Προς το περιεχόμενο

Χρησιμοποιηση 2 ρουτερ


tsifotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση...

 

Θελω να ξερω αν μπορω να χρησιμοποιω το Siemens CL-110 (ενσυρματο router asdsl 2+) μαζι με το παλιοτερο αλλα wifi (νομιζω μεχρι 8mbps) Linksyσ Wag345g (μη αναβαθμισημο) ωστε να εχουνε 3 υπολογιστες στο σπιτι προσβαση. Το λικσυσ το ειχα απο την forthnet σε πακετο 1ετους και δεν εχω κανενα παραπονο αλλα τωρα με την καινουρια συνδεση που θα σε μια βδομαδα [εδω γελανε] 24mbps δεν ειναι συμβατο - και οχι μονο σε ταχυτητα αλλα καθολου. Το δε μπρικι siemens που μου στειλανε εχει 1 usb (!!!) και 1 (!!!) ethernet [που δεν δουλευουνε ταυτοχρονα ) χωρις βεβαια κατι σε 802.11B/G τουτεστιν ασυρματη συνδεση.

Καποια στιγμη αργοτερα θελω να παρω ενα καλο ρουτερ με το νεο πρωτοκολλο Ν για καλυτερες επιδοσεις . Τι ακριβως μπορω να κανω τωρα για χρησιμοποιησω αυτα τα 2 ρουτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε χρειάζεσαι ασύρματη επικοινωνία καλύτερα πάρε ένα φθηνό switch (~12 euro). Διαφορετικά πιστεύω ότι θα μπορείς να αξιοποιήσεις το Linksys (σίγουρα υπάρχει στο software του η δυνατότητα αλλά δε ξέρω αν την προσφέρουν μέσω του interface διαχείρισης).

 

Αν ανεβάσεις κάπου το manual του Linksys (δε μπορώ να το βρω πουθενά) θα σου πω σίγουρα αν γίνεται και πώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχω συνδεδεμένα τώρα το Siemens CL-110 και το NetGear WGR614(WiFi) και λειτουργούν μια χαρά

 

Για κανε αυτές της ρυθμίσεις:

Βαλε στο Linksys IP 192.168.1.1

βάλε στο Siemens IP 192.168.1.70

 

Συνδεσε το Siemens σε μια από της Ethernet θήρες του Linksys και το Linsys συνδεσε το στο pc(αν δεν κάνω λάθος πάνω από μια δεν έχει??)

 

Μέτα βάλε χειροκίνητα ip στους υπολογιστές ετσι

 

PC1

 

Διεύθυνση ip:192.168.1.2

Μάσκα υποδικτυου:255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη:192.168.1.70

 

Προτιμώμενος διακομιστής DNS:192.168.1.70

 

PC2

 

Διεύθυνση ip:192.168.1.3

Μάσκα υποδικτυου:255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη:192.168.1.70

 

Προτιμώμενος διακομιστής DNS:192.168.1.70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το wag354g. Γιατί λες οτι δεν είναι συμβατό με τη νέα σύνδεση; Ποιος το είπε αυτό; Πάντως υποστηρίζει ADSL2+ και ταχύτητα μέχρι 24mbps adsl σύνδεση (wifi 54mbps και ethernet 100mbps) . Το μόνο που μπορείς να καταφέρεις με το να το συνδέσεις με το Siemens είναι να το χρησιμοποιήσεις ως switch, δηλαδή εσνύρματα μόνο.

Manual εδώ: http://www-uk.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_CASupport_C2&childpagename=UK%2FLayout&cid=1175234040387&packedargs=sku%3DWAG354G&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=4038740387B01&displaypage=download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θες να κανεις και βεβαια γινεται με τον τροπο που σου ειπε ο Demis αμα θες να εχεις static ip στα πψ σου . Απλως μην ξεχασεις να κλεισεις σε καποιο απο τα δυο router την λειτουργεια διεθυνδιοδοτησης a.k.a. DHCP ωστε να μην γινεται μπερδεμα. Σε αντιθεση με αυτο που λεει ο capthookb θα μπορεις να χρησιμοποιησεις και την ασυρματη λειτουργια του router σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις ? Αυτοματα , το router θα routerarei τα δεδομενα στην αναλογη διευθυνση ακομα και αν το pc ειναι συνδεδεμενο ασυρματα . Το modem router ετσι κιαλλιως δεν ειναι τπτα αλλο παρα ενα router που εχει attached ενα adsl modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν τα εξής:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=1958938&postcount=9

 

(όπου Netgear=>Linksys και όπου Speedtouch=>Siemens).

