι μου είναι μεν παλιό αλλά μονοκατοικία και δεν έχει πρίζες στα δωμάτια.

Υπάρχει μόνο μια πρίζα που συνδέεται απευθείας με το δίκτυο του ΟΤΕ με ένα καλώδιο περίπου 4-5 μέτρα.

Το καλώδιο όπως και η πρίζα είναι 15ετίας.

 

Η γραμμή όπως κατάλαβες είναι PSTN.

 

Σε αυτή την μοναδική πρίζα έκανα τις δοκιμές και μου βγάζει αυτή την τιμή των 64 db.

 

Λες να είναι το καλώδιο;

Στην περιοχή μου έχουμε πολύ υγρασία.

 

Θα φέρω ηλεκτρολόγο αύριο να μου αλλάξει αυτό το καλώδιο και την πρίζα να δούμε.

Αν έχει βέβαια και το δικαίωμα να αλλάξει το καλώδιο γιατί πρέπει να είναι του ΟΤΕ.

 

Δεν είμαι πολύ αισιόδοξος πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι τιμές attenuation κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα επειδή είναι συνάρτηση με την απόσταση από το DSLAM. Άρα για να έχεις τόσο πολύ αttenuation στο down και λίγο στο up λογικά είναι θέμα καλωδιακό.

Πάντως μη συγκρίνεις τις τιμές του attenuation/απόστασης από το DSLAM που έχεις τώρα με αυτές που θα έχεις με ΟΤΕ. Μπορεί το DSLAM του ΟΤΕ να είναι πιο κοντά ή πιο μακρυά.Δεν είναι standar η απόσταση.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να αλλάξεις το καλώδιο από τον κατανεμητή κτηρίου σου μέχρι το σπίτι σου(αν είναι δυνατόν πέτα και κανένα utp/ftp/stp για καλύτερα) και να αλλάξεις και τις μπρίζες.

 

Τα παραπάνω δεν είναι 100% σίγουρα..(προσωπική άποψη είναι :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ!

Λογικό αυτό που μου λες ότι οι τιμές έπρεπε να είναι περίπου ίδιες.

Δεν το είχα σκεφτεί !

 

Πάντως επειδή η HOL δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή μου και χρησιμοποιεί του ΟΤΕ τότε μιλάμε για το ίδιο DSLAM έτσι δεν είναι;

 

Επειδή είμαι ψιλοάσχετος με τα καλώδια όταν εννοείς κατανεμητή κτηρίου εννοείς το "κουτάκι" που έχει βάλει ο ΟΤΕ στον εξωτερικό τοίχο του σπιτιού μου και από εκεί φεύγει το καλώδιο που πάει στο εσωτερικό στην πρίζα;;;;

 

Σου θυμίζω ότι το σπίτι μου είναι ισόγειο και μονοκατοικία.

 

Αυτό το καλώδιο θα πω του ηλεκτρολόγου να αλλάξει αλλά δεν ξέρω αν έχει το δικαίωμα από τον ΟΤΕ !

 

Η μήπως εννοείς το καλώδιο που φεύγει από τον στύλο και πάει στο παραπάνω "κουτάκι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ το καλώδιο που πηγαίνει από το κουτάκι μέχρι το σπίτι σου.Όχι από το κουτάκι και πέρα...Εκείνο είναι του ΟΤΕ και άλλωστε και να το αλλάξει δε θα μπορέσει να το συνδέσει από την άλλη άκρη αφού πηγαίνει στο καφάο :-)

 

Αν πεις κατανεμητή κτηρίου στον ηλεκτρολόγο θα ξέρει πιστεύω κατά 99%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχα καταλάβει και εγώ αλλά για σιγουριά...

 

Το καλό είναι που μου λες ότι μπορώ να το αλλάξω !

 

Ο ΟΤΕ νομίζω το καλοκαίρι άλλαξε όλες αυτές τις καλωδιώσεις από τις κολώνες μέχρι τα "κουτάκια" κατανεμητές οπότε αν λυθεί το πρόβλημα με την αλλαγή του καλωδίου και έχω τιμή γύρω στα 15 db θα είμαι πολύ καλά.

 

Μακάρι να έχεις δίκιο και να είναι αυτό φίλε μου.

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου !

Να είσαι καλά !

 

Μου έδωσες λίγη αισιοδοξία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να μην είναι αυτό, βλέπω ότι το SNR σου είναι υψηλό..οπότε μπορεί να φταίει η απόσταση από το DSLAM...

Νομίζω κάπου λες ότι ο ΟΤΕ είναι 500m...τότε λογικά θα έχεις μικρότερο attenuation στον OTE (αν θεωρήσουμε ότι το DSLAM της HOL απέχει περισσότερο..κάτι που για μένα είναι σχεδόν σίγουρο)

Μπορείς να πάρεις τηλ στο tech-support τους και να τους πεις να σου πούνε σε πόση απόσταση από το DSLAM τους είσαι...

Έτσι για να ξέρεις αν η μετάβαση στον ΟΤΕ θα βελτιώσει έστω και λίγο τα πράγματα.

