Προς το περιεχόμενο

Δεν βλεπουν τα ΧΡ 32 bit τα 4GB Ram με ενεργοποιημενο το ΡΑΕ


sozirarak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ, στο pc που περιγραφω (core duo E6400, 1Gb ram 667mhz, asus P5B, xp pro sp2) αγορασα αλλα 3 dimm των 1GB 667mhz της ιδιας μαρκας και τα 4. Ομως οταν τα τοποθετησα τα win βλεπουν μονο 2.93 GB.Επειτα απο ψαξιμο στο φορουμ και στο google ενεργοποιησα το PAE και αλλαξα και το boot.ini βαζοντας "/3GB" στο τελος. ομως τα win εξακολουθουν να βλεπουν μονο 2.93GB.

 

Γινετε τελικα να εχω 4GB ram στα xp sp2 32 bit? αν ναι με ποιον τροπο?

 

επισυναπτω και φωτο απο το everest

 

ευχαριστω.

post-25654-129062959122_thumb.jpg

post-25654-129062959123_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν γίνεται αυτό που λες. Αυτή τη στιγμή βλέπεις τη μέγιστη δυνατή RAM για XP 32bit.

Αν ψάξεις λίγο στο forum θα δεις αρκετά ανάλογα threads.

 

edit: Μόλις 3 threads πιο κάτω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέγιστη RAM που βλέπουν τα 32bit συστήματα είναι 3 GB. Αυτό ισχύει για όλα τα OS και όχι μόνο για τα Windows XP.

Έχει να κάνει με τον διαθέσιμο αριθμό διευθύνσεων που δίνεται από τον αριθμο των register (32) και όχι μόνο.

Νομίζω οτι αυτό θα σε βοηθήσει να το καταλάβεις.

link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την εντυπωση οτι εφοσον το PAE επιτρεπεται στα windows XP SP2, ο λογος που το επετρεπαν ηταν η υποστηριξη ram πανω απο 4gb.

 

Τελικα δεν ισχυει αυτο. Το PAE στα XP εχει σκοπο μονο το να επιτρεπει το hardware enforced DEP.

 

Μονο μερικες εκδοσεις windows server 2003 (οι πιο ακριβες βεβαιως) επιτρεπουν ram πανω απο 4gb

 

http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/pae_os.mspx

 

Φανταζομαι οτι οι προσφατες εκδοσεις linux 32bit i686 σε pentium pro και πανω εκμεταλλευονται πληρως το PAE και επιτρεπουν ram > 4gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω με windows xp pro εχοντας εγκαταστήσει το SP3 βλέπω 3,5Gb απο τα 4 εγκατεστημένα.

Να διευκρινήσω οτι δεν έχω κάνει καμμια ενέργεια για να ενεργοποιήσω το PAE ούτε αλλαξα το boot.ini.

 

sp3gi2.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεγιστες virtual addresses που μπορουν να δουν τα 32μπιτα ειναι 4092 και αυτο το καταλαβαινεις ευκολα απο το virtual memory, οτιδηποτε πανω απο 4092 δεν το δεχετε, εγω εχω xp sp1 και τα windows βλεπουν 4092 μνημη. Στα sp2 υπαρχει παντως ενα fix για να βλεπει τη μνήμη 3.87 GB η 3.12 GB η 3.54 GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγω με windows xp pro εχοντας εγκαταστήσει το SP3 βλέπω 3,5Gb απο τα 4 εγκατεστημένα.

Να διευκρινήσω οτι δεν έχω κάνει καμμια ενέργεια για να ενεργοποιήσω το PAE ούτε αλλαξα το boot.ini.

 

sp3gi2.th.jpg

 

Δηλαδη αν βαλω το sp3 θα βλεπω και εγω 3.5GB Ram?

Σε παιχνιδια θα δω καμια διαφορα η να το αφησω στο sp2 με 2.93GB Ram?

Εχω βαλει το Stranglehold που θελει πολυ ram αλλα ενω φορτωνει κανονικα το μενου του παιχνιδιου οταν κανει Loading για να ξεκινησει το παινχιδι μου κανει restart το Pc.Μηπως φταει το 4ο dimm της ram? να το βγαλω και να εχω μονο 3 GB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με 3 Giga να το τρέξεις.Μονο σε αυτο το παιχνίδι στο κάνει?

Δεν θυμάμαι να σας πω και πόση μνήμη εβλεπε χωρις το SP3.

Όλο και κάτι θα κερδίζεις πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με 3 Giga να το τρέξεις.Μονο σε αυτο το παιχνίδι στο κάνει?

Δεν θυμάμαι να σας πω και πόση μνήμη εβλεπε χωρις το SP3.

Όλο και κάτι θα κερδίζεις πάντως.

 

ναι μονο σ'αυτο το παιχνιδι το κανει, τα εβαλα ολα στο low και παλι κανει restart στο loading. θα βγαλω το ενα dimmακι και θα ξαναποσταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...