Προς το περιεχόμενο

Macbook Pro απο Αμερική και Rainbow


MilesSmiles

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, γνωριζω πως το θέμα ίσως έχει αναφερθεί ξανά ως απάντηση σε κάποιο άλλο topic , αλλά θεώρησα πως θα έπρεπε να ανοίξω καινουριο για να υπάρχει μια ξεκάθαρη εικόνα.

 

 

Αν μου φέρει κάποιος συγγενής ενα MBP απο Αμερική , και πχ χαλάσει η Ram , η Rainbow θα δεχτεί να κοιτάξει έστω τι φταίει η όχι ?

Εχει καμια διαφορά αν η εγγύηση της Αμερικής ισχύει η όχι ?

 

Το σκέφτομαι σοβαρά για ένα Macbook Pro που στην Αμερική κάνει περίπου 1900 euros ενώ στην Ελλάδα 3000!!

 

Κοίταξα και τα threads για τις περιπέτειες στα τελωνεία , και κατέληξα πως αν το βάλει σε μια τσάντα laptop και το παρουσιάσει ως δικό του δεν θα υπάρξει απολύτως κανένα πρόβλημα

 

Ευχαριστώ :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να σου δώσει την απόδειξη αγοράς. Μετά ναι θα στο επισκευάζει η rainbow αλλά έχει μια μικρή γραφειοκρατία. Δες εδώ για λεπτομέρειες:

 

http://www.rainbow.gr/apple/repairs.html

(κάτω μέρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τελωνείο έχει κανείς ξεκάθαρη εικόνα? Εχει επιχειρήσει κανεις να το φέρει με την βοήθεια θείου ( η κάποιου αλλου συγγενικού ή μη προσώπου :-D ) ??

Απο την στιγμή νομιζω που θα το βάλει σε τσάντα Laptop και θα το κρατάει μαζί του είναι όλα ΟΚ έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 100% χωρίς πρόβλημα άν το κρατάει στο χέρι σε τσάντα και κατά 99% άν το κουβαλάει μαζί με τη κούτα του...

 

Φίλοι μου από Αμερική έφεραν 6 macbook (τα μισά με τις κούτες τους) και πέρασαν από τον τελωνειακό έλεγχο σαν να μη συμβαίνει τίποτα... ούτε τους ρώτησαν πώς και γιατί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το έχω απορεία αυτό γιατι ενας φίλος νου που θα ερθει το πιο πιθανον θα κουβαλάει ηδη το δικο του,οποτε αμα ειναι να κουβαλάει και το δικο μου δεν θα εχει πρόβλημα αμα τον ψάξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι στο τελωνείο όπως σου κάτσει είναι.Μπορείς να φέρεις 10 PC και να μη τρέξει τίποτα ή και ο άλλος να φέρει ένα και να τον μαμήσουνε.Πάντως εμένα ο θείος μου που μου είχε φέρει παλιά ένα φορητό δώρο δεν αντιμετώπισε πρόβλημα(σε τσάντα τον είχε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγώ αγόρασα laptop από αμερική ούτε με ρώτησε κανείς, ούτε ασχολήθηκε (πέρα από τα security checks όπου απλά έβαζα το laptop σε ξεχωριστό κουτί για να περάσει από το scanner). Το είχα στην τσαντούλα του και όλα πήγαν καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έφεραν macbook από Αμερική πριν από 2-3 βδομάδες. Κανένα απολύτως πρόβλημα στο αεροδρόμιο απότι μου είπε ο "μεταφορέας".

 

Όσο για την εγγύηση, για 1 χρόνο ισχύει στην rainbow... Από εκεί και πέρα πληρώνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αν σου στείλουν τον φορητό με courier θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το τελωνείο? Και αν ναι τι είδους πρόβλημα, ή να το θέσω καλύτερα, πόσο θα είναι το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...