Προς το περιεχόμενο

Λείπει η μπαταρία από τη μητρική πλακέτα !!


euoukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, παιδιά ... η μεγάλη απορία είναι ...

 

... Γίνεται να δουλεύει σωστά Η/Υ, χωρίς μπαταρία πάνω στην μητρική πλακέτα???

 

Συγκεκριμένα, έχει φιλαράκι ένα TURBO-X, το είναι διπύρηνο 1GB μνήμη και WinXP Home. Εμφανίζει πολύ συχνά ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ με λευκή ακατανόητη γραμματοσειρά. Από το service του Πλαισίου, δεν έχει δοθεί κάποια λύση. 3 φορές για service και η μπλε οθονίτσα ακόμα εμφανίζεται.

ε, πήγα και εγώ να βοηθήσω ...

Βάζω CD winXP και εκεί που έκανε load για να ξεκινήσει.. .την ώρα που έλεγε ότι μάζευε πληροφορίες για το υλικό εμφανίζει μπλε οθόνη -λευκά γράμματα.

Βάζω δισκέτα 98 κάνω fdisk, στο καπάκι format όλα καλά και πάω να ξαναεγκαταστήσω WinXP.

Ένώ ο σκληρός είναι άδειος και δεν υπάρχει τίποτα μέσα... βάζω WinXP CD Home ... και πάλι μπλε οθόνη....

Βάζω cd WinXp Pro ... και πάλι μπλε οθόνη.

Ανοίγω pc ... να αλλάξω απλά να τοποθετήσω τη Ram σε άλλο slot.... και τι να δω....

η θέση της μητρικής, στη οποία τοποθετείτε η μπαταρία είναι άδεια...

Έψαξα μήπως έχει φύγει από τη θέση.. αλλά άφαντη....

και το ερώτημα είναι ....

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ???? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία στη μητρική είναι για να κρατά τις ρυθμίσεις στο bios όταν ο υπολογιστής βρίσκεται χωρίς παροχή ρεύματος. Και ναι μπορεί να λειτουργεί χωρίς αυτήν, αλλά καλό θα ήταν και πρέπον να βάλει μία.

Το πρόβλημά σου είναι στα XP Home...αυτά δεν υποστηρίζουν πολυπύρηνους επεξεργαστές. Τη λύση θα βρεις στα Professional ή Vista..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαταρια cmos ειναι για τις ρυθμισεις του bios και αν δεν κανω λαθος για την ωρα kai thn hmερομηνια .τΩΡΑ αυτα τα 2 δν νομιζω πως ειναι απαραιτητα για τη λειτουργια του συστηματος αλλα οι ρυθμισεις του bios μαλλον θα ειναι οι default κουφο παντως ....(μηπως ηθελε να τη βαλει σε κανα ρολοι και την πηρε απο το mobo ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαταρια cmos ειναι για τις ρυθμισεις του bios και αν δεν κανω λαθος για την ωρα kai thn hmερομηνια .τΩΡΑ αυτα τα 2 δν νομιζω πως ειναι απαραιτητα για τη λειτουργια του συστηματος αλλα οι ρυθμισεις του bios μαλλον θα ειναι οι default κουφο παντως ....(μηπως ηθελε να τη βαλει σε κανα ρολοι και την πηρε απο το mobo ?)

.. όχι... :-D δεν έχει ανοίξει κανένας το pc, εκτός από τον τεχνικό που τους είχε επισκεφθεί και από εμένα σήμερα....

... πάντως αυτά ξέρω και εγώ για την μπαταρία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαταρία στη μητρική είναι για να κρατά τις ρυθμίσεις στο bios όταν ο υπολογιστής βρίσκεται χωρίς παροχή ρεύματος. Και ναι μπορεί να λειτουργεί χωρίς αυτήν, αλλά καλό θα ήταν και πρέπον να βάλει μία.

Το πρόβλημά σου είναι στα XP Home...αυτά δεν υποστηρίζουν πολυπύρηνους επεξεργαστές. Τη λύση θα βρεις στα Professional ή Vista..

 

Λοιπόν, επειδή κάπου έχω ξαναδιαβάσει για τους διπύρηνους και για τα home... για αυτό προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση με winXP PRO GR, που είχα μαζί μου, αλλά τελικά πάλι το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα :-(.

 

Vista δεν έχω... αλλά έχω και WinXP Pro EN ... να δοκιμάσω και με αυτά....

Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να συμβαίνει.... :fear:

 

 

 

Καμιά άλλη ιδέα? ... :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις καλωδιοταινίες των drives τις ελεγξες?

δηλαδή? τι είναι οι καλωδιοταινίες??? Έλεγξα λίγο τα καλώδια... είδα ότι ο δίσκος είναι SATA 1 RAID .... τώρα δεν έχω και μεγάλη εμπειρία ... αλλά αν έβλεπα κάτι που έβγαζε μάτι... πιστεύω ότι θα το διέκρινα.... ξέρω εγώ...

3 φορές τον έστειλαν σε τεχνικό και το μόνον που τους άλλαξε είναι μνήμη, αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα.... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαταρία είναι για να δίνει ρεύμα στο CMOS ( Bios ) και να "θυμάται" τα settings χωρίς αυτήν λειτουργεί κανονικά αλλά αν το βγάζεις απο το ρεύμα αυτομάτος θα χάνει ώρα και settings απο το Bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπαταρία είναι για να δίνει ρεύμα στο CMOS ( Bios ) και να "θυμάται" τα settings χωρίς αυτήν λειτουργεί κανονικά αλλά αν το βγάζεις απο το ρεύμα αυτομάτος θα χάνει ώρα και settings απο το Bios

OK, αυτό το γνωρίζω.... :-)... thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...