Προς το περιεχόμενο

VNC via SSH (Putty) σε XP πως;


frenzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα έχει ως εξής: Προσπαθώ να τρέξω vnc μέσω ssh σε xp για να ελέγξω απομακρυσμένα μηχάνημα linux. Στη linux μεριά (server) έχω καταλάβει πως θα γίνει με τις πόρτες. Στο xp όμως δεν βρίσκω καμία πληροφορία για το πως θα τρέξει το vnc viewer πάνω στο ssh. Το vnc τρέχει ήδη αποτελεσματικά απλά το μόνο που μένει είναι η κρυπτογράφηση του ssh. Βοηθήστε λίγο γιατί κατακλύστηκα από πληροφορίες και σκάλωσα...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις διαβάσει το mini-howto του apoikos; Νομίζω πως είσαι στην πρώτη περίπτωση που αναφέρει, local port forwarding δηλαδή.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=169767

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το διάβασα αλλά δεν αναφέρει πως θα "κάτσει" το vnc viewer πάνω στο ssh δυστυχώς. Από εκεί πάντως πήρα πολύτιμη βοήθεια για τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ θα κάνεις local port forward με το ssh, και μετά θα συνδεθείς με τo vnc σε localhost:port και τη δουλειά θα την κάνει όλη το ssh.

Εγώ το καταλαβαίνω έτσι: Αντί να συνδεθεί το vnc με το μηχάνημα linux στο συγκεκριμένο port που τρέχει η υπηρεσία αυτή (vnc) θα συνδεθεί στο localhost σε κάποια port. Χωρίς το ssh το vnc δεν κάνει τίποτα. Τρέχοντας όμως το ssh, αναλαμβάνει να συνδέσει το localhost στην πόρτα με το vnc server στο linux μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Αλλά θα πρέπει να τρέχω και τα δύο κάθε φορά; Δεν υπάρχει τρόπος το vnc viewer να καλεί το ssh μόνο όταν το ανοίγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια ιδεα και απο την παρακατω σελιδα, δεν χρησιμοποιει το vnc αλλα το Remote Desktop τον ΧΡ.

 

http://theillustratednetwork.mvps.org/Ssh/RemoteDesktopSSH.html#Configure_the_Windows_XP_Professional_Remote_Desktop_host_PC_and_Users

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το έλυσα το θεματάκι με τη χρήση batch όπως πρότεινες capthookb ;) και παραθέτω τη λύση ολόκληρη για όποιον χρειαστεί κάτι τέτοιο αλλά και για προτάσεις βελτίωσης :-).

 

Στο linux (το μηχάνημα που θέλω να ελέγξω απομακρυσμένα) έκανα edit το ~/ssh/ssh_config προσθέτοντας την ακόλουθη γραμμή για port forwarding :

>PortForward 22 (IP του win pc)192.168.0.2:5901

 

Μετά στο win pc έφτιαξα ένα προφίλ του Putty ονόματι "myth" ώς εξής:

 

puttytf1.jpg

 

και μετά ένα batch να τα τρέχει ταυτόχρονα ώς εξής:

>@echo off
set path=/program files/putty/
start putty.exe  -load "myth" -pw "*******" 
set path=/program Files/RealVNC/VNC4/
start vncviewer.exe  127.0.0.1:5901

 

Μετά κλείνοντας το παράθυρο του putty κλείνει και το vnc καθώς δεν βρίσκει πια πόρτα ανοιχτή :-) Το μόνο που θέλω να φτιάξω ακόμη είναι να βάλω κάποιο είδος keys αντί για το password και αντί για τη γραμμή στο ssh_config να φτιάξω ένα batch στο linux για να κάνει το port forwarding όταν το ζητάει το Putty (έχει αυτή τη δυνατότητα) και να κλείνει με την έξοδο και τέλος. Merci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που θέλω να φτιάξω ακόμη είναι να βάλω κάποιο είδος keys αντί για το password και τέλος.

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1628169 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γραμμή που πρόσθεσες στο ssh_config γιατί την έβαλες; Χρειάζεται; στο man ssh_config δε βρήκα καθόλου keyword PortForward. Έχω την εντύπωση πως δε χρειάζεται καθόλου.

