Προς το περιεχόμενο

Remote Desktop μεσω internet ???


thanos75x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Εχω το NETOP αλλα πολλες φορες κολλαει και θελω να χρησιμοποιησω το remote των windows ξερει καποιος να με βοηθησει να κανω τις ρυθμισεις γιατι μεσω δικτυου οκ δουλευει αλλα μεσω internet δεν ξερω τι χρειαζεται και στο google δεν βρηκα κανα οδηγο... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. πρεπει να ανοίξεις την πόρτα 3389 του ρουτερ (port forward προς το ελεγχόμενο pc). δηλαδη οτι κάνεις για τα torrents, apache, και καθε server app.

πας εδώ http://www.portforward.com/routers.htm

διαλεγεις ποιό ρουτερ έχεις, και στην επόμενη σελιδα διαλεγεις το πρόγραμμα (remote desktop) και θα δεις οδηγίες βήμα-βήμα.

 

αν δεν εχεις ρουτερ αλλα modem (συνδεση usb) μαλλον δεν χρειάζεται και αυτό.

αν εχεις software firewall, το ίδιο. να επιτρέψεις την επικοινωνια με τον έξω κόσμο.

 

2. επιλέγεις να εχει δικαιωμα πρόσβασης με το RDP , μόνο χρήστες των windows, που ειναι απαραιτητο. ο Administrator έχει ήδη το δικαίωμα χωρις να κάνεις κάτι.

σε αυτον /ους τους χρήστες, βάζεις δυνατά, πολυπλοκα, μεγάλα password, γιατι όποιος σκανάρει το router σου και δεί ενεργή πόρτα 3389, και μαντέψει το password, έχει στη διάθεσή του το pc, το λειτουργικό, όλα τα αρχεία σου.

 

στα Local Security Settings εχει μερικά που ενδιαφέρουν,

πχ. Account lockout threshold

 

δεν ξέρω αν μπορει να ρυθμιστει ο χρόνος αναμονής μετα απο αποτυχημένα login.

πχ. αν κανει 3 αποτυχημενες προσπάθειες, να τον αναγκάζει να περιμένει πχ. 5 λεπτά για να αποφυγεις γρήγορες συνεχεις προσπάθειες (brute force attack).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το portforward το εχω κανει. Αλλη απορια εχω...Πχ οταν καλω απο ενα pc τον server πχ 192.168.0.50 οκ. Οταν ομως ειμαι εκτος γραφειου και θελω να καλεσω τον server τι θα καλεσω? Την Static IP που βγαινει ο server στο ιντερνετ + τι αλλο? μπορεις να μου δωσεις συνταξη εντολης? Γιατι πως θα καταλαβει να παει στον server και οχι σε ενα αλλο pc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το γραφείο, πας εδώ http://www.whatismyip.com/ και οτι ip σου δειξει ειναι εξωτερική. με αυτήν θα καλέσεις το σερβερ.

τη σημειώνεις, και στο παραθυρακι του rdp client απο το σπίτι βαζεις αυτη την ip.

αν το γραφειο ειναι σε εταιρεια, και εχετε αγοράσει στατική ip, αυτο ηταν τελειωσες.

 

Aν εχετε δυναμικη ip, μπορει μεχρι να φτάσεις σπιτι (ή αλλη μερα) να αλλαξει η ip σας. τότε πας εδώ www.dyndns.com και αποκτάς ενα στατικό name για δυναμικες ip

και καλεις με αυτο τον σερβερ.

εγκαθιστας κι αυτο στο γραφειο https://www.dyndns.com/support/clients/windows.html

 

Βασικα το portforward το εχω κανει.

Γιατι πως θα καταλαβει να παει στον server και οχι σε ενα αλλο pc ?

αφου λες οτι εχεις κανει το PF

το PF ειναι ακριβώς αυτή η οδηγία προς το ρουτερ.

 

κανεις ενα ζευγάρωμα ενος σετ ip+port (του ρουτερ) με ενα άλλο σετ (ενος απο τα pc).

*:3389 ->192.168.0.50:3389

 

δηλ. δηλωνεις στο χώρο που εχει ο ρουτερ, στα settings του

οτι αν σου χτυπήσει κάποιος απ'εξω την πόρτα 3389, (οτι ip και να εχεις, γι αυτο εβαλα * ),

να προωθησεις την κληση στο pc με την 192.168.0.50, στην δικη του 3389.

 

(το αν χρειαζεται αστερισκος ή ip ή δεν υπάρχει καθολου χωρος για router ip και απλα βαζεις port -> ip : port ειναι αναλογα πως ειναι το gui, αν τα κανεις απο command line κλπ. μην κολλάς εκει, ενα παραδειγμα δινω.)

 

αυτα αφορούν τους απ'εξω. απο το ιντερνετ. Οσοι ειναι ήδη μεσα, στο LAN, δεν χρειαζονται το pf

 

-----------

φυσικά αυτες οι πόρτες μπορουν να αλλαξουν, (πχ να γινεται pf *:51687 ->192.168.0.50:47302 ) αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα, εύκολα αναζητίσημο στο google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω static ip την ειχα παραγγειλει και χρησιμοποιουσα το NETOP αλλα το rd δεν δουλευε παρολου που ειχα κανει pf. Αυτό δεν ειχα κανει σωστα:κανεις ενα ζευγάρωμα ενος σετ ip+port (του ρουτερ) με ενα άλλο σετ (ενος απο τα pc).

*:3389 ->192.168.0.50:3389

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...