Προς το περιεχόμενο

switch


charmed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έψαχνα στην ιστοσελίδα του πλαίσιο, καλώδια δικτύου. ορισμένα λειτουργούν με χρήση switch και κάποια άλλα χωρίς χρήση switch. ποια είναι η διαφορά?

 

κάποιοι μου είπαν ότι αν απλά θέλω να μεταφέρω δεδομένα μεταξύ 2 υπολογιστών, το μόνο που χρειάζεται είναι το καλώδιο. ο υπολογιστής, μου είπαν, βλέπει μόνο του το υλικό και μπορείς απευθείας να μεταφέρεις αρχεία, χωρίς να χρειάζεται διαδικασία εγκατάστασης δικτύου. ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο ερώτημά σου:

Αν συνδέσεις 2 pc κατ' ευθείαν απο κάρτα δικτύου σε κάρτα δικτύου χωρίς να μεσολαβεί switch, router κλπ τότε θα πάρεις καλώδιο cross. Αν συνδέσεις 2 υπολογιστές μέσω switch, router κλπ τότε θα πάρεις straight. Και το cross, και το straight καλώδιο δικτύου είναι. Το ίδιο καλώδιο είναι απλώς αλλάζει η σειρά τερματισμού του transmit και receive.

Για το δεύτερο ερώτημά σου:

Σε έχουνε μπερδέψει. Είτε συνδέσεις 2 pc απευθείας είτε μέσω switch, είτε ασύρματα στήνεις δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μεσολαβεί switch δεν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιηθεί είτε straight είτε cross, καθώς το MDI των ports τους προσαρμόζεται αυτόματα ("auto-mdi").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...