Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να περάσω τα windows όταν..


szaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα πάλιο pc, του άλλαξα σκληρό δίσκο, και τώρα θέλω να του περάσω τα windows 98 se. Βάζω το cd (το οποίο είναι bootable), αλλά μετά το memory test ο υπολογιστής κολλάει στο "verifying dmi pool data..." και δε βγάζει επιλογή για να μπουτάρει από το cd (ενώ το έχω επιλέξει από το bios εννοείται). Έχω κανει clear cmos και δε γίνεται τίποτα..υπάρχει κανένας άλλος τρόπος για να του περάσω τα ρημαδιασμένα τα windows? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το board υποστηρίζει boot από CD? Τον σκληρό τον βλέπει το BIOS?

 

ναι υποστηρίζει (μία legend gdi είναι η μητρική συγκεκριμένα)...και ο σκληρός φαίνεται κανονικά απo το bios.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συήθως παίζει κάτι από τα 5:

α)Πεθαμένο cd-ή ψιλονεκρό(χαρακωμένη επιφάνεια,έστω και λίγο),το οπoίο σε συνδιασμό ειδικά με :

β)ψιλονεκρό drive (το έχει κουράσει ο χρόνος) τα κάνει αόρατα...(οπότε,δοκίμασε άλλο cd,το εν λόγω cd σε άλλο pc)

γ)λερωμένο cd (κάνε 1 ΚΑΛΟ καθαρισμό)(μου έχει φανεί απίστευτο,αλλά ΑΚΟΜΑ ένα καθάρισμα,σε cd που θεωρούσα καθαρό,βοήθησε...)

δ)άσε απάνω στο pc MONO 1 δίσκο(primary master) κι ΕΝΑ drive (secondary master)

ε)Ένα reset στο bios,ίσως επίσης να έκανε κάτι(είχα κάποτε ένα θέμα με 1 ρύθμιση..)

..Aυτά από 'μενα (δεδομένου ότι έχεις συνδέσει ΣΩΣΤΑ το drive),και 'μετα εγώ θα του 'ριχνα 1 σφαλιάρα,κι ότι κάτσει...(άντε και κανένα μπινελίκι,όπως "..θα δουλέψεις την μάικροσόφτ μου ΜΕΣΑ;;;" )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να φορμαρεις το δισκο κανοντας τον bootable. Αυτο γινεται με την εντολη format (drive) /s

η με δεξι κλικ, format και τσεκαρισμενο το copy system files η καπως ετσι.

Οποτε η μεταφερεις το δισκο σου σε αλλο μηχανημα προσωρινα για να το κανεις η το κανεις απο Bootable δισκετα. Προτεινω το πρωτο, αν και δεν θυμαμαι αν τα xp εχουν ακομα την επιλογη να κανουν bootable ενα δισκο κατα το format. Απο τη στιγμη που το κανεις ομως, μπορεις να κανεις copy τα setup files των windows σε ενα folder πχ windowsCD και μετα boot απο το δισκο αυτο κατευθειαν. Σε βγαζει σε dos και πας στο folder να τρεξεις το setup. Οποτε δεν χρειαζεται και cd support απο dos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συήθως παίζει κάτι από τα 5:

α)Πεθαμένο cd-ή ψιλονεκρό(χαρακωμένη επιφάνεια,έστω και λίγο),το οπoίο σε συνδιασμό ειδικά με :

β)ψιλονεκρό drive (το έχει κουράσει ο χρόνος) τα κάνει αόρατα...(οπότε,δοκίμασε άλλο cd,το εν λόγω cd σε άλλο pc)

γ)λερωμένο cd (κάνε 1 ΚΑΛΟ καθαρισμό)(μου έχει φανεί απίστευτο,αλλά ΑΚΟΜΑ ένα καθάρισμα,σε cd που θεωρούσα καθαρό,βοήθησε...)

δ)άσε απάνω στο pc MONO 1 δίσκο(primary master) κι ΕΝΑ drive (secondary master)

ε)Ένα reset στο bios,ίσως επίσης να έκανε κάτι(είχα κάποτε ένα θέμα με 1 ρύθμιση..)

..Aυτά από 'μενα (δεδομένου ότι έχεις συνδέσει ΣΩΣΤΑ το drive),και 'μετα εγώ θα του 'ριχνα 1 σφαλιάρα,κι ότι κάτσει...(άντε και κανένα μπινελίκι,όπως "..θα δουλέψεις την μάικροσόφτ μου ΜΕΣΑ;;;" )

 

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

α) Εχω δοκιμάσει και άλλα bootable cds και δε γίνεται τίποτα

β) Δοκίμασα και άλλο drive

δ) Μόνο αυτά έχω πάνω...έναν δίσκο και το drive, απλως τα έχω σε ξεχωριστούς controllers.

e) Έκανα και clear cmos

Οπότε μόνο η σφαλιάρα μένει να δοκιμάσω..λες να δουλέψει;! :-)

Βασικά θα δοκιμάσω να βάλω τον δίσκο και το drive σε έναν controller...μήπως υπάρχει πρόβλημα με την καλωδιοταινία ή τον controller της mobo.

 

@ Bspus

πως να κάνω τον σκληρό bootable όμως; Γίνεται μήπως με το partition magic? Αν χρησιμοποιήσω κάποια δισκέτα εκκίνησης μπορεί να γίνει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό με format δίσκου μέσω XP,και με επιλογή να γίνει bootable( ; )ούτε που το έχω ακούσει,ούτε που το βλέπω (σε ΧP PRO SP2),αλλά ούτε το..πολυκαταλαβαίνω...(Βέβαια τον καιρό που έκανε το πρώτο του post ο Bspus ,εγώ ακόμη δεν ήξερα καλά-καλά να ξεχωρίσω ποιό είναι το monitor και ποιός ο υπολογιστής,οπότε....)

Τέλος πάντων,αφού το να μπουτάρεις από το cd των 98 είναι ακόμη άπιαστο όνειρο,μπορείς να δοκιμάσεις από δισκέτα να κάνεις το setup..Θα χρειαστείς μια δισκέτα για win9x,κι ΑΝ το drive ΚΑΙ το cd αναγνωρίζονται,νομίζω το μόνο που 8α χρειαστείς είναι στη γραμμή εντολών(μέσω δισκέτας) να πληκτρολογήσεις setup -ή στη χειρότερη setup.exe(δε θυμάμαι ακριβώς,το είχα κάνει κάποτε γαι να εγκαταστήσω Millenium),πατάς enter,και όλα πάνε καλά....(μάλλον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...