 

Φυσικά αν το modem του Linksys υποστηρίζει ADSL2+, όπως λέει ο capthookdb, το Siemens είναι περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα είχε γίνει μια συζήτηση και νομίζω ήταν για να λειτουργήσει το WAG354G ως wireless repeater, κάτι που δε γίνεται και μπερδεύτηκα. Πάντως θύρα WAN δεν έχει το linksys και οι επιλογές για gateway φαίνονται στο attachment.

Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω κι εγώ, έτσι για να μου φύγει η περιέργεια.

setup.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα κι εγώ! Άκυρο το προηγούμενο post μου. Δε θυμόμουν καλά την περίπτωση, είναι λίγο διαφορετικά τα δεδομένα εδώ.

 

Και στην προκειμένη υπάρχουν και άλλες επιλογές όμως η πιο συνετή είναι αυτή που περιέγραψε ο Black Demis. Όλες οι συσκευές του δικτύου (siemens, linksys ασύρματο & ενσύρματο interface και τα computers, άσχετα αν συνδέονται ασύρματα ή ενσύρματα, να έχουν διευθύνσεις στο ίδιο subnet και gateway το Siemens). Απαραίτητη προϋπόθεση είναι το Linksys να κάνει bridge το wireless με το ethernet interface (το οποίο μπορεί και να συμβαίνει αυτόματα by default).

 

Αν δεν δουλέψει έτσι τότε εξετάζουμε και τις άλλες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θες να κανεις και βεβαια γινεται με τον τροπο που σου ειπε ο Demis αμα θες να εχεις static ip στα πψ σου . Απλως μην ξεχασεις να κλεισεις σε καποιο απο τα δυο router την λειτουργεια διεθυνδιοδοτησης a.k.a. DHCP ωστε να μην γινεται μπερδεμα. Σε αντιθεση με αυτο που λεει ο capthookb θα μπορεις να χρησιμοποιησεις και την ασυρματη λειτουργια του router σου.

 

Αν βάλει χειροκίνητα τα IP δεν χρειάζεται να κλείσει το DHCP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις.

 

Τελικα δεν καταφερα τιποτα. Πρεπει να ομολογησω οτι το θεμα δικτυα δεν το κατεχω με τοσες αποριες του τυπου "το UPnP το θελω;" "τελικα το DHCP τι κανει;" "ποια IP ειναι ποια; πολυ βασικο"

 

Επειδη χρειαζεται να το ψαξω και να μαι ειλικρινης δεν εχω την παλιοτερη μου ορεξη (off topic //ξενυχτια σε αμετρητες σελιδες διαβασμα με το μοδεμ ανοιχτο να τις κατεβαζει , τοτε ακομα αναλογικο δεν με ενοιαζε αλλα δεν το ειχα συνειδητοποιησει το flat rate //off topic)

 

Με λιγα λογια εχει κανει κανεις κατι αντιστοιχο η εστω να γνωριζει οδηγο που με καλυπτει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου ειπα tsifotis πως το wag354g είναι συμβατό με adsl2+ και 24mbps ταχύτητα. Το wireless του είναι στα 54mbps και το ενσύρματο στα 100mbps. Δοκίμασες να συνδέσεις μόνο αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ 99.99% νομίζω οτι είναι συμβατό με ADSL2+ (ενα ασημί με ενσωματωμένη την κεραία δεν είναι ?)

Οπότε ξεφορτώσου το χαζόSiemens και σύνδεσε κανένα router της προκοπής (Το Linksys φυσικά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει λυθηκε το θέμα (μου εκατσε το bridge mode) γενικα οταν δεν ξερω κατι με σιγουρια δυστυχως παιζω με επιλογες μεχρι να να φιλοτιμηθει (η λεγομενη μεθοδος "ανακατεβω την τραπουλα")

 

Το siemens ή πια ΜΙΖΕΝΣ ;-) (βλ. επικαιροτητα γεναρη 2008) δεν μπορω να το ξεφορτωθω αφου το linksys wag345g κυκλοφορει μεν σε νεοτερη εκδοση (B) αλλα εγω εχω την παλιοτερη (a) που δεν υποστηριζει ADSL2+ αλλα και δεν αναβαθμιζεται γι αυτο τον σκοπο σε b

 

Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...