Προς το περιεχόμενο

RAID-0 σε ASUS P5K α-π-λ-ή (όχι Deluxe)


kkobits

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Μπορώ να βάλω δύο ίδιους ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥΣ δίσκους σε raid-0 (stripe) στην απλή m/b ASUS p5k;

Αν ναι πώς;

Βλέπεις διαφορά και αν ναι σε τι είδους προγράμματα; (Games/Cad/Video/...)

 

Thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι μόνο ένα ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ κ έναν ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

διαφορά δεν ξέρω πόσο μεγάλη θα έχει. ο κύριος λόγος για να κάνει κάποιος raid είναι για μεγαλύτερη ασφάλεια των δεδομένων ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το raid 0 δεν είναι για ασφάλεια, είναι για ταχύτητα. Το raid1 είναι για ασφάλεια.

Ολοι όσοι έχουν raid0 λένε οτόντως έχει διαφορά. Εγω ακόμα δεν έχω δοκιμάσει να σου πώ σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Εγώ θέλω να κάνω το raid 0 (για ταχύτητα). Αλλά ακούω διάφορες απόψεις για το πόσο επιρεάζει πραγματικά ή όχι.

Μια λύση που σκέφτομαι είναι με μια καρτα RAID PCI. Εχω βρεί στο πλαίσιο την "manhatan" (ή κάπως έτσι), στα €20 αλλά αυτή είναι SATA, όχι SATA II (1.5 gb αντί για 3 gb) Μήπως αντί να αυξήσω την ταχύτητα τη ρίξω (ο ένας δίσκος που έχω τώρα είναι ο seagate 500gb,32mb cache, SATA II)

Ξέρετε (υπάρχει) καμιά κάρτα PCI RAID SATA II;

 

Thanx again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δημιουργησεις raid στην asus p5k θα πρεπει να συνδεσεις τον ενα σκληρο στην εσωτερικη sata θυρα του jmicron controller. Τον δευτερο σκληρο θα πρεπει να τον συνδεσεις στην εξωτερικη e-sata θυρα μεσω ενος e-sata to sata καλωδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον τρόπο τον έχω καταλάβει, νομίζω. (Ένα εσωτερικό και ένα εξωτερικό). Θα προτιμούσα όμως δύο εσωτερικούς. Αν παρόλα αυτά καταλήξω στη λύση raid 0 με εσωτερικό -εξωτερικό σκληρό, υπάρχει κάποιος δίσκος εξωτερικός που να μην στοιχίζει πολύ πιο πάνω και να είναι όμοιος σε επιδόσεις με τον seagate32mb cache 500gb 7200 sata II internal;

 

Η ερώτηση για τον controller εξακολουθεί να ισχύει...

Kostas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , μαλλον δεν καταλαβες.

 

Και ο δευτερος σκληρος εσωτερικος θα ειναι , απλα θα συνδεθει με την εξωτερικη θυρα e-sata. Το καλωδιο θα πρεπει να το περασεις αφου ανοιξεις μια διοδο στο πισω μερος του κουτιου.

 

Ολο αυτο το μπερδεμα συμβαινει γιατι ο ich9 controller δεν υποστηριζει raid , ο μονος τροπος ειναι μεσω του jmicron controller , αφου βεβαια περασεις πρωτα τους αντιστοιχους drivers και ενεργοποιησεις τον jmicron απο το bios.

 

Το εχω δοκιμασει και περα απο το "αισθητικο" μερος (ενα καλωδιο να κρεμεται στο πισω μερος το κουτιου) , λειτουργει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]υπάρχει κάποιος δίσκος εξωτερικός που να μην στοιχίζει πολύ πιο πάνω και να είναι όμοιος σε επιδόσεις με τον seagate32mb cache 500gb 7200 sata II internal;[...]

Καλό θα είναι να πάρεις έναν όμοιο δίσκο ακόμα αν θες να κάνεις RAID.

