Προς το περιεχόμενο

oracle


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά σας παιδιά ..

 

Προσπαθώ να ξεκινήσω να μάθω oracle και στην εγκατάσταση της 11g μου βγάζει σφάλμα

ORA-12560 TNS protocol adapter error...

γνωρίζει κάποιος να μου πεί πως να το αντιμετωπίσω ..

 

Ακόμα εαν ξέρετε ποιές πόρτες χρησιμοποιεί η oracle για να τις ανοίξω απο το router...

 

:-)ευχαριστώ:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να ανοιξεις πόρτες για την Ορακλ ;

θα συνδεεται κανεις στη βάση απο το ίντερνετ; εκτός LAN ? εκτός απο αργό, δεν ειναι και ασφαλές για τα δεδομένα σου.

 

Αν θες να βλέπουν τα data απο το ιντερνετ ειναι άλλο. τοτε φτιαξε μια webική εφαρμογή (asp, php, java, .net, κλπ) που θα βλέπει την ορακλ, με σελίδες, και ανοιξε πορτες για αυτη την εφαρμογή (τον web server που τη φιλοξενεί δηλαδή), όχι τις πόρτες της Βάσης.

 

καλά, κανε πρωτα μια πετυχημενη εγκατασταση, και δημιουργια της 1ης βασης, και βλεπουμε για τις επισκέψεις :)

 

μπορεις να συνδεθεις με εναν απο τους χρήστες: sys ή system ?

και πως προσπαθεις να συνδεθεις;

 

εχεις ενεργά τιποτα firewall? antispyware?

τι λειτουργικό; μηπως κατι απο τα υπερβολικα μετρα ασφαλείας των Βιστα ;

 

Υπάρχει πάντως και η 10g express edition (που ειναι λιγο πιο ελαφριά και απλή απο τις άλλες εκδόσεις, και δωρεάν). ειναι και πιο δοκιμασμένη. μπορει να εχεις λιγότερα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση είναι η enterprise edition η εγκατάσταση γίνεται κανονικά αλλά λίγο πριν τελειώσει με τους configuration assistant μου βγάζει το παραπάνω σφάλμα ...

 

έχω xp pro sp2 ...δεν είχα απενεργοποιήσει antispyware ,firewall..την ώρα της εγκατάστασης θα δοκιμάσω να τα σβήσω και να την ξανακάνω...

 

θέλω να ανοιξω τις πόρτες για lan ..

 

ναι συνδέομαι σαν sys , sysman

 

Υ.Σ. έχω ένα μικρό πρόβλημα μετά απο κάθε απεγκατάσταση μου μένει ένα μικρό αρχείο αμανάτι και δε μπορώ να το διαγράψω με την καμία όμως ....

έχω χρησιμοποιήσει highjacked,unlocker,myerased,active undelete

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το σφαλμα δεν ξερω, ψαξε στο google με λεξεις οπως

instalation oracle 11g ora-1256 problem ή error ή fail

κλπ. βγαζει πολλα αποτελεσματα και χάθηκα.

----------------------------

γραψε εδω ακριβως ποια εντολη δινεις για να συνδεθεις και τις παραμετρους.

 

αν θελες αντεγραψε εδω τα περιεχομενα των αρχειων ,

tnsnames.ora

listener.ora

sqlnet.ora

να τα δούμε. θα τα βρεις σε ενα φακελο "<oracle_home>;;;\NETWORK\ADMIN"

 

 

-----------------------------

 

ανοιγμα πορτών: αν οι υπολογιστες που θα χρησιμοποιουν τη Βαση ειναι όλοι στο ίδιο LAN, ολοι συνδεδεμενοι στον ιδιο ρουτερ, δεν θα ανοιξεις καμια πορτα. αλληλο-βλεπονται κανονικα.

τα software firewall του καθενός θα κοιταξεις αν υπάρχει προβλημα συνδεσης.

 

------------------

δεν μπορεις να σβήσεις αρχεία.

