Προς το περιεχόμενο

Κλειδωμα usb stick?


anthony_crete

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει κανενα αξιολογο προγραμμα για να κλειδωσω το USB stick μου?? Και καλυτερα αν γινεται να κλειδωσω εναν φακελο του, οχι ολοκληρο

Ειχα κατεβασει το Password Protect USB v3.6.1 αλλα η βλακεια ειναι οτι καθε φορα που θελω να μπω στον φακελο δεν μου ζηταει κωδικο αλλα πρεπει να ανοιξω το προγραμμα, να το ξεκλειδωσω, να χρησιμοποιησω το φακελο και υστερα, οταν τελειωσω να μπω παλι στο προγραμμα και να ξανακλειδωσω τον φακελο. Οποτε σε περιπτωση που θελω να παω με το stick μου σε ενα αλλο υπολογιστη πρεπει να καθομαι να βαζω το προγραμμα για να ανοιγω τα αρχεια μου...

 

Δεν υπαρχει κανενα πιο καλο προγραμμα?

Πολυ ωραιο θα ηταν μολις επιχειρουσες να μπεις στον φακελο να σου ζητα κωδικο χωρις να χρειαζεται να κανεις install καποιο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκιμασα, αλλα να σου πω την αληθεια δν βρηκα ακρη.

αποτι καταλαβα ειναι για να κανεις encrypt εικονικους δισκους-η κανω λαθος?

 

οταν επιλεγω το στικ μου και παταω mount βγαζει:

Incorrect password or not a TrueCrypt volume.

 

some help?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις το TrueCrypt πρεπει πρωτα να δημιουργήσεις τον εικονικο-κρυπτογραφημενο δισκο με truecrypt μέσα στο στικ. κανε create new.

 

αυτο ειναι απλά ενα αρχείο, μεγέθους οσο θελεις εσυ.

μην κανεις encrypt ολο το stick, αφου θελεις να εχεις και άλλα αρχεια, απροστάτευτα.

 

αυτο το αρχειο, με καταληξη .tc , θα κανεις mount, και τοτε θα ζητησει password, και θα εμφανιστεί ως νέος δίσκος στο σύστημα.

οταν κανεις unmount (ή shutdown, ή σβησει ξαφνικά το pc ), ο εικονικός δισκος θα εξαφανιστεί.

 

Αν ολοι οι υπολογιστες στους οποιους χρησιμοποιεις το στικ, ειναι δικοι σου, μπορεις να βαλεις σε ολους το TrueCrypt.

αν όχι, ακολουθησε τη διαδικασία που λεει στο Traveller Mode, ειναι ακριβως η περιπτωση για αφαιρούμενους δίσκους

http://www.truecrypt.org/docs/?s=traveller-mode

 

προσοχή: για να δουλέψει το TC ακόμα και στο traveller mode, πρέπει να έχεις δικαιώματα administrator. Αυτό μάλλον δεν γίνεται σε net cafe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...