Προς το περιεχόμενο

ταξιδι για αμερικη,3 ερωτησεις κ τη γνωμη σας


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια,ειμαι κατοχος ενος macbook core2duo 2ghz το απλο μοντελο με 1γιγα μνημη κ σκληρο 80γιγα,το εχω απο το σεπτεμβριο,πιστευετε οτι

1)αξιζει να το πουλησω σε ενα μηνα που θα παω αμερικη?

2)ποσο θα πιασει?900ευρο?

3)κ να παρω παλι macbook με τα ιδια λεφτα?αλλα το πιο καλο με 2,2cpu k βελτιωμενη καρτα γραφικων

4) η να παρω με 200ευρο παραπανω το macbook air ?

5)το παλιο που εχω εγω με το καινουριο τι διαφορες εχουν?καπου διαβασα οτι το καινουριο αν και εχει καλυτερη καρτα γραφικων αποδιδει χειροτερα λογο κακων οδηγων,ισχυει κατι τετοιο?η μπαταρια?εχει μεγαλυτερη διαρκεια λογο καινουριων υποσυστηματων?(vlepe santa rosa) ειναι ειναι το ιδιο?

6)υπαρχει περιπτωση σε ενα μηνα να κανουν καποια αναβαθμιση?

7)τελος αλλα και το ποιο συμαντικο...υπαρχει περιπτωση να μπορω να περασω το τελωνειο με ενα imac?αν ναι νομιζω ειναι το ποιο συμφερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια,ειμαι κατοχος ενος macbook core2duo 2ghz το απλο μοντελο με 1γιγα μνημη κ σκληρο 80γιγα,το εχω απο το σεπτεμβριο,πιστευετε οτι

1)αξιζει να το πουλησω σε ενα μηνα που θα παω αμερικη?

2)ποσο θα πιασει?900ευρο?

3)κ να παρω παλι macbook με τα ιδια λεφτα?αλλα το πιο καλο με 2,2cpu k βελτιωμενη καρτα γραφικων

4) η να παρω με 200ευρο παραπανω το macbook air ?

5)το παλιο που εχω εγω με το καινουριο τι διαφορες εχουν?καπου διαβασα οτι το καινουριο αν και εχει καλυτερη καρτα γραφικων αποδιδει χειροτερα λογο κακων οδηγων,ισχυει κατι τετοιο?η μπαταρια?εχει μεγαλυτερη διαρκεια λογο καινουριων υποσυστηματων?(vlepe santa rosa) ειναι ειναι το ιδιο?

6)υπαρχει περιπτωση σε ενα μηνα να κανουν καποια αναβαθμιση?

7)τελος αλλα και το ποιο συμαντικο...υπαρχει περιπτωση να μπορω να περασω το τελωνειο με ενα imac?αν ναι νομιζω ειναι το ποιο συμφερων

 

1)Ναι

2)Καπου εκει

3)Εσυ ξερεις αν θελεις macbook ή κατι αλλο.Παντως ουσιαστικα θα σου ερθει τα ιδια λεφτα(αν πουλησεις το δικο σου γυρω στα 900) και θα εχεις ολοκαινουριο μηχανημα ,πιο γρηγορο

4)Εσυ ξερεις αν εισαι ετοιμος να κανεις σημαντικες υποχωρησεις για να παρεις ενα πιο ελαφρυ και πιο λεπτο λαπτοπ.Αλλα απο οτι καταλαβα δε σε ενδιαφερει τοσο να ειναι λαπτοπ(αφου σκεφτεσαι και τον imac),αλλα να μην ειναι πολυ ακριβο.

5) Σε opengl εχουν λεει προβλημα οι drivers.Εχει ελαχιστα μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας

6)Σε κανα μηνα δυσκολο

7)Nαι μπορεις.

Υπαρχουν μεχρι και τσαντες μεταφορες για τους imac.

 

 

 

 

 

Τελος στις τιμες που βλεπεις στην Αμερικη να υπολογιζεις παντα και τον φορο πολιτειας που δεν συμπεριλαμβανεται στην τιμη.Εξαρταται απο την πολιτεια και πζιει απο 7-10% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον αποφάσισα,αλλα θελω παλι τη βοηθεια σας...προσανατολιζομαι τελικα για την αγορα του macbook pro.οι ερωτησεις τωρα..

εχω ενα σκληρο δισκο στο παλιο μακ κ μνημες 4γιγα που θα ηθελα να το βαλω στο καινουριο...ο σκληρος ειναι ο πιο γρηγορος που υπαρχει για φορητο ο hitachi 7k200 200gb .

το θεμα ειναι οτι

1)αν παρω το απλο μακ θα μπορω να κανω εγκατασταση ευκολα ενω αν παρω το προ νομιζω δε γινεται,ετσι δεν ειναι?

