Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Laptop...


vassilis_pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαθέτω ένα Laptop 3-4 χρονών συγκεκριμένα ένα Acer Travelmate 292 LCi, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

Pentium M 1.5 Mhz (centrino)

Intel 855PM Chipset

Intel PRO/Wireless 2200BG(802.11 b/g WLAN)

15.0" XGA TFT LCD (1024x768)

ATI mobility radeon 9700 3d graphics / 64 MB VRAM

40 GB Ultra ATA/100 HDD

DVD/CD-RW combo drive

256MB DDR SDRAM

Πρόσφατα του πρόσθεσα ένα ακόμα DIMMάκι μνήμης του 1GB με αποτέλεσμα η μνήμη του τώρα να είναι 1256 MB σύνολο.

Αν και όπως φαίνεται από τα χαρακτηριστικά αυτά δεν είναι ότι πιο σύγχρονο υπάρχει εμένα με έχει βολέψει πολύ για τη χρήση που το θέλω (κυρίως μέσα στο σπίτι, πιο σπάνια εκτός, σαν δεύτερος υπολογιστής για internet, κατεβαστήρι, κάνα office, και κάνα DivX/Xvid playback). Από games πολύ λίγο ασχολούμαι και με light καταστάσεις (κάνα mame κλπ).

Με βάση τα παραπάνω αξίζει το κόπο να του χώσω γύρω στα 150-200 ευρώ που σκέφτομαι για αλλαγή δίσκου και ίσως για μια ακόμη μνήμη 1GB? Θα με κρατήσει ακόμα 2-3 χρόνια έτσι ή καλύτερα να κρατήσω τα χρήματα για μαγιά όταν θα αποφασίσω να αγοράσω καινούργιο (όχι άμεσα πάντως);

Τι γνώμη έχετε για τις αναβαθμίσεις που σκέφτομαι και με βάση τα χαρακτηριστικά του για τι δίσκο πρέπει να κοιτάξω; Ο παρακάτω π.χ. κάνει;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303798

Τέλος έχει κάνα νόημα να πάω στα sVista γιατί με τα XP μια χαρά μου φαίνεται πως είμαι...

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Καλή χρονιά σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασίλη δεν βρίσκω τιμές για RAM για να σου πω αν αξίζει αλλά για σκληρό νομίζω ότι σίγουρα μπορείς να βάλεις κάτι μεγαλύτερο σε λογικό κόστος. Εξάλου ακόμα και αν ο φορητός πάθει κάτι το σκληρό τον βάζεις σε μια θήκη και τον κρατάς σαν εξωτερικό.

 

Νομίζω ότι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις σετ ότι ψάχνεις από ebay και με ~60 ευρώ είσαι έτοιμος.

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση μη διαθέσεις πάνω από 100 ευρώ.

 

Οσο για την τελευταία ερώτηση, φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει κανένα νόημα να εγκαταστήσεις sVista στο φορητό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου κατα τη γνωμη μου για τη χρήση που το θέλεις το εχεις κανει ήδη πύραυλο.

Δεν χρειαζεται να υπερβάλουμε σε σχεση με τη χρήση.

 

Οσον αφορά για το δίσκο θα διαφωνήσω εν μερει με τον φιλο michalis2610 (sorry Maik). Εγω θα αγόραζα ενα μεγαλο εξωτερικό δίσκο με παρόμοια χρήματα (εχουν βγει απίθανοι HD), ωστε να τον εχω για αποθήκη γενικής χρήσεως και φύσεως.

 

Τελος οσον αφορά τα VISTA, αμα ρίξεις μια ματιά στα forums στο διαδικτυο ολοι ψαχνουν τροπο να τα βγαλουν απο τους υπολογιστές που αγοράζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα αγόραζα ενα μεγαλο εξωτερικό δίσκο με παρόμοια χρήματα (εχουν βγει απίθανοι HD), ωστε να τον εχω για αποθήκη γενικής χρήσεως και φύσεως.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Αξίζει, ιδιαίτερα αν σε ενδιαφέρει να κατεβάζεις ταινίες-μουσική απλά είχες αναφέρει ότι είναι δεύτερος υπολογιστής ή κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή παρατήρηση. Αξίζει, ιδιαίτερα αν σε ενδιαφέρει να κατεβάζεις ταινίες-μουσική απλά είχες αναφέρει ότι είναι δεύτερος υπολογιστής ή κατάλαβα λάθος.

 

Όχι σωστά κατάλαβες για 2ο υπολογιστή το χρησιμοποιώ πιο πολύ. Εξωτερικό δίσκο έχω ήδη αλλά δε με βολεύει ιδιαίτερα γιατί όσο να ναι το να κουβαλάς ένα 2ο εξάρτημα μαζί με το φορητό είναι αντιεργονομικό :).

Αλήθεια μια που το θέσατε υπάρχουν εξωτερικοί χωρίς επιπλέον τροφοδοτικό; (ο δικός μου έχει!)

Πάντως αν κατάλαβα καλά η επιπλέον μνήμη μάλλον δε χρειάζεται πράγμα που και εγώ υποψιαζόμουν...

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σωστά κατάλαβες για 2ο υπολογιστή το χρησιμοποιώ πιο πολύ. Εξωτερικό δίσκο έχω ήδη αλλά δε με βολεύει ιδιαίτερα γιατί όσο να ναι το να κουβαλάς ένα 2ο εξάρτημα μαζί με το φορητό είναι αντιεργονομικό :).

Αλήθεια μια που το θέσατε υπάρχουν εξωτερικοί χωρίς επιπλέον τροφοδοτικό; (ο δικός μου έχει!)

Πάντως αν κατάλαβα καλά η επιπλέον μνήμη μάλλον δε χρειάζεται πράγμα που και εγώ υποψιαζόμουν...

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές.

 

Για δες σαν παράδειγμα αυτό: http://www.pixmania.com/gr/gr/664432/art/western-digital/aiuoaneeuo-oeecnuo-asoeio.html?tag=mail_gr_gr_2008-01-17_20924&srcid=3662

 

Εγω εχω ενα ιδιο 80 g. Το βαζω στη τσεπη. Εχουν βγει και 30 αρια usb flash mem. Καποιες εταιρειες εχουν αρχισει και βαζουν στα laptop flash mem. Ουτε θερμοκρασιες ουτε κινδυνος απο μεταφορά, και ελάχιστο βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...