Προς το περιεχόμενο

Καλυτερη φορητοτητα Centrino ή Core2Duo?


blashyrkh+

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποτιθεται πως παντα το καινουριο ειναι καλυτερο αλλα εγω οσα Centrino εχω δει δουλευουν πιο ησυχα και εχουν καλυτερη αυτονομια απο τα καινουρια Ειναι ιδεα μου η οντως ο παλιος ειναι αλλιως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μεταξύ άλλων εχω ενα ACER 1644 centrino 2 Ghz και ενα HP G5060EV duo core 1,83 Ghz. Δεν βλεπω διαφορες σε θορυβο. Ακουγονται και οι δύο ελάχιστα. Τωρα απο πλευράς φορητότητας ο ACER δεν εχει πλεον καλή μπαταρία ενω η μπαταρια του HP ειναι στις ζελατινες αχρησιμοποίητη οποτε δεν εχω αποψη για τη διαρκειά τους. Επισης απο υπολογιστική ισχύ πάλι δεν διακρινω διαφορες. Δεν εχω τρεξει βεβαια τιποτα απο λογισμικά συγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχωντας δουλέψει και τους δύο επεξεργαστες έχω την εντύπωση ότι οι Core2Duo είναι λίγο πιο "ήσυχοι" από τους Centrino . Δυστυχώς όμως αν και η Intel υπόσχονταν 40% μικρότερη κατανάλωση ενέργειας για τους C2D, άρα και μεγαλύτερη αυτονομία, στην πράξη δεν είδαμε ποτέ κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ Centrino και C2D δεν νομίζω ότι υπάρχει δίλλημα καθώς η διαφορά των επεξεργαστών ακόμη και σε βασικό multitasking είναι σημαντική και υπερνικά την όποια διαφορά στην αυτονομία. Πρόσφατα διάβαζα συγκριτικά μεταξύ core2duo και coreduo οι οποίοι είναι και οι δύο δι-πύρηνοι. Η διαφορά στις επιδόσεις είναι περίπου στο 10% όσο περίπου είναι και διαφορά στην αυτονομία (με το coreduo να υπερτερεί ελαφρά). Οπότε αν καίγεσαι για αυτονομία ψάξε (αν υπάρχει) κάποιο φορητό με core duo ή τουλάχιστον αγόρασε κάποιον c2d με χαμηλή συχνότητα. Κατά τη γνώμη μου είναι αμαρτία να πάς τώρα σε μονοπύρηνο επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... αλλα εγω οσα Centrino εχω δει δουλευουν πιο ησυχα και εχουν καλυτερη αυτονομια απο τα καινουρια

 

Μόνο αν κάνεις σύγκριση στους ίδοους υπολογιστές μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα.

 

Πάντως για την ιστορία παρατηρώ, εμπειρικά πάντα, ότι το Toshiba Μ45 με Centrino 1,6GHz 512Mb Ram 100GB HDD 5400rpm της κοπέλας μου είναι ένα κλικ ταχύτερο από το δικό μου nx7400 T5500 1,6GHz 512 RAM 120GB HDD 5400rpm...και τα δύο με XP PRO SP2 ENG. Από αυτονομία βέβαια δεν τίθεται θέμα γιατί ο Toshiba είναι παλιός αλλά από ταχύτητα μου ρίχνει κανονικά... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για την ιστορία παρατηρώ, εμπειρικά πάντα, ότι το Toshiba Μ45 με Centrino 1,6GHz 512Mb Ram 100GB HDD 5400rpm της κοπέλας μου είναι ένα κλικ ταχύτερο από το δικό μου nx7400 T5500 1,6GHz 512 RAM 120GB HDD 5400rpm...και τα δύο με XP PRO SP2 ENG. Από αυτονομία βέβαια δεν τίθεται θέμα γιατί ο Toshiba είναι παλιός αλλά από ταχύτητα μου ρίχνει κανονικά... :mad:

 

Πρακτικά δύσκολο για να μην πω αδύνατο...ο Τ5500 έχει την ίδια περίπου συχνότητα επεξεργαστή (1.66Ghz) αλλά σε όλους τους άλλους επιμέρους τομείς υπερτερεί κατα κράτος του M730 (centrino). Από εκεί και πέρα είναι θέμα κυρίως λογισμικού και "στησίματου" μηχανήματος το ποιό θα είναι γρηγορότερο.... και να μην ξεχάσουμε βέβαια ότι μεγάλο ρόλο παίζουν σκληρός και μνήμες.

 

p.s: Ανέστησε το μηχάνημα σου με λίγη μνημούλα...15 ευρώπουλα το γίγα έφτασαν οι τιμές. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι core 2 duo εχουν γενικά πολύ καλη θερμική συμπεριφορά και κατανάλωση, φυσικά το αυτοκόλλητο δεν έχει καμία σχέση εφόσον ελέγξεις τον επεξεργαστή σου με το CPU-Z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ νόμιζα ότι η core 2 duo περιλαμβάνονται στους centrino.

Το λάπτοπ μου που έχει core 2 duo(hp dv9680) έχει αυτοκόλλητο πάνω που λέει centrino.

 

Ειμαι σίγουρος ότι λέει Centrino Duo και όχι Centrino. Centrino λέγεται η πλατφόρμα της Intel η οποία χρησιμοποιεί επεξεργαστές Pentium M και WIFI 2200B/G (φυσικά όλα πρέπει να είναι Intel).

Centrino Duo λέγεται η αντίστοιχη πλατφόρμα της Intel η οποία χρησιμοποιεί επεξεργαστές Core2duo/CoreDuo και WIFI 3945 a/b/g ή και νεότερο.

 

Αν για παράδειγμα ένας κατασκευαστής Laptop βάλει Core2duo επεξεργαστή και WIFI Atheros δεν έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί τον όρο Centrino Duo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά δύσκολο για να μην πω αδύνατο...ο Τ5500 έχει την ίδια περίπου συχνότητα επεξεργαστή (1.66Ghz) αλλά σε όλους τους άλλους επιμέρους τομείς υπερτερεί κατα κράτος του M730 (centrino). Από εκεί και πέρα είναι θέμα κυρίως λογισμικού και "στησίματου" μηχανήματος το ποιό θα είναι γρηγορότερο.... και να μην ξεχάσουμε βέβαια ότι μεγάλο ρόλο παίζουν σκληρός και μνήμες.

 

p.s: Ανέστησε το μηχάνημα σου με λίγη μνημούλα...15 ευρώπουλα το γίγα έφτασαν οι τιμές. ;)

 

Και όμως ισχύει για αυτό και το έγραψα. Βέβαια όπως λέω η παρατήρηση είναι εμπειρική, σαν αίσθηση που ακοκομίζεις, και όχι με "χρονόμετρα" και μετροπρογράμμματα.

 

Οσον αναφορά το στύσιμο, δεν ανέφερα ότι και τα δύο είναι "σπαρτιάτικα" σε ότι αφορά γραφικά και περιττά πράγματα και παρότι έχω εγκατεστημένα λιγότερα και πιο ελαφριά προγράμματα.

 

Η ουσία κατά τη γνώμη μου είναι ότι σε απλή καθημερινή χρήση, αυτό που λέμε λίγο internet-office-ταινίες, οι διαφορές είναι ελάχιστα αντιληπτές και τις περισσότερες φορές δεν αξίζουν τα περισσότερα χρήματα για τους σουπερ-ντουπερ νέους και ωραίους επεξεργαστές.

 

ΥΓ: Ναι η μνήμες έχουν ήδη δρομολογηθεί. Αυτή η αναβλητικότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...