Προς το περιεχόμενο

προβλημα με RAM


A_panM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο συστημα μου ειχα 2*512 ram kingston 400 και σημερα εβαλα αλλο ενα dimmaki των 1gb της kingston αλλα το συστημα δεν το δεχεται αναγνωριζει οτι εχω 1,5gb ενω στην ουσια ειναι 2..καμια βοηθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έβλεπε 512 δε θα αναγνώριζε 1,5GB...αλλά 1GB...

Άρα βλέπει το dimm του 1GB...Το θέμα είναι γιατί δε βλέπει το άλλο..

Δοκίμασε όλους τους πιθανούς συνδιασμούς θέσεων στα slots.Εγώ μια φορά αυτό είχα κάνει και είχε δουλέψει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια η μητρικη ειναι MSI k8n neo4 platinum εχει 4 slot για μνημες..

την 1gb την βλεπει μονη της στα 400,επισης βλεπει μαζι και μια 512 στα 400 παλι..τωρα αν βαλω και την αλλη 512 πεφτει στα 333 και αναγνωριζει ειτε 1gb (ενω πανω ειναι 2gb) και ποτε 1,5 (333)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ίδιες οι μνήμες από άποψη timings?Γιατί κάτι μου κάνει ότι δεν τα βλέπει όλα λόγω διαφορετικών τιμών...

Αν τις βάλεις όλες στα 333 τις βλέπει;

Τί εννοείς πάνω από 2gb??Λίγο πάνω είναι λογικό,δε θα λέει ακριβώς 2...Αν τώρα λέει πχ 2,5 τότε... :P...bios update έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις καμιά άκρη από εδώ. Μήπως τα 2 512άρια είναι single sided και το 1GB είναι double sided;

 

Όντως...μου είχε διαφύγει τελείως...Βασικό..Κοίτα το γιατί μου έχουν τύχει πολλές τέτοιες ασυβατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για τα timings αλλα και τα 3 dimmakia εχουν CL3.τι εννοεις 2 512άρια είναι single sided και το 1GB είναι double sided; που πρεπει να τα βαλω για να τα βλεπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι λέει το λink του antonl και απ'ότι κατάλαβα κι εγώ για να έχεις παραπάνω των 2 dimm πρέπει να είναι όλα ή double ή single sided...

Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος από τον πίνακα στο link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι λέει το λink του antonl και απ'ότι κατάλαβα κι εγώ για να έχεις παραπάνω των 2 dimm πρέπει να είναι όλα ή double ή single sided...

Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος από τον πίνακα στο link...

 

Απο το bios οριζω double ή single sided ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το bios οριζω double ή single sided ?

Δεν είναι κάτι που μπορείς να ορίσεις/αλλάξεις. Είναι φυσικό χαρακτηριστικό των μνημών σου.

Προγραμματάκι που να τσεκάρει κάτι τέτοιο δεν βρήκα με μια γρήγορη ματιά που έριξα αλλά μπορείς να το δεις ο ίδιος. Double-sided: τσιπάκια κι από τις δύο πλευρές του module (δε συνηθίζεται), single-sided: μόνο από τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...