Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα σε διανομές με KDE


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μία ακόμα φορά θα χρειαστώ την βοήθεια του forum.

 

Δοκιμάζοντας διάφορες διανομές παρατήρησα ότι δεν μπορώ να δουλέψω σωστά (και με τίποτα) σε διανομές με γραφικό περιβάλλον KDE (πχ OpenSuse και Kubunutu).

 

Ενώ για παράδειγμα σε Ubuntu βρίσκει αμέσως wifi δίκτυο και συνδέομαι κανονικότατα, σε kubuntu και OpenSuse δεν βρίσκω καν την επιλογή για να συνδεθώ σε κάποιο δίκτυο.

 

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι ενώ σε Ubuntu μπορώ χωρίς κανένα πρόβλημα να "δω" ntfs partiotions σε Kubuntu και Suse δεν μπορώ.

 

Συγκεκριμένα σήμερα δοκίμασα την τελευταία έκδοση Kubuntu με KDE 4 αλλά και πάλι τίποτα.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται και δεν είμαι σίγουρος τι φταίει αλλά σε Ubuntu δεν υπάρχουν αυτά τα προβλήματα πράγμα περίεργο μιας και το Kubuntu είναι Ubuntu με KDE (ή μήπως κάνω λάθος; )

 

ΥΓ: αν και όπως καταλάβατε διαβάζοντας τα παραπάνω δεν μπόρεσα να δουλέψω και πολύ με KDE, μου φαίνεται πολύ πιο όμορφο από gnome, πιο βαρύ και λίγο διαφορετικό ως προς την λογική του μενού του (προς το δύσχρηστο). Μήπως τζάμπα το παλεύω και καλύτερα είναι να μείνω σε διανομές με gnome;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα αυτά δεν έχουν σχέση με το kde, πρέπει να είναι συμπτωματικά. Τα ntfs αναγνωρίζονται αυτόματα εκτός αν έκανες manual install στo suse και ξέχασες να τα κάνεις mount μετά.. Για το kde 4 δεν έχω δοκιμάσει να σου πω.

 

Τα έχεις εγκατεστημένα ακόμα ή τα έβγαλες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα αυτά δεν έχουν σχέση με το kde, πρέπει να είναι συμπτωματικά. Τα ntfs αναγνωρίζονται αυτόματα εκτός αν έκανες manual install στo suse και ξέχασες να τα κάνεις mount μετά.. Για το kde 4 δεν έχω δοκιμάσει να σου πω.

 

Τα έχεις εγκατεστημένα ακόμα ή τα έβγαλες ;

 

Τα έβγαλα αλλά δεν είναι πρόβλημα να τα ξαναβάλω μιας και θέλω να βρω λύση.

 

Διάβαζα αυτό μόλις τώρα και συνεχίζω λίγο το ψάξιμο όμως το ενοχλητικό είναι ότι σε KDE δεν ξέρω καν που να ψάξω. Τα μενού μου φαίνονται αρκετά δύσχρηστα.

Για παράδειγμα δεν βρήκα από που να ρυθμίσω το δίκτυο αλλά και γενικά οποιαδήποτε συσκευή (κάτι σαν control panel) ή ακόμα και "τον υπολογιστή μου" με όλους τους δίσκους και τις οπτικές συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς για το kde 4 ή το προηγούμενο ;

Μην τα μπερδεύεις γιατί το 4 μόλις βγήκε και δεν έτοιμο.

 

Αυτό κατάλαβα και εγώ αλλά και πάλι και με την προηγούμενη έκδοση είχα λίγο πολύ τα ίδια προβλήματα. Κρατάω μία επιφύλαξη και ευθείς αμέσως δοκιμάζω μία παλαιότερη έκδοση Kubuntu και επανέρχομαι.

 

(όταν έχεις 2 μέρες ρεπό και όρεξη και χρόνο για τέτοιες δοκιμές βρίσκεις :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...