Προς το περιεχόμενο

chieftec Psu τι λενε?


pc_admin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry ανοιγω 2ο θεμα αλλα δεν απαντησε κανεις αν ειναι καλυτερα thermaltake απο τα chiftec

Επειδη σκεφτομαι να παρω chieftec λογω χαμηλης τιμης αλλα και λογω active pfc ,εναντι passive pfc των thermaltake, τι γνωμη εχετε για τα chieftec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως το τροφοδοτικο παντα .Οι εταιρειες που αναφερεις ειναι καλες αλλα παιζει και αναλογα με το μοντελο;) .αξιοπιστα ειναι τα chieftec και οικονομικα αλλα θα σου προτεινα tagan heroichi η levicom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To thermaltake έχει και αυτό A-PFC. Πάντως και τα δυο είναι μέτρια σε ποιότητα. Ειδικά για το Thermaltake (σειρά TR) έχουν ακουστεί πολλά περιστατικά σαν το δικό σου.

 

Αν μπορείς δώσε 30 ευρώ ακόμη και πάρε ένα καλό τροφοδοτικό. Εχουν αναφερθεί επανειλημένα στο φορουμ ποια ειναι καλής ποιότητας... ιδιαίτερα το Etasis 650 ή το Zalman 600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε εχω κ τα δυο σε 500w το chieftec το εχω ενα χρονο τωρα κ μου δουλευει απροβληματιστα το thermaltake το εχω εδω κ ενα μηνα κ δεν διακρινω καμια διαφορα σε σχεση με το πρωτο παντως κατα τη γνωμη μου επειδη εχω σπρωξει λεφτα σε αυτη τη κατηγορια κ ακριβα κ φτηνα θεωρω οτι ειναι πολυ καλες αγορες κ τα δυο κ το να δωσεις παραπανω για κατι θεωρητικα καλυτερο εχει το ιδιο ρισκο με το να αγορασεις κατι φθηνοτερο...καποια στιγμη θα τα παιξει ειτε φτηνο ειτε ακριβο κ ελπιζω να μη παρεξηγηθω για αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την σειρά toughpower της thermaltake μόνο μέτρια δεν είναι.Ένα από τα + αυτής της σειράς είναι έχουν πολύ σταθερό ρεύμα,και όπως είχα δει τεστ πολύ σταθερότερο από bequit tagan, osz,αν φυσικά έλεγε αλήθεια το τεστ.

Εγώ έχω το 700άρη και πιθανόν αυτή την εβδομάδα θα πάρω το 750άρη για να χρησιμοποιήσω το 700άρη σε ένα δεύτερο πισι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ακούσει καλά λόγια ολυτε για τα chieftech ούτε για τα thermaltake.εγώ έχω δόυλέψει heroichi και silverstone για τα οποία έχω να πω μόνο καλά λόγια.ακόμη και τα enermax είναι πολύ καλά εγώ αυτά προτείνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα chieftec 620watt 1 χρονο κ μεχρι στιγμης ειναι πολυ καλο.Κ να φανταστεις εκει που μενω εχω μεγαλο προβλημα με το ρευμα.Υποταση κ πεφτει τελειως το ρευμα.εχει συμβει πολλες φορες κ μεχρι στιγμης το chieftec μου εχει βγει αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τα γελατε καθολου τα Chieftec. Ειναι καλα για τα λεφτα τους. Φαινεται και απ'το βαρος τους (εκτοσ και αν οι τσιφτετακιδες βαζουν μεσα μολυβι :-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. προσωπικά δεν εχω πετύχει πολλά τόπικ -σε 3 ελληνικα φορουμ- οπου εξοργισμένος χρήστης να γράφει οτι του κάηκε το συστημα ή του έκανε ξαφνικά shutdown, με χρήση Chieftec. Απ όσο θυμάμαι, κανένα.

Για "μουράτα" τάγκαν και ένερμαξ, έχω πετύχει τέτοια, ή έχω μία προσωπική εμπειρία. κακή.

 

2. εχω δύο Chieftec, στα 360w, ηλικίας 4 και 3 ετών. μια χαρά πάνε.

 

απο την άλλη,

3. ειναι γνωστό οτι υπάρχουν εργοστάσια που βγαζουν ενα Χ μοντέλο psu με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και ποιότητα, και το μεταπουλούν σε εταιρείες οι οποιες απλά προσθετουν κανα διακόπτη, κανα καλώδιο, ή μονο το ταμπελάκι και τη συσκευασία, και τα έξοδα για την αντίστοιχη θεμιτή ή αθέμιτη διαφήμιση.

το ίδιο αυτο προιόν μπορει να φτάσει στη λιανική με 50ε, ή με 100 -150, ανάλογα το πρεστίζ της ταμπελίτσας :)

 

4. οπως υπάρχουν και εταιρείες που πουλάνε psu φτιαγμένα απο διαφορετικά εργοστάσια, με μεγαλη ποικιλία ποιότητας. Αρα δεν ειναι σίγουρα όλες σκάρτες ή όλες άριστες, οι σειρές των ενερμαξ, ταγκαν, τσιφτεκ, τροφοδοτίξ, κλπ.

 

5, επίσης, καλό ειναι να ειμαστε λιγο ισοροπημένοι στις αγορές.

