Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα.Πιθανόν με κάρτα γραφικών.


jamara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Μετά από 3 μέρες συνεχούς λειτουργίας του υπολογιστή μου ανοίγω να δω ένα βιντεάκι.

Ο υπολογιστής κολάει αμέσως , τον κλέινω λοιπόν από πίσω από το κουμπί του τροφοδοτικού.

Τον ανοίγω , απ'ότι μπορώ να καταλάβω μάλλον πως τα φορτώνει όλα κανονικά αλλά στην οθόνη δε βλέπω τίποτα.

Τι μπορεί να συναίβει η τι μπορεί να συμβαίνει;Να κάηκε η κάρτα γραφικών;Ρώτησα και μου είπαν πως είναι απίθανο.Η οθόνη είναι οκ ,σε άλλο pc δουλεύει μια χαρά.Να κόλλησα κάποιο ιό;Πάλι απίθανο γιατί έχω 2 antivirus και δεν έδειξαν τίποτα.Εξάλλου δεν έκανα και τίποτα περίεργο.Ένα βιντεάκι άνοιξα να δω.Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο πρόβλημα ο σκληρός;

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει γιατί έχω τρομοκρατηθεί μετά από κάτι mail που λένε για ιούς που καταστρέφουν το σκληρό δίσκο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε κάει η κάρτα γραφικών σου τότε θα άκουγες έναν ήχο απο το speaker του κουτιού που θα σήμαινε οτι δεν έχεις κάρτα γραφικών...Ακούς κάποιο ήχο απο το κουτί;Εμένα προσωπικά ιός που να καταστρέφει κάτι δεν μου έχει τύχει αλλά ούτε και σε κάποιον γνωστό μάλλον πρόκειται για μύθο οτι κυκλοφορούν τέτοιοι ιοί.Και,γιατί όταν κόλλησε δεν πάτησες απλά reset;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου φιλαρακι..ισως να ειναι κατι σε στατικο ηλεκτρισμο η κατι τετοιο..ακου τι θα κανεις:1)ηρεμια

2)εαν δεν σου κανει κανεναν θορυβο μαλλον ειναι η ραμ,βγαλε μια απο τις 2(εαν εχεις 2)

3)εαν σου κανει τον ηχο του boot τοτε δεν ειναι η ραμ..τσεκαρε μηπως κουνησες κατα λαθος κανα καλωδιο απο πισο

4)κλεισε εντελος το pc και πατα το κουμπι on κανα 2 φορες(ενω ειναι κλειστο το συστημα)

 

κανε τα παραπανω και απαντησε μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..επισης...

 

μν πιστευεις τετοια μαϊλς..αν ηταν αληθεια θα το εβλεπες ισως και στις ειδησεις(!)

γενικοτερα μν τα διαβαζεις και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ μην τα στειλεις σε αλλους 15 φιλους οπως λεει το μαιλ..

 

επιπλεον 2 anitvirus ειναι περιττα..λενε μαλιστα οτι ""συγκρουονται""¨και αποδιδουν χειροτερα απο ενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου φιλαρακι..ισως να ειναι κατι σε στατικο ηλεκτρισμο η κατι τετοιο..ακου τι θα κανεις:1)ηρεμια

2)εαν δεν σου κανει κανεναν θορυβο μαλλον ειναι η ραμ,βγαλε μια απο τις 2(εαν εχεις 2)

3)εαν σου κανει τον ηχο του boot τοτε δεν ειναι η ραμ..τσεκαρε μηπως κουνησες κατα λαθος κανα καλωδιο απο πισο

4)κλεισε εντελος το pc και πατα το κουμπι on κανα 2 φορες(ενω ειναι κλειστο το συστημα)

 

κανε τα παραπανω και απαντησε μας...

 

Panaathas , τα έκανα όλα αυτα αλλά τίποτα.

Πάντως ο ήχος του boot δεν ακούγεται. Δεν το είχα προσέξει αυτό.

Καταλήγουμε λοιπόν τι μπορεί να φταίει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον,εαν εισαι σιγουρος για αυτο που σου ειπα και εκανες τους συνδιασμους με τισ ραμ(βγαλε τι μια ασε την αλλη) τοτε δυσκολευουν πραματα..πειραξες τπτ απο biοs?παντως δεν ειναι ο σκλητος,η καρτα γραφικων και επλιζω ο επεξεργαστης..ακου κατι αλλο: βγαλε μια ραμ..την αλλη αρχισε να την αλλαζεις θεση και μολις τελειωσεις με την μια κανε το ιδιο και με την αλλη...σιγουρεψου οτι το ακουστικακι απο το οποιο ακουγονται οι ηχοι ειναι συνδεδεμενο(απλος θυμισου εαν σου εβγαζε ποτε ηχο)οτιδιποτε και εαν εκανες την μερα εκεινη αναφερε το σε μας...και κατι το οποιο θεωρεις ασυμαντο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως έχεις συνδέσει την οθόνη; DVI ή VGA? Δοκίμασες άλλη οθόνη; Μήηηηπως φταίει και το τροφοδοτικό αφού σου κόλλησε μετά από 3 μέρες uptime? Δοκίμασε αυτά τα δύο και δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλα τα έκανα αλλα και πάλι τίποτα.

Και τις ram έβγαλα , έβαλα , και τους αντάλλαξα θέση ,και κάρτα την γραφικών έβγαλα και την φύσηξα και την μπαταρία του motherboard έβγαλα για να μηδενίσει το bios.Το τροφοδοτικό γυρίζει κανονικά.

Για τον ήχο τώρα, έιμαι σχεδόν βέβαιος ότι τον έκανε όταν ξεκινούσε.

