Προς το περιεχόμενο

Ολική Αναβάθμιση....


alestr9s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Pentium 4 στα 2.88 έκανε καλά τη δουλεία του εδώ και 5 χρόνια και ήρθε η ώρα να αγοραστεί καινούριο pc. Έχω αλλάξει πολλές φορές άποψη για το τι καλούδια θα φοράει το καινούριο pc και αισίως έχω καταλήξει στα παρακάτω....

 

  • Case: Lian-Li PC-V1000B
  • PSU: Seasonic 650W
  • CPU: Intel Core 2 DUO E8400 3,00Ghz 6Mb cache
  • CPU Cooler: Scythe Ninja Plus ή Zalman 9500
  • Mobo: Gigabyte P35-DS3R
  • GPU: nVidia 8800GT 512Mb
  • RAM: 2GB Transcend Axe PC6400 800Mhz
  • HDD: 2 X 500Gb Seagate 32Mb
  • Monitor: Samsung 226BW 22" wide

 

Η σούμα μου βγαίνει γύρω στα 1400.

 

Για PCU Cooler μέχρι 40 ευρά τι λέτε να πάρω? Να κάνει καλά τη δουλειά της να είναι όσο γίνεται αθόρυβη και να μην είναι κ σαν μοσχάρι γιατι το case ειναι Midi...

 

Η Ninja mini ψύχει το ίδιο καλά με την Ninja plus? Δε το νομίζω εε? :rolleyes: Αν πάντως η διαφορά στην απόδοση είναι μικρή μάλλον θα προτιμήσω την mini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την μεγαλη Scythe , μια χαρα χωραει σε midi. Ολο το συστημα που εχεις επιλεξει ειναι αψογο φιλε μου. Ισως να αλλαζα τη μητρικη σε DS4. Ολα τα αλλα ειναι αριστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DVD-RW και το 3.5 Floppy με Card Reader εννοούνται... Απλά είναι δευτερεύοντα πράγματα. DVD-RW κάνα NEC ή LG θα πάρω...

 

Η DS4 η μητρική τι διαφορές έχει από DS3R? Μόνο το chipset που έχει Intel P965 αντί για P35??

Βασικά το G33 είναι πιο καινούριο απ το P35? Δε θέλω να έχω προβλήματα με τον Penryn....

 

Άμα αξίζει καλύτερα η DS4 θα την τιμήσω...

 

Για cooler η Zalman 8700NT λέει τίποτα? είναι αρκετά κοντούλα.. Αν η Ninja Plus είναι κορυφή θα την τιμήσω κ αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα η χ38-dq6 ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα ειναι και πιο ακριβη απο την p35ds4.

alestr9s δε λεω για την 965ds4 αλλα για αυτην εδω P35-DS4

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526675

Περα απο τις διαφορες στα features εχει και καλυτερη ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινα για μητρικη την Gigabyte x38-dq6 περιπου 210 ευρω

Τα εχει ολλα συν το Χ38 για διπλες καρτες pci e x16

 

Δεν με ενδιαφέρει το SLI και δεν σκοπεύω να δώσω τόσα πολλά λεφτά για μητρική καθώς είναι το πρώτο πράγμα που πετίεται μαζί με CPU και GPU...

 

Βασικά παίζουν 3 επιλογές:

  • Gigabyte GIGABYTE G33-DS3R με Chipset: Northbridge: Intel G33 Express
  • GIGABYTE P35-DS3P με Chipset: Northbridge: Intel P35 Express
  • GIGABYTE P35-DS4 με Chipset: Northbridge: Intel P35 Express
  • GIGABYTE GA-965P-DS4 με Chipset: Northbridge: Intel P965

 

Ποιά απ'αυτές και γιατί??? Όπως είπα η υποστήριξη για Penryn είναι Νο1 παράγοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε το g33 εχει ενσωματωμενο τσιπακι γραφικων που δε σου χρειαζεται αφου ουτε αποδοση καλη εχει αλλα και θα βαλεις την 8800gt. Το P35 ειναι το πρωτελευταιο chipset της intel. Το Χ38 ειναι το τελευταιο. Το p965 ειναι πιο παλιο.

Η p35ds4 ειναι η καλυτερη απο αυτες που αναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου πει τα (+) και τα (-) μεταξύ των ψυκτρών που έχουν τον ανεμιστήρα κάθετα τοποθετημένο (π.χ. Ninja) και των ψυκτρών που τον έχουν οριζόντια τοποθετημένο (π.χ. Zalman 8700)?

 

Η Zalman ισχυρίζεται ότι έτσι ψύχει και το Mobo και βοηθάει κ την GPU και τις RAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω την 9700 (zalman )και απ'οτι εχω καταλαβει απο τη τεραστια αλλαγη θερμοκρασιας με την παλια ειναι οτι ετσι αν εχεις ενα 120 ανεμιστηρα στο πισω μερος του κουτιου η ανανεωση του αερα ειναι πιο αμεση και πιο αποτελεσματικη γιατι το ρευμα του αερα οδηγειται κατευθειαν εξω ενω με τις οριζοντιες ανεβαινει πρωτα πιο ψηλα και μετα βγαινει εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ninja o αερας διαχεεται μεσα στο κουτι προς ολες τις κατευθηνσεις

 

Νομίζω πως αν ο ανεμιστήρας της ψυκτρας "κοιτάει" προς τον πίσω ανεμιστήρα του κουτιού (exhaust) θα στέλνει τον θερμό αέρα κατευθείαν εκτός case...

 

Να με προβληματίζει το γεγονός ότι η Ninja ζυγίζει 900gr μαζί με το fan ενώ η 9500 π.χ. ζυγίζει μόλις 530gr ???

Δεν έχει κάποιες επιπτωσεις αυτό στην μητρική ή στη CPU? πάνω στη μητρική πιάνη η βάση της ψύκτρας ή πάνω στο tray?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...