Προς το περιεχόμενο

WD Passport: πως μπορώ να τον ελέγξω;


gohteutikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα παλιό passport φορητό δίσκο της WD (όχι τους μαύρους κάτι μπλέ) 40GB.

 

Φοβάμαι ότι αρχίζει και τα παίζει. Μου κάνει κάτι κόλπα. Όπως κάποιες φόρες όταν πάω να κάνω save ένα doc μου βγάζει μήνυμα σχετικό με error i/o. Κάποιες φόρες όταν μετακινώ αρχείο στο φορητό δίσκο μου κάνει Restart.

 

Πως μπορώ να ελέγξω την υγεία του δίσκου; Το SMART δουλεύει με usb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το εργαλείο της WD καταρχήν:

http://support.wdc.com/download/index.asp?swid=1

Επίσης άλλαξε το καλώδιο του δισκου με άλλο καλύτερης ποιότητας. Ναι το ξέρω όλα τα καλώδια θεωρητικά είναι 2.0 αλλά της πράξη λόγω ελλειπούς θωράκισης χάνουν δεδομένα συχνά. Το καλύτερο καλώδιο USB που έχω βρει πάντως είναι από τα Netmod του ΟΤΕ, δεν καταλαβαινουν τίποτα ανεξάρτητα από τον όγκο των δεδομένων που κινούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

the thicker the better!επισης αν ειναι επιχρυση η usb ειναι καλυτερη ποιοτητα και καλα...εγω εχω απειρα και καλα και πολυ ακριβα αλλα και φθηνα καλωδια και διαφορα αν καταλαβαινω την καταλαβαινω μονο σε καλωδια ηχου.Εκει παιζουν ρολο οπως και στην εικονα στα δεδομενα οχι τοσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον ιδιο σκληρο απο τοτε που ειχε βγει στην αγορα.Κανενα πρβλημα μεχρι στιγμης.Κανενα και κανενα φορματ που και που καλο του κανει κακο δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά τα καλώδια, είναι μια παρατήρηση που έχω κανει με τα χρόνια. Πράγματι είναι και θέμα πα΄χους του καλώδιου αλλά η πλειοψηφία τους δείχνουν πάνω-κατω ίδια. Μόνομε δοκιμή θα δες διαφορά και μόνο αν ζορίσεις την usb, βαλε να μεταφορθούν 20-30GB και αν το καλώδιο δεν είναι καλό θα δεις το μήνυμα delayed write failed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...