Προς το περιεχόμενο

Ολοκληροτικό Format σε Σκληρό Δίσκο


Metroid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους.

Έχω το σύστημα της υπογραφής μου και όπως βλέπετε , έχω μόνο ένα σκληρό δίκσο στα 250Gb.

Επειδή έκανα κάτι βλακείες , θέλω να τον αδειάσω ΟΛΟΚΛΗΡΟΤΙΚΑ , Windows , Ενημερώσεις , τα πάντα.

Έχω τα Windows XP Professional Service Pack 2.

Ακούω :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αυτό , αλλά επειδή έχει ήδη τα Windows ο σκληρός , αν τα ξαναβάλω δε θα υπάρξει πρόβλημα?

Εκεί που επιλέγω σε ποιο σκληρό να τα εγκαταστήσω , μου λέει μετά από λίγο ότι αν βάλω 2 λειτουργικά συστήματα στον/στο ίδιο σκληρό/διαμέρισμα , μπορεί να μη λειτουργεί σωστά.

Επίσης , έχω κακιές εμπειρίες από άλλο PC , όπου είχα πάει να κάνω κάτι τέτοιο , δε θυμάμαι όμως τι ακριβώς είχα κάνει.

Αν μόνο αυτός είναι ο τρόπος , πες μου το για να το κάνω.

 

Thanks by the way.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επελεξες νεα εγκατασταση λειτουργικου απο την αρχη? Μετα ψαχνει τους δισκους σου δειχνει αν εχεις ηδη εγκατασταση λειτουργικου και μετα σε ρωταει για το ειδος του format. Αυτος ειναι ο τροπος να κανεις format σε δισκο μιας και εχεις μονο ενα partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ηταν συγκεκριμένος αν έχει ΜΟΝΟ ένα 1 partition..Απλά είπε ότι έχει 1 δίσκο..Τέλος πάντων,να υποθέσουμε ότι έχει όντως ενα partition μόνο...-αν όχι,ξεκαθάρισέ το..

Ξεκαθάρισε επίσης ΤΙ θέλεις...Γιaτί έτσι όπως άρχισες το post,"επι8ετικά"(κατά του..δίσκου εννοω)μ έκανες να σκεφτώ ότι αυτό που θέλεις είναι ένα "κοντρα ξύρισμα" του δίσκου....Αυτό θέλεις;Αν ναι,κατέβασε το powermax απο το site της Seagate,βάλε 1 δισκέττα στο floppy,τρεξ' το,κάνε reboot,μπες στο BIOS,επέλεξε εκκίνηση από floppy,κι οταν αρχίσει το προγραμμα επέλεξε write zeros(αν δεν έχεις αρχεία που χρειάζεσαι σε ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ)άραξε και σε καμμια ώρα ο δίσκος θα είναι όσο "καθαρός" μπορεί να είναι..Μετά,ξανα απο το cd windows,και εγκατάσταση...

ΑΝ όμως απλά θες να κάνεις ενα φορμάτ,τότε δεν ξέρω γιατί μπερδεύεσαι με τις επιλογές κατά την εγκατάσταση,αλλά μπορεις "για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο",να μπεις ΟΧΙ στην εγκατάσταση αλλά στο "R"(recovery console),και από κει να γράψεις στη γραμμή εντολών format c: /fs:ntfs (δεδομένου ότι το partition που θέλεις να κάνεις format EINAI to C: ...ή όποιο άλλο γράμμα είναι)κι αφού τελειώσει το φορματ,επανεκκίνηση,και τέλος εγκατάσταση των windows....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κατεβάσεις το image του gparted και να το κάψεις σε ένα δισκάκι. Μετά μπορείς να κάνει φορμάτ σε ότι δίσκο θέλεις, αλλά κ partitions στο σκληρό σου. Και πάνω από όλα είναι ΔΩΡΕΑΝ!!!!

 

http://gparted-livecd.tuxfamily.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ όλα πρεπει να ξεκαθαρίσεις κατι: (δεν εχω διαβασει τα τελευταια ποστ, συγνωμη αν γραφτηκε πρόσφατα)

 

 

απο ολα αυτα τα αρχεία που εχει ο δισκος, τα 50, 100 ή 250 Gb,

θελεις να κρατησεις κάτι? ή θα τα σβήσεις ΟΛΑ ?

 

1. θελεις απλά να εγκαταστήσεις τα windows και να κρατησεις τα προσωπικά σου αρχεία ?

ή 2. να κανεις την εγκατασταση σε εναν τελειως άδειο δισκο σβηνοντας τα πάντα ?

 

για το 1, πρεπει:

να αντιγραψεις οτι θελεις σε άλλο μεσο (δισκο ή dvd),

ή να χωρισεις το δισκο σε 2 κομματια με ειδικό προγραμμα.

στο 2ο κομματι θα φυλαξεις τα αρχεια σου, και στο 1 θα το κανεις φορματ για να περαστουν τα φρέσκα windows.

 

για το 2:

νομιζω πρώτα ρωτάει αν θελεις να κανεις εγκατάσταση των windows ή να επιδιορθώσεις μια υπάρχουσα εγκατάσταση που εχει πρόβλημα,

R gia repair, Esc gia συνέχεια σε install

 

μετα, σου δειχνει τους δισκους και τα partition του καθενος που βρήκε στο pc. Σ εσενα θα δειξει 1 δισκο, με 1 παρτισιον. μονοκομματο.

 

πατας D για να σβηστεί το συγκεκριμενο partition.

 

μετα C για να δημιουργηθει ενα νεο στη θεση του (προτινω να μην ειναι 250 γιγα, για να φτιαξεις αργοτερα ενα 2ο),

 

και μετα ENTER πάνω στο νεο παρτισιον για να επιλέξεις οτι εκει θελεις τα windows.

 

και μετα επιλεγεις format αυτο το partition, (καλυτερα σε NTFS)

 

και συνεχιζει η εγκατάσταση.

εδώ βήμα-βήμα :

http://web.mit.edu/ist/products/winxp/advanced/reinstall-format.html

 

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=81828

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις.

Βασικά , από το Post του Washcloud , κατάλαβα πως θεωρεί ότι ξέρω να κάνω Format. Δεν ξέρω όμως , γι'αυτό και ρώτησα. Πάντως , αν και το πρόβλημα λύθηκε , οι απαντήσεις σας είναι πολύ χρήσιμες καθώς μπορεί να τις αξιοποιήσω στο άμεσο μέλλον :-)

Απλά έκανα ότι μου είπε ο disqualified και βρήκα άκρη.

Thanks για όλα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...