Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση έως 300 ευρώ


Angelcrow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον ήρθε και η δική μου ώρα για αναβάθμιση!!!!

Έχω στην κατοχή μου :

Case: Aerocool M40 (μου ξεμηνε και αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση σε κυβο)

PSU: Thermaltake 420 watt

HD: 1 x 320 seagagte 320 sata 2 16mb ncq

και τα λοιπά (dvd -r, dvd-rw, floppy)

και σκεφτομαι να δώσω μέχρι 300 ευρώ (δεν υπάρχει φράγκο παραπάνω) για να κρατήσω ένα μηχημα για 1 χρονο και κατι και μετά να πάω σε πληρη αγορά συστήματος όταν οι εταιρίες ωριμάσουν με τις πλατφόρμες και τα 4 πυρηνα.

Δεν ασχολούμε πολύ με το gaming, παίζω κανά strategy ή rpg για κανα δυο μέρες και μετά το παρατάω γιατί θα έχω έχω χρόνο κτλ (Ετοιμασίες ΓΑΜΟΥ). Συνήθως κάνω Browsing και ασχολούμε με το ΜS OFFICE

 

Λοιπών έχω καταλήξει στα παρακάτω σε πλατφόρμα AMD

MSI K9AGM3-FIH

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523591

SAPPHIRE RADEON HD2600PRO 512MB PCI-E RETAIL

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510614

AMD ATHLON 64 X2 5600+ 2.80GZ AM2 BOX

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559554

APACER DDR2 2GB PC5300 667MHZ

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553503

 

Το μηχάνημα μάλλον θα συνδεθεί και με FULL HD τηλεόραση μελλοντικά σαν Home Τheater PC και η μόνη αναβάθμιση που θα λάβει είναι άλλο ένα 2GB μνήμης για τα Vista.

 

Το τροφοδοτικό (420 watt) πρέπει να είναι οριακό και σκέφτομαι και εναλλακτικά και τον AMD X2 4000+ στα 65nm (60 ευρώ) λόγω κατανάλωσης αν με συμφέρει.

 

Δεν έχω σκεφτεί κάτι καλύτερο για αγορά σε αυτά τα λεφτά και μία δεύτερη γνώμη πάντα μετράει!!!!

Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ φίλε μου θα σου πρότυνα τα εξής:

Επεξεργαστής 116

Μητρική  55,89

Μνήμη x2  43,92

Κάρτα γραφικών  91,90

 

Σύνολο  307,71

 

Πίστευω ότι είναι προτιμότερο να επιλέξεις αυτές τις μνήμες γιατί είναι στα 800mhz.

 

Φιλικά Ανδρέας.

 

PS. Πήρα σαν δεδομένο τα 350 ευρώ που αναφέρεις στο post σου κι όχι τα 300 που λέει ο τίτλος. Αν ισχύει το όριο του τίτλου τότε πες μου να αλλάξω τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Αerocool M40 παίρνει μόνο micro atx και όχι full atx.

 

Για τις μνήμες δεν διαφωνώ αλλά υπάρχει η περίπτωση να βάλω 2 χ 2gb δδρ2 667 για vista

 

To τροφοδοτικό όμως θα αντέξεις τον 5600!!!!Ξέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, δεν το ήξερα για το κουτί, θα σου αλλάξω την μητρική σε λιγάκι. όσο για τα 4 giga μνήμης πιστεύω ότι είναι άχρηστα για την ώρα κι εγώ με 2 gb είμαι και δεν έχω συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα (και παίζω και παχνίδια στο pc).

το τροφοδοτικό μια χαρά θα αντέξει, εγώ είχα τον 6000+ με μια x1950 Pro σε μια μητρική τέρας και τα δούλευα με ένα 450άρι τροφοδοτικό της OCZ.

 

 

edit: Μηρική βάλε αυτή που είχες επιλέξει είναι προτιμότερη, εναλλακτικά δες αυτή που έβαλα τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η μητρική είναι ΟΚ αν και λίγο ακριβή είναι υπερπλήρης για ένα Media Center PC . Δεν υπάρχει κάτι που να μην έχει πάνω της HDMI, DVI DSUB FIREWIRE κτλ

Όσο για τις μνήμες για 1 χ 2 gb ddr2 800 θα προτιμούσα αυτές

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554125

Για την Κάρτα Γραφικών θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό της TT είναι περίπου 1,5 ετών και αναγράφει το κουτί του ότι υποστηρίζει athlon 64 και athlon fx αν και από ότι θυμάμαι αυτοί οι υπολογιστές ήταν πιο ενεργοβόροι. Συνεπώς σίγουρα θα κάνει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι λίγο πιο ακριβές αλλά θα είσαι οκ ότι κι αν επιλέξεις. Εκτός αν θες να κοιτάξεις κι αυτές τις Corsair στα 55 ευρώ μιας κι έφτασες σε αυτή την τιμή. Εγώ αυτές έχω και είναι άψογες.

