Προς το περιεχόμενο

adsl μετρηση και μετατροπη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οταν κανω ενα τεστ για την ταχυτητα της συνδεσης μου π.χ στο speedtest.gr μου βγαζει

η ταχυτητα σου σε kbits ειναι : 717.80kbps την βγαζει δηλαδη σε kilobits .για να την κανω σε kilobyte τη πρεπει να την κανω???

 

 

 

και τελος με 1mbit download kai 256 upload ποσο πρεπει θεωρητηκα να ποιανω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 byte = 8 bits άρα 1 kilobyte = 8 kilobits

Άρα διαιρείς με το 8.

 

Δεν χρειάζεται όμως να κάνεις την μετατροπή γιατί η ονομαστική ταχύτητα 1024/256 είναι και αυτή εκφρασμένη σε bit.

 

Τώρα οι απώλειες από την ονομαστική ταχύτητα για να είσαι ικανοποιημένος πρέπει να είναι 10% - 20%.

 

:fear: Εσύ όπως βλέπω και αν είναι σωστή η μέτρηση έχεις 30% απώλεια.

 

Δοκίμασε και το speedtest.net

 

Πόσο βγάζεις σε καθαρό download απο ftp ή http;

Αν πιάνεις γύρω στα 100 - 110 kbps είσαι στα φυσιολογικά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να βρεις τη μεγιστη ταχυτητα σε kilobytes/sec πρέπει να διαιρέσεις τα kilobits/sec με το 8. Έτσι το μεγιστο θεωρητικο της συνδεσης σου 1024/256 πρεπει να ειναι 128 kilobytes/sec download kai 32kilobytes/sec upload. Επειδή όμως υπάρχουν αλλοι παραγοντες οπως η ποιοτητα του καλωδιου,η αποστααση απο τα dslam του οτε, ο φορτος του δικτυου κ.α, παντα η ταχυτητα σου θα ειναι μικροτερη απο αυτη που εχεις αγορασει. Οι περισσοτερες συνδεσεις του 1μβιτ κατεαζουν με 100-110 κιλοβαητς ανα δευτερολεπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αυτο το speedest.gr ειναι μουφα. γιατι ενω κατεβαζω torrent με 1700 ταχυτητα στο speedtest μου βγαζει οτι εχω ταχυτητα download 622, που σημαινει οτι θα επρεπε να κατεβαζω με 62 ταχυτητα και οχι με 1700. Δοκιμασε το dslreports.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...