μαλλον αναφερεσαι σε 1-2 .DLL μεσα στο φακελο {oracle-home}\bin

 

ειναι φορτωμένα στη μνημη απο καποιο πρόγραμμα.

 

μπορεις να μετονομάσεις, ειτε το συνολικό φακελο

πχ. εγκατεστησες την οραcle στο C:\oracle\ora11,

και δεν μπορεις να τον σβησεις γιατι υπαρχουν 2 dll στο "C:\oracle\ora11\bin",

κανε τον φάκελο rename σε ora11old

ή

rename τα συγκεκριμενα αρχεια σε *.dll.old

για να μην βρεθούν οταν παει να τα ξαναφορτώσει οποιος τα φορτώνει.

 

μετα κανε restart ta Win

ή μπορει να πιάσει απλά, με kill το explorer.exe process, και run ->explorer.exe απο Task Manager.

 

και δοκιμασε να τα σβησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By default o database listener χρησιμοποιει την 1521.

Για πιο πολλες πληροφοριες θα χρειαστει να ανεβασεις εδω τα αρχεια που σου λεει ο random.

 

BTW πες μας σε τι λειτουργικο πας να κανεις την εγκατασταση.

Στο metalink βρηκα ενα note οτι, αν πας να εγκαταστησεις oracle 32bit σε 64bit windows, θα παρεις το μηνυμα που αναφερεις. Εχεις κατεβασει τη σωστη oracle?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D:\app\adminsystems\product\11.1.0\db_1\192.168.18.65_test1\sysman\emd\upload\hsperfdata_SYSTEM

 

και έχει ένα @#$%^& αρχείο το οποίο λέγεται 3444.αρχείο τίποτε άλλο ...

 

εντωμεταξύ για να αφαιρέσεις την oracle απο το σύστημα δεν υπάρχει κάποιο uninstall και αναγκάζομαι να διαγράψω όλους τους φακέλους απο το σύστημα και μέσα απο την registrty ότι έχει καταχωρηθεί για να το ξανακάνω εγκατάσταση...

 

τώρα για τις παραμέτρους που μου ζητάς μόλις ξανακάνω εγκατάσταση θα τα αναρτήσω έτσι και ξαναέχω πρόβλημα..

 

υ.σ. δοκίμασα αυτό που είπες με την μετονομασία kill explorer και τίποτα.. οι φάκελοι μετονομάζονται το αρχείο όμως όχι ..υποθέτω πως έχει προστασία διαγραφής πώς μπορώ να την αφαιρέσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTW πες μας σε τι λειτουργικο πας να κανεις την εγκατασταση.

Στο metalink βρηκα ενα note οτι, αν πας να εγκαταστησεις oracle 32bit σε 64bit windows, θα παρεις το μηνυμα που αναφερεις. Εχεις κατεβασει τη σωστη oracle?

 

ναι φίλε μου τη σωστή έχω κατεβάσει ... ο η/υ είναι P4 στα 3.0 μονοπύρηνος 2GB μνήμη

xp pro sp2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά έκανα εγκατάσταση την 10g enterprise edition οπου δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα ευχαριστώ πάντως ..

 

το αρχειο παραμένει εκεί αν μπορείτε να μου πείτε κάτι θα βοηθούσε ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να σταματήσεις ολα τα service που σου φύτεψε η oracle ( 11g ), και να τα σβήσεις. Ξερεις να το κανεις αυτο manually ?

και μπορεις να ξεχωρίσεις ποια σερβις δημιουργηθηκαν απο το oracle install για να μη σβησεις άσχετα και να τα σβησεις και όλα;

 

και αφου σταματησουν αυτα, δοκιμασε delete το file,

ή restart / safe mode kai delete.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναί το έχω κάνει αυτό χωρίς αποτέλεσμα..το δοκίμασα και στο safe mode πάλι τίποτα...

μήπως ξέρεις εαν κάποιο αρχείο έχει προστασία πως την αφαιρούμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...