Κατά την άποψή μου πάντα όλα αυτά.Δεν είμαι και 1000% σίγουρος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις δοκιμές τις έκανες με τον ίδιο τύπο μόντεμ; Το λέω γιατί το φριτζ είχε κάποιο firmware που σου έβγαζε 64, ό,τι κι αν ήταν στην πραγματικότητα. Πάντως απ' ό,τι λέει μπορείς να πιάσεις γύρω στα 12000kb.

Τα καλώδια του σπιτιού σου είναι δικά σου και μπορείς να τα αλλάξεις.

Επίσης δοκίμασε και χωρίς σπλίτερ να δεις τι σου δίνει.

Βάλε και μια απλή πρίζα χωρίς πυκνωτές ή οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και να μην είναι αυτό, βλέπω ότι το SNR σου είναι υψηλό..οπότε μπορεί να φταίει η απόσταση από το DSLAM...

Νομίζω κάπου λες ότι ο ΟΤΕ είναι 500m...τότε λογικά θα έχεις μικρότερο attenuation στον OTE (αν θεωρήσουμε ότι το DSLAM της HOL απέχει περισσότερο..κάτι που για μένα είναι σχεδόν σίγουρο)

Μπορείς να πάρεις τηλ στο tech-support τους και να τους πεις να σου πούνε σε πόση απόσταση από το DSLAM τους είσαι...

Έτσι για να ξέρεις αν η μετάβαση στον ΟΤΕ θα βελτιώσει έστω και λίγο τα πράγματα.

Κατά την άποψή μου πάντα όλα αυτά.Δεν είμαι και 1000% σίγουρος :P

 

 

Μα αφού η HOL δεν έχει ιδιόκτητο δίκτυο εδώ (Ζάκυνθο) μπορεί να έχει DSLAM;

 

Δεν χρησιμοποιεί το δίκτυο του ΟΤΕ;;;

 

Μην παρεξηγηθείς ρωτάω από ασχετοσύνη !

 

Η απόσταση μου με το κτήριο του ΟΤΕ που είναι το DSLAM μετρημένη με το Google Earth είναι περίπου 1 km.

 

Λέω περίπου γιατί η ανάλυση στην συγκεκριμένη φωτογραφία δεν ήταν τόσο υψηλή ώστε να εντοπίσω τα ακριβή κτίρια.

 

Το SNR είναι ο λόγος του σήματος προς τον θόρυβο της γραμμής σωστά;

Αυτό δεν είναι καλό που είναι υψηλό;

 

Είχα βρει και αυτό το thread στο adslgr.com που από ότι κατάλαβα η τιμή του SNR μου είναι πολύ καλή :

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

 

Κατάλαβα λάθος;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις δοκιμές τις έκανες με τον ίδιο τύπο μόντεμ; Το λέω γιατί το φριτζ είχε κάποιο firmware που σου έβγαζε 64, ό,τι κι αν ήταν στην πραγματικότητα. Πάντως απ' ό,τι λέει μπορείς να πιάσεις γύρω στα 12000kb.

Τα καλώδια του σπιτιού σου είναι δικά σου και μπορείς να τα αλλάξεις.

Επίσης δοκίμασε και χωρίς σπλίτερ να δεις τι σου δίνει.

Βάλε και μια απλή πρίζα χωρίς πυκνωτές ή οτιδήποτε άλλο.

 

Τις δοκιμές τις έκανα με 2 Fritz αλλά από ότι θυμάμαι και παλιότερα με Linksys την ίδια τιμή νομίζω είχε.

Στα Fritz πάντως έχω περάσει το τελευταίο firmware.

 

Αυτό που μου είπες εσύ και ο Acid|Burn οτι μπορώ να αλλάξω τα καλώδια είναι η μοναδική μου ελπίδα.

 

Δοκίμασα χωρίς splitter και δεν άλλαξε κάτι.

 

Τελικά αυτή η πρίζα έχει πυκνωτές ε;

 

Στο παρακάτω calculator με 64 db με βγάζει μέχρι 2 Mbit :

http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php

 

Το 12 πώς το υπολόγισες;

Μακάρι να έχεις δίκιο !

 

Αν πιάσω 15-18 Mbit θα είμαι ευχαριστημένος.

Αν πιάσω και παραπάνω τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή άλλαξε πριζάκι που είναι το πιο έυκολο , και αμα χρειαστεί ξηλώνεις και καλώδια.Πολύ πιθανό να δεις μεγάλη διαφορά με νέο πριζάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καλά κατάλαβες για το SNR..Καλό είναι να είναι υψηλό...Το είπα ότι μπορεί να φταίει η απόσταση από το DSLAM με τη λογική ότι ενώ έχεις μεγάλο SNR έχεις και μεγάλο attenuation...

Ζάκυνθο ε;;;;χαχα...Δεν το είχα δει..Sorry...Μλκια μου...Ναι αφού δεν έχει δίκτυο η HOL μέσω ΟΤΕ είσαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...