Προς το περιεχόμενο

Σωστη εγκατασταση windows xp


Cyngus X-1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γινετε πρεπει να βαλω σε αλλο partition το λειτουργικο σε αλλο τα program files?

Μπορει να μου πει εναν τροπο καποιος πως να κανω σωστη εγκατσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πολύ απλά όταν σου λέει να εγκατασταθεί το εκάστοτε πρόγραμμα να αλλάζεις την διαδρομή κ να του λες εσύ που να εγκατασταθεί. Μπορείς ακόμα και να κάνεις και ένα partition όπου θα βάζεις μόνο τα προγράμματα ή και τα παιχνίδια. Δεν λεει όμως και εξηγώ. Για πολύ καιρό δούλευα τα xp έχοντας 3 partition. Στο 1ο αυστηρά και μόνο τα windows, στο 2ο αυστηρά και μόνο προγράμματα και παιχνίδια και στο 3ο τα data. Τι γίνεται. Στην αρχή, όταν όλα είναι φρέσκα, ίσως να κερδίζεις λίγο χρόνο στο bootarisma επειδή τα xp θα διαβάζουν μόνο τα στοιχεία των win και τίποτα άλλο, ίσως να ξεκινάει και καμία εφαρμογή (όπως ο media player των win) πιο γρήγορα. Μέχρι εκεί. Όσο περνάει ο καιρός όμως και βάζεις-βγάζεις προγράμματα, τα αρχεία στον σκληρά κατακερματίζονται. Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν δεν μπορείς να κάνεις degrag και σιγά-σιγά χάνεις σε ταχύτητα. IMO, δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τα προγράμματα αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θέλω είναι να είναι γρήγορο το λειτουργικό μιας και δεν έχουμε λεφτά ακόμα για raptor αρα προτείνετε 2 partitions ένα windows/program files και το άλλο αρχεία κάπως έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θέλω είναι να είναι γρήγορο το λειτουργικό μιας και δεν έχουμε λεφτά ακόμα για raptor αρα προτείνετε 2 partitions ένα windows/program files και το άλλο αρχεία κάπως έτσι?

 

Όχι κάπως έτσι, ακριβώς έτσι. Σπυ λέω ότι δεν αξίζει να κάνεις 3 partition και να έχεις αλλού τα win, αλλού τα progs και αλλού τα data. Επιβάλονται τα 2 όπως ακριβώς τα είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σκεφτομαι 3 partitions:

Στο C τα vista + προγραμματα (μελλοντικά)

Στo D ΧP + + προγραμματα + data (τώρα)

Στο E διάφορα, mp3, games...

Aπ' οτι ειδα σε ενα αλλο pc αν βαλεις τα vista μετα στο D το βλεπουν σαν C και μπερδεύει (και το C σαν D)

Αλλα παλι απορία:

1) Aν αφήνεις το C άδειο θα το πηδαει η κεφαλή συνεχεια και θα αργεί λίγο;

2) Μου φαίνεται δεν μπαίνουν τα xp στο D

3) Αλλάζουν τα letters στα vista όπως στα XP; ώστε αν εγκατασταθούν στο D να γραφουν οτι ειναι στο D;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...