Προς το περιεχόμενο

Εθνική τράπεζα Ελλάδος


Γηρυόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να μεταφέρω κάποια χρήματα από το εξωτερικό σε δικό μου λογαριασμό στην εθνική τράπεζα. Ψάχνω να βρω πληροφορίες στο site τους αλλά δεν υπάρχει τίποτα. Ξέρει κάποιος τηλέφωνα/e-mail να έλθω σε επαφή μαζί τους; Ενδιαφέρομαι κυρίως για το πόσα με χρεώνει (αν με χρεώνει) η εθνική για τη μεταφορά. Όποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον σημερα πηγα να κανω καταθεση στο λογαριασμο μου στο εξωτερικο και η εθνικη θελει 17 ευρω προμηθεια για να στειλει εμβασμα ενω η πειραιως 9 ευρω ,ρωτωντας πας στην πολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το εξωτερικό σε δικό μου λογαριασμό στην εθνική τράπεζα.
την προμηθεια δεν θα στην ζητησει η εθνικη, αλλα η ξενη τραπεζα, western union, pay pal ή ο,τι αλλο.

Aπο την εθνικη χρειαζεσαι μονο το IBAN και το BIC του λογαριασμου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να στείλω ευρώ από εξωτερικό σε δικό μου λογαριασμό στην εθνική. Ξέρω ότι η τράπεζα εξωτερικού με χρεώνει, αλλά θέλω να μάθω αν με χρεώνει και η εθνική. Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο να ρωτήσω; Το site της εθνικής είναι τελείως user unfriendly (απορώ ποιος το σχεδίασε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να το προσδιορίσεις κατά την μεταφορά, δηλαδή όλα τα έξοδα να τα πληρώσει ο παραλήπτης, ή ο αποστολέας, ή καθένας το δικό του κομμάτι. Το θέμα είναι να ξέρεις πόσα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pablo_Hasan έχεις κάποια παραπομπή ή κάποιο τηλέφωνο να το επιβεβαιώσω; Μίλησα σήμερα με την Barclays και μου είπανε κι αυτοί ότι δεν πληρώνω στην Εθνική αλλά επειδή γνωρίζω πόσο γύφτοι είναι στις τράπεζες θέλω να το επιβεβαιώσω 100%. Όχι ότι θα κάνουνε διαφορά τα 10-20 ευρώ αλλά μου τη βιδώνει να πληρώνω κερατιάτικα, και ειδικά στις τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια σε χρεώνει η Εθνική..ανάλογα πως θα το στείλεις το έμβασμα με τι κωδικό. αν είναι SHA (sharing),BEN(beneficiary),OUR(το λέει και η λέξη).

στην 1 περίπτωση πληρώνετε και οι 2,αποστολέας παραλήπτης.

στην 2 περίπτωση μόνο ο δικαιούχος.

στην τρίτη περίπτωση ο αποστολέας.

αλλα αφού πρόκειται για το ίδιο άτομο..

επίσης όπως είπε και ένας φίλος θέλει IBAN - BIC.

αν πρόκειται να φέρεις δολλάρια νομίζω θέλει και δηλωτικό απο το τελωνείο για να τα κάνεις κατάθεση σε Ελληνική τράπεζα.

τσεκαρέτο..μπορεί και να κάνω και λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης όπως είπε και ένας φίλος θέλει IBAN - BIC.

Το ΙΒΑΝ και μονο φτανει.Το BIC κι αν δε το εχεις, το βρισκει η αποστελλουσα τραπεζα εφοσον ξερεις τη διεθνη ονομασια της παραληπτριας τραπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...