 

Είχα RAID-0 για κανα χρόνο. Εδώ και μια βδομάδα το "διάλυσα" και δε μπορώ να πω ότι είδα καμιά σοβαρή διαφορά (εκτός απ' τα benchmarks). Ίσως να ήταν ελάχιστα ταχύτερο το loading των παιχνιδιών αλλά ως εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το ιδιο ισχυει και για την Asus P5KC? δηλαδη δεν γινεται normal raid 0 με 2 εσωτερικους?

ρωταω επειδη ειναι η μητρικη η οποια διαλεξα για το νεο μου pc και το raid o ειναι must...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε mathewgx είσαι αρχηγός! οϋτε που το είχα σκεφτεί αυτό. Βέβαια εάν θέλω κάποια στιγμή να συνδέσω εναν εξωτερικό sata δεν θα μπορώ αφού σε raid 0 εάν δεν λειτουργεί ο ένας δίσκος δεν λειτουργεί και ο άλλος, έτσι δεν είναι; Το αισθητικό δεν με πειράζει πέρα από το γεγονός ότι ίσως απο την τρύπα που θα βγαίνει το καλώδιο ίσως βγαίνει λίγος θόρυβος αλλά... λεπτομέρειες! Παντως ακόμα αναρωτιέμαι αν αξίζεινα το κάνω, με δεδομένο ότι δεν παίζω games (το τελευταίο απαιτητικό game ήταν το max payne στο στρατο!!) Πάντως αν κάνω αυτή τη λύση θα έχω raid στα 3gb/s, έτσι;

Ο jmicron controller είναι το ίδιο γρήγορος με τον ich9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε antonl αν επιτρέπεται, γιατί σταμάτησες το raid; είχε καμιά δυσλειτουργία; Κανένα άλλο πρόβλημα; Πέρα απο το γεγονός ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα υπάρχει κάποιος λόγος να μην το προτείνεις; Δηλαδή αν είχες τη m/b αυτή και τους δύο όμοιους 500ριδες δίσκους θα τους συνέδεες απλά ή με raid και γιατί;

 

Ευχαριστώ και για την προηγούμενη απάντηση σου και γι' αυτή (ελπίζω!)

 

Παιδιά ξέρω ότι σας τα πρήζω λίγο, αλλά επειδή δεν είμαι απο τους τυχερούς-βολεμένους σε καμια καρέκλα με 8ωρη εργασία (στην οποία η δουλεια είναι 1-2 ώρες το πολύ) αλλά χτυπάω 10ωρα και 11ωρα, ούτε όπως παλιότερα (στα TOP χρόνια) φοιτητής με μερικούς ΜΗΝΕΣ για την πάρτυ μου, δεν θέλω να κάνω κάτι που θα μου φάει μια ημέρα να το στήσω και μετα θα είναι μια μαλ*κία.

Για τον ίδιο λόγο ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου διαθέτετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε antonl αν επιτρέπεται, γιατί σταμάτησες το raid; είχε καμιά δυσλειτουργία; Κανένα άλλο πρόβλημα; Πέρα απο το γεγονός ότι δεν έχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα υπάρχει κάποιος λόγος να μην το προτείνεις; Δηλαδή αν είχες τη m/b αυτή και τους δύο όμοιους 500ριδες δίσκους θα τους συνέδεες απλά ή με raid και γιατί;

[...]

Όχι δεν είχε παρουσιαστεί καμία δυσλειτουργία. Ούτε με είχε προβληματίσει ποτέ το γεγονός ότι αν κάποιος από τους 2 δίσκους εμφάνιζε κάποια βλάβη θα 'χανα ~600GB data.

 

Οι (προσωπικοί) λόγοι που το σταμάτησα είναι οι εξής:

- Επειδή αργότερα εγκατέστησα linux (σε έναν τρίτο δίσκο) είχα κάποιες δυσκολίες με την αναγνώριση του raid. Δεν κατάφερα ποτέ να το κάνω να δει το array και για να bootάρω άλλαζα το boot priority από το BIOS κάθε φορά. Αυτό πιθανότατα να οφείλεται και στη δική μου άγνοια σχετικά με το linux, αν και το είχα ψάξει κάπως το θέμα.

