Προς το περιεχόμενο

Τυπος δικτιακου καλωδιου


KROUD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να σας κανω μια ερωτηση. Θελουμε να αλλαξουμε το δικτυο στην εταιρια

και να κανουμε την καλωδιωση απο την αρχη.Επειδη θελουμε να εχουμε 1000Mbit εσωτερικη ταχυτητα δικτυου θα ηθελα να μου πειτε τι τυπο καλωδιο να βαλουμε.

Αυτη τι στιγμη χρησιμοποιουμε CAT 5 e καλωδιο. Μετα απο καποια συζητηση που ειχα με εναν τεχνικο μου ειπε να βαλουμε CAT 6 e για καλυτερη αποδοση.

Εχετε καποια αλλα λυση ή το CAT 6 e ειναι η καλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να σας κανω μια ερωτηση. Θελουμε να αλλαξουμε το δικτυο στην εταιρια

και να κανουμε την καλωδιωση απο την αρχη.Επειδη θελουμε να εχουμε 1000Mbit εσωτερικη ταχυτητα δικτυου θα ηθελα να μου πειτε τι τυπο καλωδιο να βαλουμε.

Αυτη τι στιγμη χρησιμοποιουμε CAT 5 e καλωδιο. Μετα απο καποια συζητηση που ειχα με εναν τεχνικο μου ειπε να βαλουμε CAT 6 e για καλυτερη αποδοση.

Εχετε καποια αλλα λυση ή το CAT 6 e ειναι η καλυτερη?

 

επειδή για να ρωτάς αυτό που φαινομενικά είναι απλό , να πω απλώς γιατι ίσως να σου έχει διαφύγει οτι θα πρέπει να αλλάξεις και τα switch να είναι χιλιάρια όπως επίσης και να έχουν και οι υπολογιστές κάρτες 1000αρες.

 

Το cat6e ειναι η καλύτερη (απο τις φυσιολογικές) λύση αλλα να ξέρεις οτι και με το cat5e μπορείς να πιάσεις 1000 αρκεί να είναι τα switch και οι κάρτες...

 

Συνεπώς θα πρότεινα αφού θα κανεις τις αγορές αυτές υποχρεωτικά , άλλαξε πρώτα τα switch και όσες κάρτες χρειάζονται και μετα αν δεις να υπάρχει κάποιο πρόβλημα...αλλάζεις και την καλωδίωση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστη η παρατηρηση σου...εννοειται οτι θα αλλαξω switch και καρτες που ειναι σχετικα ευκολο να γινει, η καλωδιωση ομως αμα μπει δεν ξαναβγαινει εκτος και αν κλεισουμε την εταιρια για μερικες μερες.

Οποτε συμφωνητε οτι καλο ειναι να βαλω CAT 6 αν ομως ειναι πολυ πιο ακριβο να αφησω το υπαρχον(CAT 5)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου είπε ο "kitsos" είναι να αλλάξεις τα switches και τις κάρτες του δικτύου σου ώστε να υποστηρίζουν 1Gbit (1000Mbit). Η αλλαγή σε CAT 6 θα σου δώσει μικρή ή καθόλου βελτίωση στην απόδοση οπότε δεν είναι απαραίτητο να γίνει τώρα. Δεν είναι τόσο θέμα κόστους όσο "φασαρίας" ενώ δεν πρόκειται να διαπιστώσεις μεταβολές στο throughput του δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν είναι παλιό το κτίριο και είναι ευκαιρία να τα αλλάξεις, άλλαξε τα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αργότερα.

 

Οι υπόλοιπες αναβαθμίσεις όπως ανέφερες γίνονται και αργότερα....αν έχεις όμως έγκριση για αυτό... μην την αφήσεις να πάει χαμένη γιατί σε βλέπω σε ένα χρόνω με cable tester να δοκιμάζεις γραμμές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται γενικοτερα μια ανακαινηση οποτε ειναι ευκαιρια μιας και θα ξυλωθουν τα παλια, απλα θα ηθελα να ξερω αν παιζει καποιο ρολο να το αλλαξω σε cat 6 ή να κρατησω τον ιδιο τυπο καλωδιου ωστε να ειμαι καλυμενος για το μελλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το 5e είναι καλό καλώδιο αλλά αν είναι να κάνετε ανακαίνηση όπως λες δεν παίρνετε καλύτερα 6a;

Από τιμές αυτήν την στιγμή δεν ξέρω αλλά εφόσον το θέλετε και για το μέλλον το 6a παίζει μια χαρά στα 10gbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...