Προς το περιεχόμενο

Gigabyte GA-P35-DS4 η΄ASUS P5KC


TrackM@steR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

 

Για μια ακόμη φορά θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με μητρική καρτα.Είμαι ανάμεσα στα 2 μοντελα που αναφέρω στο topic.Το pc προοριζεται για gaming κυρίως.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι πως δεν είχα προσέξει πως η P5KC έχει 4 DDR2, είχα την εντύπωση πως είχε 2 DDR2 + 2DDR3 ...

 

παρ'όλα αυτά, ναι θα επιμείνω DS4, γιατί ακόμα κι έτσι, δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις DDR2+DDR3 συγχρόνως.

 

δηλαδή αν αποφασίσεις να βάλεις DD3 (όταν οι τιμές τους θα είναι λογικές), θα αναγκαστείς να πετάξεις τις DDR2, κάτι τελείως ασύμφορο βάση των επιδόσεων που θα κερδίσεις. ;)

 

----

 

οπότε φτάνουμε στο δίλημμα Gigabyte vs Asus...

 

Προσωπικά πιστεύω πως η Gigabyte κάνει καλύτερες υλοποιήσεις από την Asus στις μητρικές, και αποφεύγω τις Asus λόγω buggy bios που βγάζουν κατά καιρούς, και σε αναγκάζουν σε συχνά update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω πως η Gigabyte κάνει καλύτερες υλοποιήσεις από την Asus στις μητρικές, και αποφεύγω τις Asus λόγω buggy bios που βγάζουν κατά καιρούς, και σε αναγκάζουν σε συχνά update.

 

Gigabyte, αν και δεν τις πολύ χωνεύω αλλα τα προβλήματα με τα Βίος της Asus ισχύουν :-( και η P5KC όντως δεν λέει, γενικά να αποφεύγεις τα υβριδικά προϊόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξίσου καλές επιλογές και δύσκολη η απόφαση. Προσωπικά θα επέλεγα Gigabyte, επειδή με όσες είχα δουλέψει κατά καιρούς δεν έκαναν ούτε «κιχ»...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα η ASUS περα απο την ddr3 εχει και eSATA και fire wire.και δηλαδη δεν ειναι καλο που υποστηριζει και τισ 2 μνημες?απλα στο μονο που υστερει η asus ειναι τα SATA που η μια εχει 8 και η αλλη 5.τωρα για τα προβληματα με το bios δεν εχω ιδεα τι γινεται και θα ηθελα οποιοσ γνωριζει να μασ βοηθησει γιατι και γω ειμαι μεταξυ τησ

P5KC τησ GA P35 DS3R .γνωριζει κανενασ τιποτα για αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την gigabyte ga p35 ds3r. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Μεσα σε 20λεπτα καταφερα να εχω τον Q6600 στα 3.6 stable.

 

Ειναι γρηγορη , σταθερη και αρκετα κρυα.

 

Στα μειονεκτηματα θα εβαζα το μεγαλο vdroop και το "περιεργο" bios σε σχεση με τις asus Που ειχα στο παρελθον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα η ASUS περα απο την ddr3 εχει και eSATA και fire wire.και δηλαδη δεν ειναι καλο που υποστηριζει και τισ 2 μνημες?απλα στο μονο που υστερει η asus ειναι τα SATA που η μια εχει 8 και η αλλη 5.τωρα για τα προβληματα με το bios δεν εχω ιδεα τι γινεται και θα ηθελα οποιοσ γνωριζει να μασ βοηθησει γιατι και γω ειμαι μεταξυ τησ

P5KC τησ GA P35 DS3R .γνωριζει κανενασ τιποτα για αυτη?

 

απ οτι ειδα δε νομιζω να μην εχει η gigabyte firewire αυτο ελειπε σε αυτην την τιμη. Αν ειδα λαθος συγχωρεστε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο διλλημα ή μάλλον τρίλλημα (βάζω και την MSI P35-Platinum) είμαι και εγώ. Μου έχει σκαλώσει να πάρω την Gigabyte P35-DS4 αλλά το διπλο-τριπλοσκέφτομαι γιατί δεν θα πέρνει την Thermalright Ultra 120 eXtreme ψύκτρα που έχω λόγω του CrazyCool.

Ιδέες κανείς?

Σε τέτοιο Μ/Β με CPU Intel Quad τί RAM να βάλω? PC2-6400 ή PC2-8500?

 

@ TrackM@steR : Πρόσεχε την έκδοση της Μ/Β. Κυκλοφορούν ήδη τρείς διαφορετικές και ετοιμάζεται και τέταρτη έκδοση. Κοίτα λεπτομέριες στο site της Gigabyte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο διλλημα ή μάλλον τρίλλημα (βάζω και την MSI P35-Platinum) είμαι και εγώ. Μου έχει σκαλώσει να πάρω την Gigabyte P35-DS4 αλλά το διπλο-τριπλοσκέφτομαι γιατί δεν θα πέρνει την Thermalright Ultra 120 eXtreme ψύκτρα που έχω λόγω του CrazyCool.

Ιδέες κανείς?

 

για την ultra 120 δεν είμαι σίγουρος, αλλά είμαι σίγουρος πως χωράει η ninja plus στην DS4, που είναι εξίσου πολύ καλή αερόψυξη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ultra 120 δεν είμαι σίγουρος, αλλά είμαι σίγουρος πως χωράει η ninja plus στην DS4, που είναι εξίσου πολύ καλή αερόψυξη.

 

Έψαξα και βρήκα οτι η μεταλλική πλακέτα στο πίσω μέρος της DS4 αφαιρείται για να μπαίνει το στήριγμα των aftermarket ψυκτρών, οπότε δεν υπάρχει ζήτημα ασυμβατότητας με την Thermalright Ultra 120 eXtreme. Απο RAM μπορεί να πάρει PC2-8500? Σκέφτομαι αυτές http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=MY-119-CS&groupid=701&catid=8&subcat=817. Λένε τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...