Για την κάρτα σου πρότυνα αυτή γιατί είναι πιο γρήγορη από την Pro και θα πηγαίνει καλύτερα στα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό της TT είναι περίπου 1,5 ετών και αναγράφει το κουτί του ότι υποστηρίζει athlon 64 και athlon fx αν και από ότι θυμάμαι αυτοί οι υπολογιστές ήταν πιο ενεργοβόροι. Συνεπώς σίγουρα θα κάνει!!!

 

Συμφωνώ, εξάλου σου είπα κι εγώ έπαιζα με ένα 450άρι μέχρι πριν λίγες μέρες.

Και να σου πώ και την αλήθεια του είχα πάνω μια HD3870 τον τελευταίο μήνα κι έπαιζε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Τελικά εχτές παρήγειλα τα εξής:΄

Από το eshop:

MOBO: MSI K9AGM3-FIH - 65 ΕΥΡΩ

MEMORY: SUPERTALENT T800UB2GV 2GB DDR2 PC2-6400 800MHZ : 38 ΕΥΡΩ

Από Plaísio

CPU:Athlon 64 X2 (sAM2) 5200 (2.6GHz)/2x1mb - 105 ΕΥΡΩ

ΣΥΝΟΛΟ 208 ΕΥΡΩ

 

Για κάρτα γραφικών δεν ξέρω ακόμα μιας και εχτές είχα την έμπνευση (μετά την αγορά) για το πως θα βάλω το heroichi 525 wat στο κουτί (υπό κανονικές συθήκες δεν χωράει και τελικά θα χρησιμοποιήσω μόνο το DVD-RW και τον σκληρό δίσκο θα τον βάλω σε μία θέση 5,25 με μετατροπέα). Η αλήθεια είναι ότι το Thermaltake 420 δεν το πολυεμπιστεύομαι για κάτι παραπάνω από ATI 2600 XT

 

Ισως να βάλω μία 3850 και να φτάσω το όριο των 360 ευρώ τελικά αν και πιστεύω ότι αξίζει τα παραπάνω χρήματα.

 

Η 3870 μου φαίνεται υπερβολή μιας και δεν ξέρω το κατα πόσο το σύστημα μπορεί να ακολουθήσει την κάρτα και θα ξεμένει πίσω και κατά συνέπεια θα πάνε στραφη τα 60 ευρώ παραπάνω. Αν η απόδοση της είναι καλή σίγουρα το σύστημα θα το έχω για gaming για 1,5 χρόνο και θα παίξω και κανά παιχνιδάκι (μικρό) στην 37ʼʼ FULL HD ΤV που έχω μπανίσει για αγορά στο νέο μου σπίτι

 

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα φίλοι και σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας θα θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι σύνθεση του υπολογιστή μου είναι η εξής πλέον:

Aerocool M40

Τhermaltake 420 wat

Amd x2 5200+ 2 x 1mb

asus Μ2Α-VM HDMI

(η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα την αντίστοιχη MSI αλλά μετά από εξέταση του σχεδιασμού τους και των χαρακτηριστικών του bios κατέληξα στην asus)

corsair 2 x 2 mb ddr2 800 (προσωρινά στα χp θα χρησιμοποιήσω μόνο το ένα και με την έλευση και του vista sp1 και τα 2)

2 x 320 mb sata 2 16 mb ncq σε raid

1 pci tvtuner hybrid lifeview

1 floppy

1 dvd rw pata (μελλοντικά θα αναβαθμιστεί σε sata)

1 dvd rom pata (μελλοντικά θα αναβαθμιστεί σε sata)

3, 5 floppy

3 χ 8cm fans

1x 12 fan

Για την κάρτα γραφικών τελικά θα το σκεφτώ μιας και το κουτί χωράει άνετα μία ati 3850 αλλά μάλλον θα πρέπει να κάνω αναβάθμιση τροφοδοτικού αλλά ας το συναρμολογήσω και βλέπουμε..

Είθε η συναρμολόγηση να είναι α-τρακάριστη !!!

Είθε το Format να πετύχει με την πρώτη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...