Σε ενα συστημα με cpu των 300ε, vga των 500, μητρική των 200, πιθανον sli, πολλους δισκους, κλπ... δεν τα φόρτωνα σε τροφοδοτικό των 30-70 ευρώ. ανεξάρτητα μάρκας.

Για μένα, που δινω το πολύ 300 για συνολο cpu+mobo+vga, και μερικά μεταχειρισμένα, ε, αναλόγως δεν θα ψάξω psu των.. 200 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις , τελικα θα παρω το chieftec αφου γενικα δεν εχει παρουσιασει προβληματα ,μ αρεσουν τα χαρακτηριστικα του,και επιπλεον ειναι μεσα στο budget που διαθετω.

Επισης εψαξα για το θεμα του pfc και ειδα (σε ξενα sites) οτι τα φτηνα μοντελα της thermaltake εχουν passive pfc (πχ tr2) και μονο τα toughtpower εχουν active pfc, ενω ολα τα chieftec εχουν active pfc.

Επισης εψαχνα value for money τροφοδοτικο , ναι μεν ειναι πολυ καλο πχ το zalman 600 αλλα κοστιζει τα διπλα ακριβως χρηματα και πιστευω οτι κανεικαλα την δουλεια του chiftec 500.

Αυτη την στιγμη για να καταλαβετε εχω δωσει πισω το thermaltake tr2 500 που ειχε προβλημα και εχω ενα backup 420 watt noname που μου εχει ξεμεινει απο το προυγουμενο configuration (p4 3.2) και δουλευει αψογα.

Εχει 20Α στην 12v και adaptor 24pin ,αφου εχει 20pin ,επισης adaptor για pci-e γιατι δεν εχει τετοιο φις,και adaptor για sata (ουτε τετοιο δεν ειχε!!).Απορω πως δουλευει με την 8800GT!

Οποτε το chieftec με 500watt και περιπου 50 Αmper total στην 12V θα ειναι αστερι μπροστα στο 420backup που εχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω αλλάξει 3 τροφοδοτικά μέχρι τώρα noname των 550 και 450W και τελικά κατέληξα με αυτό το Enermax http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700345

των 400W.

Είναι ήσυχο, σταθερό και το έχω αναμμένο το PC 20 ώρες το 24 ωρο, 6 μήνες τωρά.

Επιπλέον είναι φορτωμένο με το PC της υπογραφής μου.

Η ειρωνεία είναι ότι η Sapphire γράφει για την 3870 τουλάχιστον 450W or greater, ενώ η ίδια η Ati έχει το συγκεκριμένο μοντέλο με τα 400W στην λίστα των certified τροφοδοτικών http://ati.amd.com/products/certified/powersupplies.html#pstop

 

Πάρε λοιπόν ή το Enermax με 60 ευρώ ή οποιοδήποτε άλλο τροφοδοτικό της λίστας της ATI.

Aπλά θέλω να σου πώ , επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα ότι με τροφοδοτικό Enermax των 600 W γυρίζεις την μίζα του αυτοκινήτου σου. Άρα τα 400W και τα 500W φτάνουν και περρισεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχω αλλάξει 3 τροφοδοτικά μέχρι τώρα noname των 550 και 450W και τελικά κατέληξα με αυτό το Enermax http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700345

των 400W.

Είναι ήσυχο, σταθερό και το έχω αναμμένο το PC 20 ώρες το 24 ωρο, 6 μήνες τωρά.

Επιπλέον είναι φορτωμένο με το PC της υπογραφής μου.

Η ειρωνεία είναι ότι η Sapphire γράφει για την 3870 τουλάχιστον 450W or greater, ενώ η ίδια η Ati έχει το συγκεκριμένο μοντέλο με τα 400W στην λίστα των certified τροφοδοτικών http://ati.amd.com/products/certified/powersupplies.html#pstop

 

Πάρε λοιπόν ή το Enermax με 60 ευρώ ή οποιοδήποτε άλλο τροφοδοτικό της λίστας της ATI.

Aπλά θέλω να σου πώ , επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα ότι με τροφοδοτικό Enermax των 600 W γυρίζεις την μίζα του αυτοκινήτου σου. Άρα τα 400W και τα 500W φτάνουν και περρισεύουν.

 

Αυτό που αναφέρεις ως ειρωνία ισχύει καθώς το σημαντικότερο δεν είναι τόσο τα watt αλλά το πόσο ρεύμα δίνει στις +12v γραμμές :-) όπως βλέπεις το συγκεκριμένο έχει 2 +12v απο 20Α(30A combined) που σημαίνει ότι καλύπτει τις ανάγκες τροφοδοσίας για αυτήν την κάρτα.Όσο για τα chieftec μια χαρά τροφοδοτικά είναι έχω ένα 350w στο κατεβατήρι το οποίο δουλεύει συνέχεια απροβλημάτιστα.

@pc_admin φυσικά αφού δίνει περισσότερο ρεύμα το chieftec πάρε αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι η μαλ@@@ είναι ότι ευκολα μπορείς να την πατήσεις και να δώσεις ακόμη και 120 euro για ένα τροφοδοτικό και τελικά να μην σε καλύπτει, γιατί δεν προσέχουμε τις λεπτομέρειες του κατασκευαστή.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...