- Ένας λόγος που 'χα το raid ήταν το ότι είχα δώσει αρκετά χρήματα για το νέο pc, όταν το 'χα πάρει, κι ήθελα το max (σχεδόν) σε όλα τα υποσυστήματά του. Ε, τώρα έχει παλιώσει κάπως και μου πέρασε αυτή η διάθεση :P. Συν το ότι όπως σου είπα δεν είδα καμιά σοβαρή διαφορά σε σχέση με τώρα.

- Κάποιες λίγες φορές (κι επειδή δεν έχω εξωτερικό σκληρό), ήθελα να μετεφέρω (πολλά) data από το pc μου σε κάποιο άλλο. Αν δεν είχα raid θα ξήλωνα τον έναν σκληρό και θα τα πήγαινα.

- Με το raid δε λειτουργεί το smart οπότε δε μπορείς να χεις ενδείξεις για την "καλή" λειτουργία των δίσκων ούτε να γνωρίζεις τις θερμοκρασίες τους (οκ δεν είναι κάτι σημαντικό αυτό).

- Πλέον θέλω να δοκιμάσω τα vista πως θα πηγαίνουν στο pc και προτιμώ να έχω ένα λειτουργικό σε κάθε σκληρό δίσκο (XP-Vista-Linux). Δε λεώ ότι δε μπορείς να τα χεις όλα σε έναν. Για "ψυχολογικούς" λόγους το κάνω :P

 

Με λίγα λόγια δεν έχω να σου πω κάποιον καλό λόγο για να μην το κάνεις. Έχεις νέο σύστημα κι όπως κάποτε γούσταρα κι εγώ να δω τα οφέλη του raid, το θες κι εσύ τώρα. Απλά αν είναι να σε παιδέψει η όλη διαδικασία δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

It's up to you :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 1 εβδομαδα ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με την p5kc και την επεστρεψα και πηρα την premium γι'αυτον ακριβως τον λογο!! Βλακεια μεγαλη της Asus αυτο που εχει κανει λες και το raid δεν ειναι κατι βασικο και το βαζει να δουλευει με εξωτερικο σε ορισμενα mobo της και κανονικα μονο στην remium και deluxe!!Η πατεντα πως γινεται να συνδεθει ο εσωτερικος στην εξωτερικη θυρα, αφου εχει διαφορετικο βυσμα; Στο πλαισιο μου ειπαν οτι συνδεεται μονο εξωτερικος εκει και ο μικροτερος σε χωρητικοτητα εξωτερικος ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ RAID ΕΙΝΑΙ 1 τερρα:shock::shock: ιΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ή επεσα σε ασχετο;!!:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πατεντα πως γινεται να συνδεθει ο εσωτερικος στην εξωτερικη θυρα, αφου εχει διαφορετικο βυσμα;

 

Απάντησε ο φίλος πιο πάνω :

 

Οχι , μαλλον δεν καταλαβες.

 

Και ο δευτερος σκληρος εσωτερικος θα ειναι , απλα θα συνδεθει με την εξωτερικη θυρα e-sata. Το καλωδιο θα πρεπει να το περασεις αφου ανοιξεις μια διοδο στο πισω μερος του κουτιου.

 

Ολο αυτο το μπερδεμα συμβαινει γιατι ο ich9 controller δεν υποστηριζει raid , ο μονος τροπος ειναι μεσω του jmicron controller , αφου βεβαια περασεις πρωτα τους αντιστοιχους drivers και ενεργοποιησεις τον jmicron απο το bios.

 

Το εχω δοκιμασει και περα απο το "αισθητικο" μερος (ενα καλωδιο να κρεμεται στο πισω μερος το κουτιου) , λειτουργει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...