Προς το περιεχόμενο

GEFORCE 8800GT ULTRA DURABLE2... Αλλαγή πάστας?


Dark_Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει καταφέρει κανείς να αφαιρέσει τη ψύχτρα που έχει η εν λόγω κάρτα?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516151

 

Ενδιαφερομαι να βάλω AS5 αλλά όταν τη ξεβίδωσα τη ψύχτρα διαπίστωσα πως μάλλον στον πυρήνα έχει τη πάστα-κόλλα αντι για την απλή πάστα...

 

Δεν με ενδιαφέρει να κάνω καποια μόντα για να αφαιρέσω τη πάστα-κόλα... απλά ρωτάω μήπως πάνω έχει την απλή πάστα και εγώ κάνω κάτι λάθος και δε μπο΄ρω να αφαιρέσω τη ψύχτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανείς να αφαιρέσει τη ψύχτρα που έχει η εν λόγω κάρτα?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516151

 

Ενδιαφερομαι να βάλω AS5 αλλά όταν τη ξεβίδωσα τη ψύχτρα διαπίστωσα πως μάλλον στον πυρήνα έχει τη πάστα-κόλλα αντι για την απλή πάστα...

 

Δεν με ενδιαφέρει να κάνω καποια μόντα για να αφαιρέσω τη πάστα-κόλα... απλά ρωτάω μήπως πάνω έχει την απλή πάστα και εγώ κάνω κάτι λάθος και δε μπο΄ρω να αφαιρέσω τη ψύχτρα

 

 

Αν εννοέις το υλικό που ειναι σαν μαστίχα τότε δεν έχεις πρόβλημμα. το τραβάς και βγαίνει. εγώ όταν άνοιξα την δική μου αυτά είχαν μείνει πάνω στην ψύκτρα και οχι στο τσιπ.

 

δεν θα έχεις πρόβλημμα και μπορείς να βάλεις πάστα αφού το καθαρίσεις καλά καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοέις το υλικό που ειναι σαν μαστίχα τότε δεν έχεις πρόβλημμα. το τραβάς και βγαίνει. εγώ όταν άνοιξα την δική μου αυτά είχαν μείνει πάνω στην ψύκτρα και οχι στο τσιπ.

 

δεν θα έχεις πρόβλημμα και μπορείς να βάλεις πάστα αφού το καθαρίσεις καλά καλά

Δεν εννοώ ακριβώς αυτό που κατάλαβες. Είναι κατι πάστες που είναι ειδικά σχεδιασμένες για κάρτες γραφικών ώστε να κολλάνε-στερεώνουν τη ψύχτρα πάνω στο πυρήνα... αυτές οι πάστες δεν κάνουν για επεξεργαστή επειδι τον κολλάνε μόνιμα πάνω στη ψύχτρα και για να βγει θέλει διάφορες μόντες πχ να βάλεις τη καρτα γραφικών στη καταψυξη μέσα σε σακούλα χωρίς αέρα.... Αν έχει πάστα-κόλλα η παρουσα κάρτα γραφικών την κάτσαμε... Για αυτο ρωταω μηπως έχει την απλή τη πάστα αυτη που πάει στους επεξεργαστές (και απλα δεν εβαλα πολυ δύναμη) επειδή οταν δοκίμασα να τη βγάλω δεν εβγαινε η ψύχτρα και ας ειχα τρεξει διαφορα τεστ πριν για να ανεβασω τη θερμοκρασια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dark_Sage: στην GPU μπαίνει κλασσική θερμοαγώγιμη paste, όχι αυτοκολλητάκια όπως στην απο πάνω φωτογραφία (μοιάζει με AS5)...

 

Δοκίμασε με λίγο παίξιμο και στρίψιμο ελαφρά μπας και ξεκολλήσει απ την GPU η ψύκτρα... Μην ανησυχείς πάντως, την θερμοαγώγιμη κόλλα που λές δεν την βάζουν σε CPUs/GPUs ποτέ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Vice: όχι δεν έχει thermal pads ή οπως λέγεται... φαίνεται πως είναι καθαρά πάστα

 

@silencer51: Την θερμοαγώγικη κόλλα τη βάζουν μόνο σε GPU απλά δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται ακόμα αυτή η μέθοδος... για αυτό ρώτησα για τη συγκεκριμένη κάρτα

 

@ThReSh: Θα δοκιμάσω αυτό που λες αν κ η κάρτα που λέω δοκιμάστηκε μετα απο πολύλεπτο "artifacts scan" και είχε πιασει ηδη max temp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μετά από πολύλεπτο έκλεισες το pc, άνοιξες το tower, έβγαλες την κάρτα, ξεβίδωσες την ψύκτρα και ήταν ακόμα ζεστή? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από πολύλεπτο έκλεισες το pc, άνοιξες το tower, έβγαλες την κάρτα, ξεβίδωσες την ψύκτρα και ήταν ακόμα ζεστή? :P

Αν κ πιστευα οτι ενα πολύλεπτο scan for artifacts και μετα με το κουτί ανοιχτο κ ξεβιδωμένη τη καρτα θα έφτανε ωστε να ηταν αρκετά ζεστή η κάρτα τελικά η λύση με το σεσουάρ αποδείχθηκε χρυσή... με λίγο σεσουαρ και με μικρή στριφογυσριστη πιεση έφυγε η ψύχτρα... ΑS5 και -7 βαθμοι full load ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναδιατυπώνω:

Μετά την εφαρμογή της AS5 παρατηρήθηκε διαφορα 7 βαθμών (προς τα κάτω) σε full load σε σύγκριση με τις θερμοκρασίες με τη μαμίσια πάστα στη ψύχτρα.

ΑS5 Full load: 64

Προηγουμενη Πάστα: 71

Οι παραπάνω βαθμοι ειναι απο 5λεπτο Scan For Artifacts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...