Προς το περιεχόμενο

Σοβαρότατο κ απίστευτο πρόβλημα. Βοήθεια!!


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Αντιμετωπίζω εδώ και περίποτ 3 μήνες ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με το pc της αδερφής μου. Ποιό είναι αυτό. Ενώ όλα δουλεύουν ρολόι, το σβήνω, τα ανάβω και στο "καλώς ήρθες" κλείνει και κάνει restart. Πάντα εκεί κολάει. Δεν μπαίνει με τίποτα στα windows. Μπαίνω σε safe mode που μπαίνει πάντα, κάνω restore και δουλεύει κανονικά, μέχρι την επόμενη φορά που θα μου το ξανακάνει, το οπόιο κειμένεται από 2,5 εβδομάδες ως και μία μέρα. Έχω τεστάρει μνήμες, σκληρό, κάρτα γραφικών, cpu, τα πάντα. Αν και νομίζω πως είναι θέμα των windows γιατί με restore ή και format που είχα κάνει διορθώνεται. Το σύστημα αποτελείται από P5N32 SLI Premium, E6600, 1950 GT και windows home 32. όΠοιος μπορέσει να με βοηθήσει θα ήμουν πολύ ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος είναι παραπλανητικός, γιατί πίστεψα το πρόβλημα... :-D

 

Είναι πιθανό κάποιο πρόγραμμα που τρέχει στην εκκίνηση να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασε σε ασφαλή λειτουργία να βγάλεις όλα τα προγράμματα (εκτός από τις διεργασιές των windows) από την εκκίνηση των windows. Τα κλειδιά είναι:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

 

Από προσωπική εμπειρία, ένα λάπτοπ μου έκλεινε σχεδόν στην εκκίνηση επειδή ήταν φορτωμένο το Folding@Home. Φυσικά δε λυνόταν με format, γιατί δεν είχα υποψιαστεί ότι το F@H δημιουργούσε πρόβλημα κι έτσι μετά από κάθε format το ξαναεγκαθιστούσα και ...ξαναέκλεινε, ώσπου τελικά απομόνωσα το πρόβλημα και βρήκα τον ένοχο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koumos

Μπορει κατα το τελευταιο φορματ που εκανες να μην "καθησαν" καλα τα windows..Μια λυση ειναι ξανα φορματ δυστυχως...

 

Φίλε μου δεν νομίζω γιατί έχω κάνει 2 φορές format με τα ίδια αποτελέσματα. Επίσης μια διευκρήνηση, τα windows είναι γνήσια.

 

blackman

κάνε repair εγκατάσταση των Windows...

 

 

Αδερφέ, τις 2 φορές πριν κάνω format δοκήμασα να κάνω repair με απολύτως κανένα αποτέλεσμα.

 

Ο τίτλος είναι παραπλανητικός, γιατί πίστεψα το πρόβλημα...

 

Είναι πιθανό κάποιο πρόγραμμα που τρέχει στην εκκίνηση να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα. Δοκίμασε σε ασφαλή λειτουργία να βγάλεις όλα τα προγράμματα (εκτός από τις διεργασιές των windows) από την εκκίνηση των windows. Τα κλειδιά είναι:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

 

Από προσωπική εμπειρία, ένα λάπτοπ μου έκλεινε σχεδόν στην εκκίνηση επειδή ήταν φορτωμένο το Folding@Home. Φυσικά δε λυνόταν με format, γιατί δεν είχα υποψιαστεί ότι το F@H δημιουργούσε πρόβλημα κι έτσι μετά από κάθε format το ξαναεγκαθιστούσα και ...ξαναέκλεινε, ώσπου τελικά απομόνωσα το πρόβλημα και βρήκα τον ένοχο.

 

Τώρα που το λες φίλε, μου φένεται το πιο πιθανό. Ωραία, θα το δοκημάσω και θα σας πω τι γίνεται. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Φίλε μου δεν νομίζω γιατί έχω κάνει 2 φορές format με τα ίδια αποτελέσματα. Επίσης μια διευκρήνηση, τα windows είναι γνήσια.

 

 

 

Αδερφέ, τις 2 φορές πριν κάνω format δοκήμασα να κάνω repair με απολύτως κανένα αποτέλεσμα.

 

 

 

Τώρα που το λες φίλε, μου φένεται το πιο πιθανό. Ωραία, θα το δοκημάσω και θα σας πω τι γίνεται. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους.

Αν δεν θελεις να μπλεκεις με την registry,δοκιμασε το autoruns

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx

Mε προσοχη εννοειται σε οτι απενεργοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gi0

Αν δεν θελεις να μπλεκεις με την registry,δοκιμασε το autoruns

http://technet.microsoft.com/en-us/s.../bb963902.aspx

Mε προσοχη εννοειται σε οτι απενεργοποιεις.

 

Να σου πω την αλήθεια, για να μην μπλέκω με registry, απενεργοποίησα τα sturtup προγράμματα με το tuneup utilities. Είπα να δώσω στο pc μια ευκαιρεία έτσι μπας και διορθωθεί, αφού πολύ πολύ πιθανά εντωπήσαμε το πρόβλημα. Λέτε με αυτό το πρόγραμμα ή με τα registry entries που προτείνει ο teo64x να είναι καλήτερα? Να κάνουν κάτι παραπάνω?

 

100 010 00

χαλασμενο προφιλ.... δοκιμασε να μπεις με logon name>administrator να δεις αν σε αφηνει

 

Αυτό πως το κάνω? Σου λέω όταν το παθαίνει με "στέλνει" με το "καλώς ήρθες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...