Προς το περιεχόμενο

O/C στον Intel core 2 duo E6300 1,8


sarksoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον ιδιο επεξεργαστη και τον δουλευω στα 3,2Ghz συνεχεια πλεον. Φτανει κ παραπανω αλλα δεν προσφερει κατι. Απο τις μνημες που βλεπω οτι εχεις στην υπογραφη σου, μπορεις να τον πας 333 Χ 7 =2,33GHz χωρτις να πειραξεις λογικα καθολου τα ρευματα ή εστω να δωσεις λιγη ταση παραπανω στον επεξεργαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα manual overclocking και ανεβασα λιγο τα MHZ(δεν θυμαμαι ομωσ ακριβωσ ποσο ητανε),και εκανα με την επιλογη που εχει στο bios ποσο τισ % και εφτασε μεχρι τα 15% παραπανω εκανε τα ιδια !!!!

 

 

 

 

post-85961-129062958866_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καταλαβα. Εκανες το o/c tuning της asus. Βασικα μεχρι τοσο μπορει να γινει απο αυτο το εξτρα που εχουν οι asus μητρικε. Για παραπανω πρεπει να τα κανεις ολα εσυ χειροκινητα. Δηλαδη να δωσεις fsb 333, να αφησεις multiplier 7 και αν χρειαστει να δωσεις λιγο μεγαλυτερο Vcore. Εχω ομως μια υποψια οτι η δικη σου μητρικη επειδη ειναι η VM (πρεπει να εχει onboard vga) δεν δινει αυτη τη δυνατοτητα overclocking παρα μοναχα οπως το χεις κανει τψρα. Δεν ειμαι σιγουρος ομως. Αν μπορεις να αλλαξεις fsb,multiplier,vcore θα φαινεται και απο το manual της μητρικης σου. Για κοιτα το και εδω ειμαστε ξανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα ψαξε να βρεις το ClearCMOS στο manual ωστε αν με καποια τιμη δε μπουταρει το μηχανημα να επεναφερεις τα defaults.

Λοιπον δοκιμασε

Cpu freq: 333

dram freq 1:1 ή 667 (αναλογα τι εχει)

pci express freq 100

τα αλλα αστα auto. Δες αν μπουταρει και μπαινει στα windows και ξαναποσταρε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον 6300 τον εχω φτασει μεχρι 3.4..Εδω και αρκετο καιρο τον εχω στα 3.15 σταθεροτατα. Matherboard εχω μια P5B Deluxe και μνημες Geil Ultra 800 4-4-4-12.

Πιο κατω βαζω και τις ρυθμισεις που εχω κανει.Ελπιζω να βοηθησουν..

post-76426-129062958925_thumb.jpg

post-76426-129062958927_thumb.jpg

post-76426-129062958929_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά που τον έχεις στα 3,4GHz, δεν είναι σίγουρο όμως αν είναι σταθερό, ανά πάσα στιγμή μπορεί καλέσει ι να κάνει επανεκκίνηση. Αυτό λόγω λάθος ρυθμίσεων κλπ.

Δυο προγράμματα που τεστάρεις το σύστημα σου αν είναι σταθερό το o/c είναι super pi & orthos.

Orthos Stress Prime 2004

Super PI Mod v1.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amapola το προσπαθησα και εκανε παλι τα ιδια!!μονο μεχρι 280mhz πηγαινε και ανεβηκε 1,95!και οι μνημεσ στα 750mhz!!!!μεχρι εκει παει παραπανω δεν παει!!!!και εχω βαλει στο ματι μαι μητρικη και δυο μνημεσ για δεσ και πεσ μου!!!

 

ΜΗΤΡΙΚΗ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522577

ΜΝΗΜΕΣ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554742

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστικό αρκούδι δεν χορεύει, δώσε ρεύμα.

 

κλασική απάντηση :P και εγώ αυτό θα έλεγα αλλα έλεγα να μην τον μπλέξουμε από τώρα με ρεύματα καλύτερα να μάθει τους dividers πρώτα

 

φιλε μου κατέβασε τις μνήμες σου όσο πιο χαμηλά γίνετε να βρείς τα όρια του cpu σου και μετά τις ψάχνεις και αυτές ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω καταλαβα οτι δεν παιρνει μεγαλυτερες τιμες το bios και οχι οτι δεν μπουταρει ή δεν ειναι σταθερο. Να μας πει κιολας το παιδι τι εννοει λεγοντας δεν παει παραπανω.

Sarksoul βαλε τις μνημες εκει που σου ειπα 1:1 να δειχνουν το διπλασιο απο το cpu freq. Μετα πηγαινε στο CPU freq. και ανεβασε το σε 333 (με τα πληκτρα + , - ).

Αν δεν σου μπουταρει τοτε αυξησε μεχρι 0,05 το Vcore. Αν και πιστευω οτι για τοσο μικρη αυξηση fsb με το Vcore στο auto δεν θα χρειαστει.

Για ορια μνημων και 3,4GHz κτλ, εγω δεν θα σου συνιστουσα να ψαχτεις χωρις πρωτα να ριξεις πολυ διαβασμα σε οδηγους ψαχνωντας στο google. Μεχρι εκει που σου ειπα ειναιο εφικτο κ χωρις να ψαχτεις ιδιαιτερα αλλα για παραπανω πρεπει να διαβασεις για να ξερεις τι κανεις και γιατι το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...