Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμματα για Linux


dimitrispk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

από τότε που πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με τους υπολογιστές το λογισμικό που χρησιμοποιώ είναι τα windows .Σιγά σιγά όμως άρχισα να καταλαβαίνω ότι τα windows σε σχέση με τα linux είναι σκέτη μ...α .Εδω και λίγο καιρό σκέφτομαι να βγάλω τα windows από τον υπολογιστή μου και να περάσω τα linux (μου έχουν πει για την εκδοση ubuntu 7.10) .Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι γίνεται με αύτα που έχει ήδη ο υπολογιστής μου .π.χ.

1)προγράμματα (winamp,azureus,...)?

2)μουσική (πρέπει να είναι σε συγκεκριμένη μορφή π.χ. mp3)?

3)drivers για το hardware του υπολογιστη μου?

4)τα παιχνίδια που παίζουν στα windows θα παίζουν και στα linux ή χρειάζεται κάποιο επιπλέον λογισμικό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! (λίγη επιείκεια παιδιά,καινούργιος είμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows δεν ειναι σε καμια περιπτωση μα...α. Απλα το linux προσφερει περισσοτερα πραγματα και οτι εχει ειναι οτι τελειοτερο υπαρχει εκεινη τη στιγμη διαθεσιμο. Τα windows απο την αλλη ειναι συμβατα με το 99,9% του hardware και του software που κυκλοφορει

 

1) Για το καθε ενα "καθημερινο" προγραμμα των windows, υπαρχει το αντιστοιχο στο linux. Στο winamp αντιστοιχει το Audacious, το XMMS, το Amarok (αν και αυτο φερνει πιο πολυ σε iTunes) κλπ. ενω το azureus εινια cross-platform μιας και ειναι γραμμενο σε java.

 

2) Οτι αρχεια ηχου (και εικονας και βιντεο) υποστηριζουν τα windows, υποστηριζει και το linux και χωρις DRM και αλλες "πατεντες"! Σε μερικες διανομες τα απαιτουμενα codecs ειναι εγκατεστημενα απο default, ενω σε οσες δεν ειναι απλως τα βαζεις εσυ.

 

3) Το linux ειναι λιγο ιδιοτροπο με το hardware. Θα εχεις ακουσει πχ για τα winmodems για τα οποια πρεπει ΕΣΥ να τα κανεις να δουλεψουν. Το κακο ειναι οτι πολλες εταιριες δεν βγαζουν drivers για linux, αλλα τις περισσοτερες φορες η υποστηριξη ενος νεου τυπου hardware ειναι ενσωματωμενη στον πυρηνα (πχ wireless).

 

4) Τα παιχνιδια των windows, γενικα, δεν παιζουν στο linux οπως ειναι. Παιζουν ομως μεσω του wine (κατι σαν emulation) αν εισαι τυχερος. Βασικα ο καλυτερος λογος για να κρατησεις τα windows ειναι τα παιχνιδια

 

Για να κανεις το αλμα για το linux, πρεπει να εχεις ορεξη να μαθεις νεα πραγματα, νεους τροπους αντιμετωπισης διαφορων καθημερινων προβληματων και πανω απ'ολα οτι τα προγραμματα δεν εγκαθιστανται με διπλο κλικ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε linux οσο είναι καιρος γιατι τα χρονια περνάνε. Μονο να κερδισεις εχεις. Και να ταλαιπωρηθεις λιγο στην αρχη δεν πειραζει θα περασει .

 

Διάλεξε μια διανομη

Linux Distribution Chooser

(τα παιδια θα εχουν βαρεθεί, όλο αυτο το link δίνω :-D )

 

εκτος απο το να επιλέξεις διανομη σου δινει γενικα και πληροφορίες για διάφορες αποριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας παιδιά.Λέω να ξεκινησω με τα linux και οτι βρεξει ας κατεβάσει.(ερώτηση:drivers για το hardware του pc μου από που θα βρω?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας παιδιά.Λέω να ξεκινησω με τα linux και οτι βρεξει ας κατεβάσει.(ερώτηση:drivers για το hardware του pc μου από που θα βρω?)

Ουσιαστικά Linux είναι ο πυρήνας του (kernel: http://www.kernel.org). Κάθε διανομή έχει από έναν πυρήνα. Ο πυρήνας λοιπόν περιέχει όλους τους οδηγούς για τις συσκευές του υπολογιστή και είναι το πρώτο πράγμα που φορτώνει κατά το boot. Δε θα χρειαστεί να ψάξεις για drivers εκτός από μερικές περιπτώσεις (κάρτα γραφικών, καμιά ασύρματη κάρτα δικτύου, usb modem κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...