Προς το περιεχόμενο

Ξεκάθαρη λύση για το θέμα RAM σε iMac


ripper386

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν αφου έψαξα αρκετά του τύπους που μπορεί να παίζουν και ενώ επίσημα η Kingston έδειχνε οτι μόνο κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο της παίζει σε mac δοκίμασα γιατί τις βρήκα πολύ φτηνά (σε χονδρική 30 ευρώ) τις Kingston 2GB KVR 667 που θα τις βρείτε σχεδόν παντού(μια αναζήτηση στο skroutz αρκεί) γύρω στα 35-40 ευρώ.

Οι μνήμες 2Χ2GB που πήρα παίζουν και σε μένα και σε ακόμα έναν άψογα εδώ και μια εβδομάδα.

Όποιος λοιπόν προβληματιζόταν ας σπεύσει να αναβαθμιστεί.

 

Υ.Γ Η διαφορά απο το 1GB είναι τεράστια ειδικά για όσους έχουν ανοιχτα πολλά παράθυρα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% των PC-5300 SODIMM μνημών που κυκλοφορούν στην αγορά λειτουργούν κανονικά στα Intel Macs.

 

Εγώ είχα πάρει 2χ1giga απ το eshop (twinmos ήταν αν θυμάμαι) στα 35 ευρώ νομίζω (έχει περάσει καιρός)...

 

 

Το θέμα ειναι οτι αν θέλει κανείς 2χ2giga δεν βρίσκει πουθενά στην Ελλάδα οπότε η μόνη λύση ειναι παραγγελία απο εξωτερικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θέμα ειναι οτι αν θέλει κανείς 2χ2giga δεν βρίσκει πουθενά στην Ελλάδα οπότε η μόνη λύση ειναι παραγγελία απο εξωτερικό...

 

Noομιζω οτι μπορεις να βρεις στο Πλαισιο και στα Multirama...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Silencer51 το θέμα το άνοιξα επειδή αυτές που αγόρασα 2Χ2gb μπορείς να τις βρείς παντού...

 

Ωχ! Καλα ειμαι στο κόσμο μου... Τώρα ειδα οτι γράφεις για 2χ2Gb!:o:o:o

 

Ειχα ρωτήσει στο Πλαίσιο και δεν είχαν... Το ίδιο και στα Μultirama...

 

Θα τσεκάρω στο skroutz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,παιδες για να μην ανοιγω αλλο θρεντ το ρωταω εδω...

εχω ενα macbook ( APPLE MACBOOK INTEL CORE 2 DUO)και θέλω να του κανω μια μικρή αναβαθμισουλα..στη μνημη...

οποτε, ποια απο τις ακολουθες μνημες να παρω;;;

1) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554739

2) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552045

3) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554674

 

φανταζομαι οτι παιρνει μνημες των 2gb ετσι;;δηλαδη δεν εχει κανενα περιεργο περιορισμό(ρωτάω γιατι ποτε δε ξερεις με αυτη την apple...)

καμία ιδέα,προταση;;;

thnx..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.crucial.com/store/listmodel.aspx?pl=MacBook&mfgr=Apple&cat=RAM

Μπες εδώ και επέλεξε πιο macbook έχεις, θα σου πεί πόση ram μπορεί να σηκώσει κάθε dimm και τους συνδυασμούς που μπορείς να κάνεις. Εγώ έχω αγοράσει κιόλας απο εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα, σε 3 μέρες ήταν σπίτι Όσον αφορά το e-shop δε ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Ετοιμάζομαι να παραγγείλω τον iMac 2.4GHz και αν θυμάμαι καλά ο τύπος μου είπε οτι έχει πάνω 2gb RAM. Βλέπω όμως στα χαρακτηριστικά του στο νετ ότι η στάνταρ μνήμη είναι στα 1. Σε περίπτωση που εκείνος δεν φορτώσει παραπάνω μνήμη και μου έρθει με 1, μπορώ να του βάλω παραπάνω μνήμη;

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή ξέρω ότι αυτά τα μηχανήματα είναι "ότι πάρεις στο κουτί", δεν μπορείς να το ανοίγεις και να βάζεις/βγάζεις κάρτες και τέτοια όπως το κάνεις στο tower ενός pc.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορώ να του βάλω παραπάνω μνήμη;

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή ξέρω ότι αυτά τα μηχανήματα είναι "ότι πάρεις στο κουτί", δεν μπορείς να το ανοίγεις και να βάζεις/βγάζεις κάρτες και τέτοια όπως το κάνεις στο tower ενός pc. .

 

edit Και μόλις είδα ενα review απο το engadget με φωτό

από το μπορείς να βάλεις μνήμη. Δεν τον είχα δει ποτέ... από κάτω για να δω οτι εκεί είναι τα συρταράκια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit Και μόλις είδα ενα review απο το engadget με φωτό

από το μπορείς να βάλεις μνήμη. Δεν τον είχα δει ποτέ... από κάτω για να δω οτι εκεί είναι τα συρταράκια !

 

Ακριβως ...στο iMac η μνημη μπαινει ποιο ευκολα και απο PC !!!

Αν θελεις να αλλαξεις δισκο ειναι ζορικα τα πραγματα ...

Αυτος ομως που σου ειπε οτι ερχεται με 2GB μαλλον δεν σου τα ειπε σωστα ...

Ολα τα imac με επεξεργστες 2.4ghz εχουν στην βασικη τους συνθεση 1GB Ram....Μονο το 2.8ghz ερχεται με 2GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα imac με επεξεργστες 2.4ghz εχουν στην βασικη τους συνθεση 1GB Ram....Μονο το 2.8ghz ερχεται με 2GB...

 

Ναι, κι εγώ αυτό είδα μετά, απλά σκέφτηκα οτι επειδή καμιά φορά στα μηχανήματα που μας φέρνει, του λέμε να βάλει κανα δίσκο παραπάνω, ή να κάνει κανά partition, σκέφτηκα μήπως έβαζε εκείνος την μνήμη.

 

Αλλά οκ, και με 1 να έρθει, τώρα πια την ξέρω την λύση, οπότε... Πρέπει να προσέξω κάτι όταν αγοράσω μνήμη; Να είναι μια συγκεκριμένη μάρκα, ή μοντέλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...