Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αναπαραγωγή DVD


lightblue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μετά από μία επανεγκατάσταση των Windows δεν αναπαράγονται σωστά τα DVD. Το Nero κάνει διακοπές, το Media Player Classic παίζει καρέ καρέ και κολλάει ο ήχος, το Windows Media Player δεν έχει εικόνα, μόνο ήχο. Τι φταίει; Έβαλα αποκωδικοποιητή αυτόν που είχα και πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχεις προβλήματα και στο Media Player Classic (το οποίο εξ ορισμού χρησιμοποιεί ενσωματωμένους decoders), μου κάνει για πρόβλημα σε ένα από τα παρακάτω:

 

1. DMA απενεργοποιημένο στον controller που συνδέεται το optical drive

2. Motherboard chipset drivers

3. VGA drivers

4. DirectX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει να φταιει και το cd.

Kαι αν δεν είναι πανε στο media player classic στις ρυθμίσεις ffdshow MPEG-4 video decoder πάνε στο codecs και κάνε disable το raw video.

Kαι αν δεν γίνεται τιποτα πανε ξανα στα codecs και κανε disable XdiD,Divx 3,Divx 5 αυτά ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρει κάπου ότι έχει εγκατεστημένο το ffdshow. Αλλά και να το είχε, το να απαγορεύσεις στον ffdshow να αποκωδικοποιεί XviD και DivX πρώτον, δεν έχει καμμία απολύτως σχέση με τα DVD και δεύτερον, μετά τί να τον κάνεις τον ffdshow; Βγάλε τον καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ffshow έχει πολυ καλα φιλτραρίσματα ειδικά για βίντεο εγώ χρησιμοποιώ ffdshow MPEG-4 video decoder:

 

Deinterlacing = framer doubler 3x3 square threhold full 255 = διπλασιάζει τα fps.

 

Postprocessing = δεν φαίνονται τα τετραγωνάκια (στα xαμηλά bitrate).

 

Picture properties = ρυθμίζω φωτεινότητα χρώμα και αλλα.

 

sharpen = να φαινονται λιγο πιο εντονα.

 

resize = ρυθμίσεις ανάλυση βιντεο(βαζω αναλυση 1024χ768).

 

Και οταν εχεις το sharpen και resize είναι σαν να έχεις HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ffshow έχει πολυ καλα φιλτραρίσματα ειδικά για βίντεο εγώ χρησιμοποιώ ffdshow MPEG-4 video decoder:

 

Deinterlacing = framer doubler 3x3 square threhold full 255 = διπλασιάζει τα fps.

 

 

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:(δεν έχω να πω τίποτα.... έχεις ακράτεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...