Προς το περιεχόμενο

Άλλο πρόγραμμα για video editing εκτός Adobe Premiere;


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
μαλλον αυτο που μου κανει περοσσοτερο ειναι το VirtualDub μιας και ειναι free....

 

εχεις δικιο μιας και μιλας για κοψε ραψε μονο, με παρεσυρε το adobe premiere

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα πολυ καλα την δουλεια μου με το vitrualDub.ειναι και πολυ ευχρηστω, αλλα εχει οταν παει να κανει save βγαινει ενα αρχειο τεραστιο.πανω απο 40 γιγα και δυστιχος δεν εχω τοσο χορο στο δισκο για να το κανω....

κατι δεν κανω καλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος του premier της Adobe καποιο αλλο προγραμμα για "κοψε ραψε"video ?

 

Παλιό αλλά θαυματουργό (ενδέχεται να μην λειτουργεί σε Vista)

 

Animation Shop Pro 3 (Jasc Software, περιλαμβάνεται στο Paint Shop Pro 7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα πολυ καλα την δουλεια μου με το vitrualDub.ειναι και πολυ ευχρηστω, αλλα εχει οταν παει να κανει save βγαινει ενα αρχειο τεραστιο.πανω απο 40 γιγα και δυστιχος δεν εχω τοσο χορο στο δισκο για να το κανω....

κατι δεν κανω καλα ?

 

Πρέπει από το μενού Video να ενεργοποιήσεις το Direct Stream Copy...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω να παω σπιτι το βραδυ να το κανω....

δηλαδη θα το ριπαρει κανονικα αλλα χωρις να μεγαλωση το αρχειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οποιοδήποτε mode πλην του Direct Stream Copy, το video υπόκειται σε επανακωδικοποίηση, βάσει των ρυθμίσεων του μενού Video --> Compression. Αν εκεί έχει επιλεγεί ένας codec (ή και κανένας, δηλαδή ασυμπίεστο video) με πολύ μεγάλο bitrate, θα έχεις ως αποτέλεσμα πολύ μεγάλο μέγεθος αρχείου. Δεν είναι εκεί το θέμα όμως. Αν ενδιαφέρεσαι για κόψιμο/ράψιμο μόνο, πρέπει αυστηρά να επιλέγεις το Direct Stream Copy γιατί είναι ο μόνος τρόπος να αποφύγεις την επανακωδικοποίηση και την πτώση ποιότητας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτα που μου λες ειναι μαλλον ακριβος αυτο που ψαχνω, γιατι δεν θελω να χασω καθολου ποιοτητα μιας και ειναι απο video μια ταινια το '75.

μιας και σε βρηκα, μηπως ξερεις εαν με αυτο το προγραμμα μπορω να προσθεσω και επανω στην ταινια σαν δικο μου logo, για να καλυψω το σημα του καναλιου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με αυτο το προγραμμα μπορω να προσθεσω και επανω στην ταινια σαν δικο μου logo, για να καλυψω το σημα του καναλιου....

 

Τέτοιου είδους εργασίες που επεμβαίνουν στην ίδια την εικόνα, εξαναγκάζουν σε Full Processing Mode (reencoding δηλαδή). Οπότε δε μπορείς να έχεις τα οφέλη της μηδενικής απώλειας ποιότητας. Γι' αυτό έγραψα το μόνο με bold. Επίσης, και για συνδυασμό streams, π.χ. να αφαιρέσεις το τρέχον audio stream από ένα video και να προσθέσεις ένα άλλο.

 

Γι' αυτό που θες να κάνεις, υπάρχουν διάφορα φίλτρα. Κάνε εδώ στο φόρουμ μία αναζήτηση για virtualdub logo, επιλέγοντας προβολή μηνυμάτων.

 

Προσωπικά, δε θα έμπαινα στη διαδικασία. Τα μειονεκτήματα (περαιτέρω «ξέπλυμα» της ήδη κακής, λόγω TV capture, εικόνας) βαραίνουν πολύ περισσότερο από τα πλεονεκτήματα (αφαίρεση του «ενοχλητικού» logo) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...