2)ολοι οι προ ερχονται με oled?

3)ποιος εχει μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας?

 

προσωπικο συμπερασμα,αν βαλω το σκλο κ τις μνημες στο απλο θα γινει πιο δυνατο απο το προ ,αλλα με χειροτερη καρτα γραφικων..παιχνιδια δε παιζω αλλα οπως κ να το κανουμε ειναι ενα πλεονεκτημα...επιπλεον το προ εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης κ οθονη...μεγαλο δίλημμα ...

ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχεδον αποφάσισα,αλλα θελω παλι τη βοηθεια σας...προσανατολιζομαι τελικα για την αγορα του macbook pro.οι ερωτησεις τωρα..

εχω ενα σκληρο δισκο στο παλιο μακ κ μνημες 4γιγα που θα ηθελα να το βαλω στο καινουριο...ο σκληρος ειναι ο πιο γρηγορος που υπαρχει για φορητο ο hitachi 7k200 200gb .

το θεμα ειναι οτι

1)αν παρω το απλο μακ θα μπορω να κανω εγκατασταση ευκολα ενω αν παρω το προ νομιζω δε γινεται,ετσι δεν ειναι?

2)ολοι οι προ ερχονται με oled?

3)ποιος εχει μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας?

 

 

1) Η αλλαγη σκληρου στο pro ειναι και δυσκολη και ακυρωνει την εγγυηση.Στο απλο macbook οπως ειδες ειναι απλη.

2)Mονο το 15" pro εχει led οθονη (οχι oled).Το 17" εχει κανονικη CCFL οθονη (αλλα και παλι αρκετα καλυτερη απο του απλου macbook που ειναι μετρια).

 

 

 

 

Και ναι με γρηγορο 7200 σκληρο το macbook ειναι πιο γρηγορο απο το macbook pro (αν αυτο εχει τον default δισκο,που ειδικα η φθηνοτερη εκδοση macbook pro 15.4" στα 2.2GHz εχει σκληρο στα 120gb παλιας τεχνολογιας,που δεν ειναι καν με perpendicular technology.)

σε οτι δεν εχει σχεση με παιχνιδια.

 

 

 

Εγω στη θεση σου (επειδη βλεπω δε σε ενδιαφερει τοσο το θεμα φορητοτητας και το μικρο μεγεθος του macbook) θα επαιρνα ή το macbook pro 15.4" 2.2GHz(τωρα αν θα επαιρνα το ρισκο να του αλλαξω σκληρο δε ξερω) ή εναν iMac 24" .

 

 

 

Υ.Γ.: Δες τις αναγκες σου και αποφασισε τι τυπο-μεγεθος υπολογιστη θελεις.Γιατι μεχρι στιγμης εχεις σκεφτει και το macbook και το macbook air και το macbook pro και τον iMac!!!

Μονο τον MacPro εχεις αφησει εκτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δε θα ρισκαρω να φερω ιμακ 24 εστω κ αν ειναι η καλυτερη επιλογη,φοβαμαι να φερω τοσο μεγαλο ογκο,κ στο τελος πιστευω οτι θα το πληρωσω,η διαφορα μπαταριας μεταξύ του απλου κ του προ ποια ειναι?πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα βαλουν και στα απλα led οθονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι δε θα ρισκαρω να φερω ιμακ 24 εστω κ αν ειναι η καλυτερη επιλογη,φοβαμαι να φερω τοσο μεγαλο ογκο,κ στο τελος πιστευω οτι θα το πληρωσω,η διαφορα μπαταριας μεταξύ του απλου κ του προ ποια ειναι?πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα βαλουν και στα απλα led οθονες

 

 

Eδω τσαντα μεταφορας για τον imac :

http://www.ilugger.com/24-inch-imac-case.cfm

 

Αποκλειεται να πληρωσεις ετσι.

 

 

 

 

Η διαφορα μπαταριας ειναι (χωρις να ειμαι σιγουρος) μικρη,με ενα πλεονεκτημα του απλου macbook.

Εσενα ποσο σου κραταγε σε surfing με wifi?

To macbook pro 15" κραταει γυρω στις 3 ωρες με τετοια χρηση.

Το macbook air που σκεφτοσουν,λογικα θα εχει ακομα μικροτερη αυτονομια σε σχεση με macbook,macbook pro.

 

 

 

Τελος ,εδω διαφορα επιδοσεων μεταξυ του καινουριου santa rosa macbook και του παλιοτερου macbook (εχει και τον macbook pro για συγκριση και οπως βλεπεις ο macbook pro εχει ιδιες επιδοσεις με το καινουριο santa rosa macbook) :

 

http://www.barefeats.com/mbook3.html

 

 

Εδω σε παιχνιδια:

http://www.barefeats.com/mbook2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...