Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με το explorer.exe


mamis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!Αντιμετωπίζω εδώ και αρκετό καιρό το παρακάτω πρόβλημα

το οποίο είναι αρκετά σπαστικό και με έχει κουράσει....

Κάθε φορά που πατάω αριστερό κλίκ πάνω σε ένα αρχείο .avi (μία ή δύο φορές)

μου βγάζει το error-σφάλμα των Windows ότι η εφαρμογή explorer.exe

δεν εκτελέστηκε σωστά και θα πρέπει να τερματιστεί η λειτουργεία της.Και αμέσως μετά,

ο φάκελος μέσα στον οποίο υπήρχε το .avi αρχείο "κολλάει" και δεν ανταποκρίνεται,όποτε

αναγκάζομαι να κάνω απο το task manager->τερματισμός λειτουργίας.Μετά απο 2-3 error ανοίγει τελικά το αρχείο .avi.

Αυτό το κάνει μόνο σε αρχεία .avi!Επίσης,τα .avi είχα σαν προεπιλογή να τα ανοίγω με το Winamp,

το απεγκατέστησα μήπως και φταίει αυτό,αλλά ξανά το ίδιο πρόβλημα.

Τέλος,(δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) όταν πάω να εγκαταστήσω το Adobe Photoshop CS3 μου βγάζει error

στην εγκατάσταση ότι πρέπει να κλείσω την εφαρμογή Internet Explorer.Το θέμα είναι όμως ότι εγώ δεν έχω ανοιχτό

τον IE.Λέτε να έχω κολλήσει κανά spam και να είναι μόνιμα ανοιχτός ο ΙΕ χωρίς εγώ να το βλέπω (ούτε απο το task

manager.)???

Δεν ξέρω αν σχετίζονται τα δύο προβλήματα που έχω,αλλά χρειάζομαι επιγόντως λύση.Όποιος μπορέι

ας με βοηθήσει...Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο το έχω πάθει κι εγώ και δυστυχώς εφάρμοσα την λύση "γκρέμιστα όλα". Απεγκατέστησα όλους τους players (και τον wmp) και μετά πέρασα μόνο τον media player. Όταν άρχισαν να δουλεύουν τα βίντεο, πέρασα και τους υπόλοιπους. Την ζημιά την έπαθα μετά που κατέβασα ένα προγραμμα από το νετ.

Ελπίζω κανείς άλλος να ξέρει μια πιο αναίμακτη λύση να σου προτείνει..

 

Υ.Γ. Για το άλλο δεν έχω ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, το πρώτο πρόβλημα το έλυσα...Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο απλά θα τον συμβούλευα να εγκαταστίσει την τελευταία έκδοση K-Lite Mega Codec Pack η οποία περιλαμβάνει μία ενημέρωση "avi fixed".

Thats'it!

Όμως,το δεύτερο πρόβλημα μου δεν λύθηκε,με τον Internet Explorer 7.0...Επίσης έχω Windows XP SP2.Ενώ δεν τον έχω ανοιχτό,η εγατάσταση του Adobe Photoshop CS3 ανιχνεύει ότι είναι ανοιχτός και δεν προχωράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με CTRL+ALT+DEL στις διεργασιες να τον κλεισεις αν ειναι ανοιχτος και δεν το ξερεις ή κλεισε καποια εφαρμογη που να τον χρησιμοποιει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν φίλε koumos σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον...Και κατά δεύτερον στις διεργασίες του task manager έχει 3-4 iexplorer.Τα σβήνω όλα και όταν ξανανοίγω τον task manager ξαναεμφανίζονται στις διεργασίες (χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα!).Και φυσικά η εγκατάσταση του Photoshop δεν γίνετε ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τοτε δεν ειναι αυτο..Καποιο αλλο προγραμμα που υποψιαζεσαι οτι μπορει να εχει σχεση με τον explorer? Καποιο υποπτο προγραμμα που να μην ξερεις τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου πάει κάπου το μυαλό.Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι κάποιες φορές ανοίγουν απο μόνα τους κάποια ανεπιθύμητα παράθυρα στον Internet explorer με διαφημίσεις.Spam,adware...όπως κι αν λέγονται το Norton Internet Security δεν τα βρίσκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις διεργασίες πώς ακριβώς τον αναφέρει?iexplorer.exe???

 

O ΙΕ αναφερεται σαν iexplore.exe στο task manager (8+3 γραμματα).

Αν σε σενα λεει iexploreR.exe, τοτε κολλησες ενα γνωστο spyware :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ΙΕ αναφερεται σαν iexplore.exe στο task manager (8+3 γραμματα).

Αν σε σενα λεει iexploreR.exe, τοτε κολλησες ενα γνωστο spyware :(

 

Ευτυχώς το αναφέρει σαν iexplore!Αλλά έχω την εντύπωση οτι αυτο δεν είναι ο Internet Explorer,αλλά διεργασία που ελέγχει την διαχείρηση παραθύρων.Ας μας διαφωτήσει κάποιος ποιο ειδικός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινίζω ότι το πρώτο πρόβλημα με τα .avi λύθηκε,το άλλο πρόβλημα όμως με τον Internet Explorer το αντιμετωπίζω ακόμα.Ενώ δεν τον τρέχω και ενώ δεν βρήκε τίποτα το spybot and destroy όποτε πάω να κάνω setup το Photoshop CS3 μου βγάζει error ότι τρέχει ο Internet Explorer.Καμία λύση???

Σημείωση:Internet Explorer 7.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διευκρινίζω ότι το πρώτο πρόβλημα με τα .avi λύθηκε,το άλλο πρόβλημα όμως με τον Internet Explorer το αντιμετωπίζω ακόμα.Ενώ δεν τον τρέχω και ενώ δεν βρήκε τίποτα το spybot and destroy όποτε πάω να κάνω setup το Photoshop CS3 μου βγάζει error ότι τρέχει ο Internet Explorer.Καμία λύση???

Σημείωση:Internet Explorer 7.0.

 

Μπες σε safe mode και εγκατεστησε εκει το photoshop. Δεν νομιζω να ξαναφοτωνει ο internet expolorer... αν φορτωνει κατσε ψαξε για spywaere με στο spybot που ειπε οτ φιλος πριν, τσεκαρε μια την registry και τρεξε και το avg antispyware. Αν δεν βγαλεις ακρη κανε επανεκκινηση, πληκτρολογησε msconfig σε γραμμη εντολων μπες στην καρτελλα εκκινηση στοιχειων και γραψε μας ποια προγραμματα φορτωνουν με την εναρξη των windows.... ισως αναγνςρισουμε καποιο υπευθυνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...