Πάντως τα windows φαίνεται να φορτώνουν κανονικά αφού στο 1 περίπου λεπτό το φωτάκι του επεξεργαστή σταματάει να ανάβει (δεν φορτώνει τίποτα) , πράγμα που φαίνεται λογικό γιατί εκείνη την ώρα μάλλον είναι στην οθόνη των windows που ζητάει τον κωδικό για το login.

Δεν ξέρω τι άλλο θα βοηθούσε.

Ο υπολογιστής πάντως έχει δουλέψει και για 3 και για 4 και για 5 μέρες και δεν έχει πάθει το παραμικρό.Γενικά δουλέυει συνέχεια , μόνο το βράδυ τον κλείνω.

Πάντως όπως έιπα και στην αρχή δεν έκανα τίποτα περιέργο.Γυρίζω σπίτι , πατάω ένα κουμπί να βγεί η προφύλαξη οθόνης για να δω την επιφάνεια εργασίας , διπλό κλικ στο video , το ανοίγει και κατευθείαν κολλάει.

Η οθόνη δουλεύει κανονικά όταν την βάζω στο laptop.

Κάποιος που ρώτησα μου είπε ότι μπορεί να χάλασε κάτι στο motherboard.

To pc είναι p4 , 3ghz , 1g ram (2x512mb) , κάρτα γραφικών ATI 128mb και το motherboard GIGABYTE.Τον έχω αγοράσει πριν 3 - 4 χρόνια.

Αυτά, δεν έχω κάτι άλλο να πω περί του θέματος.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απο ολα το φωτακί δεν ειναι του επεξεργαστη αλλα του σκληρου,για να μηδενισεις το bios πρεπει (τουλαχιστον στις περισσοτερες motheboards) να αλλαξεις ενα jumper (clr_rtc) αφου εχεις βγαλει τη μπαταρια και μετα να την ξαναβαλεις (διαβασε το manual σου).Το καλυτερο θα ηταν να δοκιμασεις την ιδια καρτα γραφικων σε αλλο pc αν δουλευει κανονικα τοτε θα μπορεις να σκεφτεις την m/b...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το ανακετεύετε το παιδί με το bios...

το είπε ξεκάθαρα άλλωστε,ηταν στα windows,πήγε να δει 1 βίντεο,κι αντί γι αυτό είδε το Χριστό φαντάρο(όσο για να κάνει jumper clear cmos,δεν είναι απαραίτητο,αρκεί που έβγαλε τη μπαταρία-κι έβγαλε το καλώδιο της τροφοδοσίας φαντάζομαι...)

Όσο για τον σκληρό,τίποτα δεν μπορεί να κολλήσει που να μην ξε-κολλήσει με 1 περιποιημένο φορμάτ=μην ανησυχείς για την "ζωή" του σκληρού σου,το πολύ ν' ανησυχείς για την υγεία των windows(αν πχ -highly improbable βέβαια-τύχει ιός να σου μαγαρίσει το partition table του file system...)

...Kι όσο για το κάψιμο καρτών,δεν είναι ανάγκη να δεις πυροτεχνήματα...Μια κάρτα γραφικών για παράδειγμα μπορεί να καεί και μ' αξιοπρέπεια,έτσι αθόρυβα...

Στο πρόβλημά σου τώρα:αφού τα έχεις κάνει αυτά που είπες,αυτό που τελευταία σου προτάθηκε να δοκιμάσεις την κάρτα σ' αλλο pc(φίλου ας πούμε,ή ακόμα και σε κάποιο μαγαζί)είναι νομίζω το καλύτερο που μπορείς να κάνεις-ειδικά 1ας κι αναφέρεις ότι μιλάμε για ati 128mb,κάρτα που πρόσφατα ΔΕΝ μου κάηκε 1 κι έξω,αλλά διαπίστωσα ότι ψιλοψόφησε και δεν αντέχει πολλά...Επίσης αν παίζει δανεική κάρτα για δοκιμή,βουρ στον πατσά...

ΔΕΝ ξέρω αν έχεις συνδεδεμένο το pc σε κανένα πολύμπριζο,αλλά αν ναι,αποσύνδεσε ΚΑΙ το πολύμπριζο,και το pc από αυτό,και ξαναπάτα μερικές φορές το pοwer button "να φύγουν όλα τα ρεύματα"(για την ακρίβεια,βγάλε και το καλώδιο του τροφοδοτικού που πάει στη motherboard....)Aσ' τα έτσι για κάποια λεπτά,και δοκίμασε να τα ξανασυνδέσεις και να το δουλέψεις...

Μετά την κάρτα γραφικών,οι υποψίες καλό θα ήταν να πέσουν στο τροφοδοτικό σου,το οποίο όμως αν δεν έχεις/μπορείς να βρεις ανταλλακτικό για να το τσεκάρεις (εννοώ να βάλεις άλλο τροφοδοτικό επάνω),ας' το τελευταία "λύση"...Έπειτα,κάνε έναν οπτικό έλεγχο στη motherboard,μήπως δεις κάτι καμμένο,ή κανέναν σκασμένο πυκνωτή http://www.gabston-howell.org/tech/images/bro/thumbs/12-leaky.caps.removed.png ,και αν δεν,καλώς εχόντων των πραγμάτων είσαι οκ από motherboard...Bέβαια,είναι τα τελευταία που μπορείς να ελέγξεις,αν δεν βγεί κάτι με την κάρτα...Και δυστυχώς μετά,αν δεν παίζει κάτι με τα ρεύματα,υπάρχει κάτι που έχει καεί (επεξεργαστής,μητρική ή και τα 2..Εύχομαι στην καλύτερη να είναι τροφοδοτικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...