Προς το περιεχόμενο

Joomla or Mambo CMS?


Black Bike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει καποιος ο οποιος να εχει χρησιμοποιησει ενα απο τα 2 η και τα 2 CMS να μου πει πιο ειναι το καλυτερο και το πιο ευχρηστο παραλληλα για να αποφασισω με πιο θα φτιαξω ενα website της εταιρειας του πατερα μου?

 

Εχουν την ιδια λογικη με το Wordpress η ειναι κατι διαφορετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα Joomla θα επιλέξεις ανάμεσα στα δύο. Τώρα σε σχέση με το Wordpress είναι αρκετά διαφορετικό αλλά όχι και υπερβολικά δύσκολο. Αν καταλάβεις την φιλοσοφία του, θα το καταφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joomla! Μεγάλο community και όσο πάει γίνεται όλο και πιο γνωστό! Αρκετά πιο πολύπλοκο από το wordpress, αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό. Δες τα faq, δες και μερικά site που έχουν γίνει με joomla για να δεις και εσύ αν σε καλύπτει.

 

http://www.joomla.gr  ελληνικό community

http://www.joomla.gr/content/section/4/95/  οδηγίες στα ελληνικά

http://forum.joomla.org/index.php?board=58.0  sites με Joomla

 

καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και λόγω του ότι χρησιμοποιούν πολύ Joomla μπορούν πολύ να σε βοηθήσουν και εδώ και στην Ελληνική κοινότητα και στο Joomla forum

 

ΥΓ: με πρόλαβε ο xalia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

 

Ναι το είδα αυτό. Αλλά τα ίδια που γίνονται με ένα CMS δε μπορούν να γίνουν και με ένα εργαλείο για web design; Τουλάχιστον ως προς το αποτέλεσμα αν όχι ως προς τη διαδικασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα αυτό. Αλλά τα ίδια που γίνονται με ένα CMS δε μπορούν να γίνουν και με ένα εργαλείο για web design; Τουλάχιστον ως προς το αποτέλεσμα αν όχι ως προς τη διαδικασία...

 

Ίσως να το λέω πολύ απλά και μπακαλίστικα αλλά είναι πιο εύκολο να διαχειριστής μέσω cms μία σελίδα ως προς το περιεχόμενο της (πρόσθεση, αφαίρεση και επεξεργασία), να κατηγοριοιποίησεις το υλικό σου, να βάλεις έτοιμα και εύκολα script-άκια, να αλλάξεις την εμφάνιση της αλλάζοντας απλός template και φυσικά όλα αυτά γίνονται On line χωρίς να χρειάζεται να ανεβοκατεβάζεις υλικό...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να το λέω πολύ απλά και μπακαλίστικα αλλά είναι πιο εύκολο να διαχειριστής μέσω cms μία σελίδα ως προς το περιεχόμενο της (πρόσθεση, αφαίρεση και επεξεργασία), να κατηγοριοιποίησεις το υλικό σου, να βάλεις έτοιμα και εύκολα script-άκια, να αλλάξεις την εμφάνιση της αλλάζοντας απλός template και φυσικά όλα αυτά γίνονται On line χωρίς να χρειάζεται να ανεβοκατεβάζεις υλικό...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Βοήθησες. :-)

 

Πάντως επειδή είχα απασχοληθεί με DreamWeaver κάποτε και είχα μάθει αρκετές από τις δυνατότητές του, μου φαίνεται πιο εύχρηστο το DreamWeaver...

 

Το Joomla μόλις χθες το εγκατέστησα και ακόμη δεν είμαι σε θέση να κάνω πολλά ακόμη... Πάντως και το DreamWeaver δε μου φαίνεται τόσο δύσχρηστο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βοήθησες. :-)

 

Πάντως επειδή είχα απασχοληθεί με DreamWeaver κάποτε και είχα μάθει αρκετές από τις δυνατότητές του, μου φαίνεται πιο εύχρηστο το DreamWeaver...

 

Το Joomla μόλις χθες το εγκατέστησα και ακόμη δεν είμαι σε θέση να κάνω πολλά ακόμη... Πάντως και το DreamWeaver δε μου φαίνεται τόσο δύσχρηστο!

 

Εμένα με βόλεψε πολύ το να έχω μια τόσο καλή υποδομή και στις πιο απλές σελίδες. Ανά πάσα στιγμή μπορείς να κάνεις παπάδες απλά βάζοντας σε λειτουργία ένα mod ή ένα component.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dreamweaver και joomla καμία σχέση

Το dreamweaver είναι πρόγραμμα κατασκευής ιστοσελίδων και το jumla ουσιαστικά είναι ιστοσελίδα (cms – πρόγραμμα διαχείρισης περιεχομένου)

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρησιμοποιήσει το Joomla... Πολύ αργό ρε παιδί μου, ειδικά αν έχεις site με κίνηση. Χτυπάει την βάση δεδομένων ασταμάτητα.

 

Καλύτερο νομίζω είναι το Drupal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...