Προς το περιεχόμενο

Compiler Basic / Pascal


Heironious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και 2 μερες ψαχνω να βρω ενα Compiler για Basic ή για Pascal με τον οποιο θα μπορω να αλλαζω το εικονιδιο του exe αρχειου που θα εχω δημιουργησει.

Αμα εχετε καποιον στο νου σας, παρακαλω πειτε που μπορω να τον κατεβασω.

 

Υ.Γ Δεν ξερω καμια γλωσσα Προγραμματισμου. Μονο την ψευδογλωσσα "ΓλωσσοΜαθεια" που διδασκεται στην 3 λυκειου.

Γι αυτο ψαχνω να αρχισω μια κανονικη γλωσσα (Pascal,Basic) οι οποιες εχουν μεγαλη σχεση με την "ΓλωσσοΜαθεια".

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε να βρεις το resource hacker, δωρεαν προγραμμα.

 

Σου επιτρεπει (μεταξυ αλλων) να αντικαθιστας η να προσθετεις icons

 

Αν εχεις το icon σε ξεχωριστο αρχειο (με extension ico συνηθως) τοτε ανοιγεις το EXE στο resource hacker.

 

Αν εχει ηδη icon κανεις replace icon.

Αν δεν εχει, κανεις add new resource, διαλεγεις το icon και του δινεις ονομα (συνηθως mainicon).

Σωζεις το νεο exe το οποιο εχει ενσωματωμενο το icon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Bspus, το βρηκα το resource hacker. Ειναι πολυ καλο και ευχρηστο.

Μηπως μπορεις να προτινεις και καποιον Compiler ευχρηστο για Basic ή για Pascal?

Εχω βρει αρκετους αλλα κανενας δεν με ικανοποιει οσο θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εγραφα pascal χρησιμοποιουσα τον turbo pascal 7.0 της borland. Ηταν για dos και εκανε καλα τη δουλεια του αλλα για την εποχη μας ουτε με σφαιρες.

 

Εχω δει και το dev-pascal το οποιο φανταζομαι θα εχεις βρει και συ.

http://www.bloodshed.net/devpascal.html

 

Ειναι απλα συμπαθητικος αλλα δεν εχω βρει και τιποτα καλυτερο. Ειναι και η γλωσσα που διαλεξες αρχαια, τι compiler να βρεις με φρου φρου και αρωματα?

Για basic ουτε λογος. Το dos ερχοταν με ενσωματωμενο quick basic interpreter. Η μονη επαφη που ειχα ποτε με Basic.

 

Αν θες μπορεις να ψαξεις για visual basic 6. Δεν ειναι basic αλλα ειναι μια ευκολη γλωσσα που μπορεις να αρχισεις.

Αντιστοιχα για μια σχετικα μοντερνα pascalοειδη γλωσσα υπαρχει η delphi, αλλα παλι δεν ειναι το ιδιο πραγμα

 

Αν εισαι στο σχολειο και θες να εξασκηθεις για το μαθημα της γλωσσομαθειας, μπορεις να βρεις δωρεαν compiler/interpreter για την ιδια τη γλωσσομαθεια. Νομιζω φτιαχνει και exe που τρεχουν οπουδηποτε.

 

http://www.spinet.gr/glossomatheia/download/

 

Υπαρχει και ενας δευτερος compiler που τον εχει γραψει μελος του forum, ο Alkisg. Επισης πολυ καλος αλλα δεν θυμαμαι τη σελιδα του. Αν του στειλεις private message πιστευω να σου τη δωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Επειδη φετος τελειωνω θελω να περασω σε μια σχολη Προγραμματισμου. Απο το καλοκαιρι ελεγα να αρχισω, αλλα δεν ηξερα τιποτα απολυτως.

Τωρα που εχω παρει μια πολυ μικρη μυρωδια απο το μαθημα που κανουμε φετος στην 3 και απο διαφορα Forums που ειχαν θεματα σχετικα με "Ποια γλωσσα Προγραμματισμου να αρχισω?" και απο αυτα που μου ειπες και εσυ εμμεσα (ασε την Pascal / Basic ) , λεω καλυτερα να ασχοληθω με την C και οχι με την Basic/Pascal που ειχα αρχικα στο νου μου.

Το Dev-Pasc το ειχα βρει και πραγματι ηταν καλυτερο απο τα αλλα που ειχα βρει, αλλα και παλι δεν με ικανοποιουσε :/

Εχω φτιαξει ενα προγραμμα στον Compiler της ΓλωσσοΜαθειας και ηθελα να το γραψω σε ενα Compiler Basic / Pascal ωστε να μπορεσω να βαλω εικονιδιο στο .exe οπου θα ειχα δημιουργησει και να φτιαξω καλυτερα το menu. Αλλα μετα απο αυτα λεω να μην ασχοληθω με αυτο...

Θα στειλω στον Alkisg αν ειναι να μου δωσει τον compiler που μου ανεφερες.

Ευχαριστω για το reply

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, και ο δικός μου διερμηνευτής είναι, δεν είναι compiler. Δεν έχει και νόημα compiler για ΓΛΩΣΣΑ, αφού αν κάποιος μάθει τα βασικά και θέλει να προχωρήσει παρακάτω, η ΓΛΩΣΣΑ δεν αρκεί, θα πρέπει να πάει σε κάποια κανονική γλώσσα προγραμματισμού. Γι' αυτό και η ανάπτυξη του compiler της Γλωσσομάθειας σταμάτησε και τώρα τελευταία αναπτύσσεται κι αυτή σε μορφή διερμηνευτή.

 

Τα πιο κοντινά σε ΓΛΩΣΣΑ όντως είναι οι Pascal, Basic και Fortran. Αλλά η Fortran έχει σχεδόν εγκαταληφθεί, η Basic έχει εξελιχθεί (.NET) σε κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που ξεκίνησε και πλέον δε μοιάζει με τη ΓΛΩΣΣΑ, και το ίδιο και η Pascal που έγινε Delphi.

 

Οπότε ή θα πρέπει να πας σε παλιά περιβάλλοντα, π.χ. Turbo Pascal 1.0 for Windows / Visual Basic 6.0 κτλ,

ή θα πρέπει να μάθεις κάτι λίγο διαφορετικό, π.χ. Delphi, Lazarus, Visual Basic .NET και να έχεις σύγχρονα εργαλεία,

ή να μπεις "κανονικά" στον κόσμο των προγραμματιστών και να μάθεις κάτι τελείως διαφορετικό, π.χ. C, C++, Java. Παραδείγματα δωρεάν περιβάλλοντων για τα τελευταία: Visual Studio Express, Codeblocks, Netbeans, Eclipse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με τις γλωσσες. Καλυτερα λεω να ασχοληθω με την C οπως ειπες και εσυ. Πιστευω πως θα ειναι η πιο ευκολη σε σχεση με την C++ και την Java.

Θα κατεβασω τα δωρεαν περιβαλλοντα οπου ανεφερες και θα γραψω σχολια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...