Προς το περιεχόμενο

Περιεργη ερωτηση!!!


gkastros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

εχω μια παραξενη απορεια (που μπορει να ειναι και κοτσανα) εδω και καιρο

Εστω οτι εχω 3 ρουτερακια που συνδεονται ως εξης

ρουτερ

/ \

ρουτερ ρουτερ

 

Αν κανω το εξης:

ρουτερ

/ \

ρουτερ -- ρουτερ

θα εχω καποια (θεωρητικη) αυξηση επιδοσεων????

επισης αν καθε ρουτερ εχει πχ 8 πορτς (μια συνδεεται με το γειτονικο ρουτερ) αν συνδεσω 2 ή 3ή και περισοτερεσ τι συμβαινει???

δλδ αν κανω

ρουτερ --- πισια

|||

|||

ρουτερ --- πισια

 

 

-------------------

Επισης ολα τα παραπανω ισχυουν αν αντι για ρουτερ εχω switches????

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχω μια παραξενη απορεια (που μπορει να ειναι και κοτσανα) εδω και καιρο

Εστω οτι εχω 3 ρουτερακια που συνδεονται ως εξης

ρουτερ

/ \

ρουτερ ρουτερ

 

Αν κανω το εξης:

ρουτερ

/ \

ρουτερ -- ρουτερ

θα εχω καποια (θεωρητικη) αυξηση επιδοσεων????

 

Στην δεύτερη περίπτωση, οι δυο κάτω router μπορούν να μιλήσουν μεταξύ τους απευθείας χωρίς να περάσουν από τον πάνω router. Αυτό σημαίνει ότι σε συνθήκες όπου ο πάνω είναι πολύ φορτωμένος, οι δυο κάτω όντως πετυχαίνουν καλύτερες επιδόσεις. Το ίδιο ισχύει και για όσους υπολογιστές είναι συνδεδεμένοι πάνω τους. Εξαρτάται λοιπόν από το δίκτυό σου, τι κίνηση κάνεις, κλπ. Σε ένα οικιακό δίκτυο δεν νομίζω να δεις καμία αλλαγή στις επιδόσεις.

 

Ένα καλό παράδειγμα είναι η περίπτωση όπου ο πάνω router είναι το gateway με το Internet. Αν δυο υπολογιστές του LAN σου θέλουν να μιλήσουν μεταξύ τους δεν χρειάζεται να "απασχολήσουν" το gateway αφού επικοινωνούν μέσω των δυο κάτω router.

 

 

επισης αν καθε ρουτερ εχει πχ 8 πορτς (μια συνδεεται με το γειτονικο ρουτερ) αν συνδεσω 2 ή 3ή και περισοτερεσ τι συμβαινει???

δλδ αν κανω

ρουτερ --- πισια

|||

|||

ρουτερ --- πισια

 

Τι εννοείς; Αυτή είναι η δουλειά του router. Και τα 8 ports να χρησιμοποιήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι αν χρησιμοποιήσεις τα μισά ports θα έχεις Α επιδόσεις και αν τα χρησιμοποιείς όλα θα έχεις Α/2 επιδόσεις.

 

 

-------------------

Επισης ολα τα παραπανω ισχυουν αν αντι για ρουτερ εχω switches????

Ευχαριστω

 

Φυσικά. Αυτό που εσύ λες router είναι ένα έξυπνο "switch". Αναλόγως την χρήση βέβαια αλλά θα σου πρότεινα την χρήση switch που είναι σαφώς πιο φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως τα λέει ο λεγεωνάριος.

 

Μόνο:

 

Τι εννοείς; Αυτή είναι η δουλειά του router. Και τα 8 ports να χρησιμοποιήσεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν σημαίνει δηλαδή ότι αν χρησιμοποιήσεις τα μισά ports θα έχεις Α επιδόσεις και αν τα χρησιμοποιείς όλα θα έχεις Α/2 επιδόσεις.

 

Νομίζω ότι εννοεί αν μπορεί να συνδυάσει πολλά interfaces των routers παράλληλα έτσι ώστε να λειτουργούν σαν ένα με την αθροιστική χωρητικότητα. Το οποίο γίνεται εφόσον το υποστηρίζει το λογισμικό των routers (η τεχνολογία έχει διάφορες ονομασίες όπως Link Aggregation, Etherchannel στους Cisco, Bonding στο Linux, Trunking στο Solaris και τα *BSD).

 

Προφανώς όλα αυτά έχουν νόημα μόνο αν είναι δυνατόν κάτω από κάποιες συνθήκες να περάσουν περισσότερα δεδομένα ανάμεσα στα aggregated links από όσα θα χωρούσαν από ένα μόνο link, το οποίο εξαρτάται από τη τοπολογία του δικτύου. Στο 2ο παράδειγμά δε θα είχε νόημα το ότι οι routers θα μπορούσαν να ανταλλάξουν μεταξύ τους δεδομένα με 3πλάσια ταχύτητα, αφού φαίνεται να συνδέονται με τα εσωτερικά δίκτυα μέσω ενός μόνο interface. Αν είχαν πολλά interfaces με πολλά δίκτυα τότε θα είχε νόημα, ώστε να μπορούν να μιλήσουν ταυτόχρονα όλα τα δίκτυα μεταξύ τους χωρίς να δημιουργείται μποτιλιάρισμα στο link των δύο routers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...