Τα δυο μηχανήματα είναι σε τοπικό δίκτυο; Αλήθεια γιατί θες κρυπτογράφηση του vnc; :) αν επιτρέπεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ωραίος, απόψε θα το φτιάξω :P. Ευχαριστώ. Nice work btw :-)

Τη γραμμή που πρόσθεσες στο ssh_config γιατί την έβαλες; Χρειάζεται; στο man ssh_config δε βρήκα καθόλου keyword PortForward. Έχω την εντύπωση πως δε χρειάζεται καθόλου.

Τα δυο μηχανήματα είναι σε τοπικό δίκτυο; Αλήθεια γιατί θες κρυπτογράφηση του vnc; :) αν επιτρέπεται

 

Προσπαθούσα να φτιάξω ένα script στο linux που να δίνει την παρακάτω εντολή για να κάνει forward την πόρτα του ssh (22) στην πόρτα του vnc (5901).

>ssh -L 22:127.0.0.1:5901 192.168.0.2

Αλλά για να γίνει αυτό θέλει δικαιώματα root και δεν γίνεται από script (ή δεν ξέρω να το κάνω μάλλον) οπότε έψαξα και το βρήκα εδώ. Θα το βρω κι αυτό σιγά σιγά πως θα γίνει.

Ναι σε lan είναι όσο για το λόγο ...σε δουλειά να βρισκόμαστε :-D Απλά μου κόλλησε να το κάνω κι επειδή δεν έχω πολλές ευκαιρίες να το δουλέψω το linux είπα να ασχοληθώ:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθούσα να φτιάξω ένα script στο linux που να δίνει την παρακάτω εντολή για να κάνει forward την πόρτα του ssh (22) στην πόρτα του vnc (5901).

>ssh -L 22:127.0.0.1:5901 192.168.0.2

Αλλά για να γίνει αυτό θέλει δικαιώματα root και δεν γίνεται από script (ή δεν ξέρω να το κάνω μάλλον) οπότε έψαξα και το βρήκα εδώ. Θα το βρω κι αυτό σιγά σιγά πως θα γίνει.

Ναι σε lan είναι όσο για το λόγο ...σε δουλειά να βρισκόμαστε :-D Απλά μου κόλλησε να το κάνω κι επειδή δεν έχω πολλές ευκαιρίες να το δουλέψω το linux είπα να ασχοληθώ:-)

Σε δουλειά να βρισκόμαστε; Κι εγώ μαζί σου :)

Λοιπόν, το ssh -L 22:.... κτλ πρέπει να γίνει στο μηχάνημα με τα XP από το putty ή κάνω λάθος; Εκεί που είναι ο vnc server δεν πειράζεις τίποτα. Αν ήταν πίσω από router (σε ΝΑΤ δηλαδή) και προσπαθούσες να μπεις από ιντερνετ, το μόνο που έπρεπε να κάνεις είναι port forward σε αυτό το pc τη θύρα του ssh. Για δες το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δουλειά να βρισκόμαστε; Κι εγώ μαζί σου :)

Λοιπόν, το ssh -L 22:.... κτλ πρέπει να γίνει στο μηχάνημα με τα XP από το putty ή κάνω λάθος; Εκεί που είναι ο vnc server δεν πειράζεις τίποτα. Αν ήταν πίσω από router (σε ΝΑΤ δηλαδή) και προσπαθούσες να μπεις από ιντερνετ, το μόνο που έπρεπε να κάνεις είναι port forward σε αυτό το pc τη θύρα του ssh. Για δες το λίγο.

 

Όχι κοίταξε να δεις πως γίνεται -απ' ότι έχω καταλάβει -γιατί το έκαψα κι εγώ με τις πόρτες (total mindfuck!).

To ssh τρέχει στην 22 του server (linux) και σε μια άλλη του host (xp) άρα για να κάνεις δρομολόγηση εκεί θα δώσεις εντολή η πόρτα 22 locally να δρομολογηθεί στην πόρτα 5901 (η πορτα του vnc) του host. Μετά λες στο putty να δρομολογήσει την πόρτα 5901 του server στην πόρτα 5901 locally η οποία όμως σε δρομολογεί στην 22 που τρέχει ssh. Απόδειξη οτι δουλεύει είναι πως δεν επιτρέπω να συνδεθεί μηχάνημα εκτός αν είναι με ssh. Άρα αν δε δούλευε δε θα είχα remote control παρα μόνο με το putty.

Κοίτα και το screenshot με το iptraf του linux για να δεις το routing.

iptrafpe8.jpg

 

EDIT: Στο vncviewer παρατήρησες πως δίνω 127.0.0.1:5901 για να συνδεθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...