Προς το περιεχόμενο

περιεργο προβλημα με wag200g


DioNiSis_000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω το εν λόγω ρουτερ και τις τελευταίες μέρες παρατηρώ το εξής πρόβλημα:

 

όταν κατεβάζω κάτι μεσώ http όχι τορεντ ή p2p δεν μπορώ να σερφαρω δεν ανοίγουν οι σελίδες και πρέπει να πατάω το κουμπι της ανανέωσης έως και 10 φορές γι να φορτώσει τη σελίδα.

λες και το download καταλαμβάνει όλο το bandwidth και δεν με αφήνει να σερφαρω.

και το download και το σερφαρισμα είναι http άρα χρησιμοποιούν το ίδιο port.

 

γιατί συμβαίνει αυτό?

 

επίσης αυτό συμβαίνει και όταν κατεβάζει το ένα pc δυσκολεύεται να σερφαρει το άλλο. δεν μου είχε ξανασυμβεί αυτό ούτε με το usb μόντεμ που είχα πριν.

 

περισσότερο έντονο είναι το πρόβλημα κατά τις ώρες αιχμής (2-3 ώρες τη μέρα) όπου η ταχύτητα πεφτει λίγο , μη φανταστείτε τίποτα τρομερό εκεί που κατεβάζω με 75-85KB άντε να πέσει στα 50-55KB/s με 768 σύνδεση

αποσυνδέσεις δεν έχω άντε μια κάθε 1-2 μέρες

 

μήπως χρειαζεται κάποια ρύθμιση το ρουτερ ?

firmware έχω το 1.01.06 αλλά το παρατήρησα και με το 1.01.05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα υπάρχει και με τα 2 pc πάνω στο ρουτερ

το κάνει και με firefox και με opera. δεν χρησιμοποιώ download manager

τα αρχεία που κατεβάζω και το παρατηρώ είναι συνήθως των 100mb από rapidshare και όταν η ταχύτητα αυτών πέφτει κάτω από τα 60kb/s γίνεται εντονότερο (ωρες αιχμης)

 

αν σταματησω το κατεβασμα για λιγο σερφαρω κανονικα.

 

λογικα τo download καταλαμβανει το foul της γραμμης απο τις ταχύτητες που βλεπω σε αυτα αλλα οταν παει να φορτώσει μια σελιδα δεν θα επρεπε να χρησημοποιουνται λιγα kb του bandwidth για να τη φορτώσει.

υπαρχει καμια ρυθμιση στο ρουτερ γι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει qos ston router απο την αλλη ομως και τα 2 αρχεια ειναι http οποτε μαλλον δεν 8α εχει νοημα.βαλε στα 2 pc το νετ λιμιτερ http://www.netlimiter.com οποτε να οριζεις ποσο bandwidth 8α περνει το κα8ενα με βαση ειτε συνολο ειτε προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το νετ λιμιτερ θα λυθει εν μερει το προβλημα μεταξυ των 2 pc

οταν ομως ειναι αναμενο μονο το ενα, τρεχει ο firefox και κατεβαζει κατι και δεν μπορει να σερφαρει ταυτοχρονα τι γινεται?

εκτως και χρησημοποιω αλλο προγραμμα για σερφαρισμα και αλλο για κατεβασμα και ορισω bandwidth και μεταξυ αυτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο net limiter οριζεις και στο ιδιο pc ποσο 8α τρωει το ενα download kai ποσο το αλλο.οριζεις τα πανταααααααααααααααα μεχρι και σε ποια ip ποσο 8α στελνει οποτε δεν 8α εχεις προβλημα.αν εχεις παντωσ στα μερη σου 24 mbit tote βαλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δοκιμασω το νετ λιμιτερ

 

τωρα για τα 24mbit δεν εχει ερθει ακομα στην περιοχη μου.

η φορθνετ εχει αναβαλει την καληψη τουλαχιστον 4 φορες απο τον αυγουστο που ηταν αρχικα. ελπιζω σε κανα μηνα να εχει ερθει.

 

βεβαια τιθεται και ενα αλλο θεμα για το αν με συμφαιρει για τα 24mbit τωρα εχω 50db downstream atenuation δηλ θα κλειδωνω με μεγιστο θεωρητικο γυρω στα 5mbit απο τα 24. ειμαι στα τελευταια σπιτια απο αποσταση dslam δυο γωνιες πιο περα ανοικουν σε αλλο(που νομιζω ειναι και πιο κοντα).

θα πληρωνω 24 και θα εχω 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 50 αττενυατιον αστα να πανε.β.πληρωνεις μεχρι 24 και το μεχρι 24 εχει τα ιδια λεφτα που εχει μια μικροτερη συνδεση.dhladh εγω για 768 εδινα 30 κατι ευρω και 40 δεν ξερω ποσο ακριβως βγενει αυτο τωρα.τωρα βεβεα αν πραγματι δεν σε συμφερει σε τιμες διοτι εξαρτατε και ποια εταιρεια 8α βαλεις τελικα εκει ναι πηγαινε στην πιο φτηνη.με 50 attenuation μπορει και λιγοτερο απο 5.εχω δει να κλειδωνον και 2-3 μερικεσ φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 50 attenuation το εχω με αυτο το ρουτερ με usb μοντεμ ειχα 55db

τωρα δινω 12ε για 768 φορθνετ φοιτητικο

θα με συμφαιρει μονο απο τη διαφορα να μην δινω παγιο οτε και να εγω λιγο καλητερη ταχυτητα.

 

υπάρχει περιπτωση στο ιδιοκτητο ο dslam να βρισκεται σε αλλο σημειο απο του οτε και να εχω λιγοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 50 attenuation το εχω με αυτο το ρουτερ με usb μοντεμ ειχα 55db

τωρα δινω 12ε για 768 φορθνετ φοιτητικο

θα με συμφαιρει μονο απο τη διαφορα να μην δινω παγιο οτε και να εγω λιγο καλητερη ταχυτητα.

 

υπάρχει περιπτωση στο ιδιοκτητο ο dslam να βρισκεται σε αλλο σημειο απο του οτε και να εχω λιγοτερο?

 

 

οχι δεν γινεται να πεσεις αλλου.οπου ησουν και πριν στο ιδιο αστικο κεντρο 8α πεσεις και τωρα.χρησιμοποιιεις ακριβως το ιδιο καλωδιο με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...