Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Samsung 226BW...


Silent Arrow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες πριν κανα τριμηνο αγορασα απο e-shop την 22'' Samsung 226BW. Την συνεδεσα ως εξωτερικη οθονη στο laptop (PC4) της υπογραφης.

 

Υστερα απο μια αναδιαταξη των μηχανηματων στο γραφειο μου πριν μια βδομαδα (plotter, switch, laptop, οθονη, printer) η οθονη παρουσιασε το εξης προβλημα: ανα τακτα χρονικα διαστηματα τρεμοσβηνε το κατω κυριως μερος της οθονης που ειχε φοντο μαυρο. Σαν να υπηρχε προβλημα με το refresh rate. Βλεπεις λευκες - γκριζες οριζοντιες λωριδες να τρεμοπαιζουν. Το προβλημα γινοταν τραγικο οταν εμπαινα internet ειδικα σε sites με εντονα χρωματα. Οταν εκλεινα την Dial-Up συνδεση το προβλημα μηδενιζοταν.:fear:

 

Τα καλωδια του τηλεφωνου (modem) και δικτυου ειναι κοντα στην οθονη. Η οθονη του laptop δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα. Ολα δειχνουν καποια μαγνητικη (?) επιδραση του καλωδιου του τηλεφωνου στην 226BW. Ωστοσο αν και εχω απομακρυνει πλεον το καλωδιο του τηλεφωνου το προβλημα δεν εχει εξαλειφθει πληρως.

 

Καμια ιδεα? Εχω ξενερωσει με αυτη την ιστορια γιατι η οθονη εμοιαζε τελεια....:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να βαλεις το λαπτοπ σε μια τηλεοραση αν εχεις μικρη με s-video κ κιτα.

παντος τα καλωδια τηλεφωνου εχουν χαμιλη ταση για να παρουσιασουν μαγνιτικα παιδ'ι'α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Όταν έκανε πάντως κάτι παρόμοιο μια LG που είχα έφταιγε η οθόνη.

 

Την LG την επεστρεψες πισω? Βρηκες καποια λυση?

 

δοκιμασε να βαλεις το λαπτοπ σε μια τηλεοραση αν εχεις μικρη με s-video κ κιτα.

 

Το εχω κανει πολλες φορες αυτο χωρις προβλημα. Εξαλλου και η οθονη του laptop λειτουργει αψογα χωρις προβλημα.

 

παντος τα καλωδια τηλεφωνου εχουν χαμιλη ταση για να παρουσιασουν μαγνιτικα παιδ'ι'α

 

Και εγω αυτο πιστευα. Το απολυτο test γινεται στο site http://www.contra.gr. Επειδη εχει εντονα χρωματα η οθονη τρεμοπαιζει οριζοντιως λες και εχω κινητο διπλα της οπως εκαναν η CRT οθονες. Οταν κλεισω επι τοπου την Dial up συνδεση το τρεμοπαιγμα ΣΒΗΝΕΙ αποτομα.:fear:

 

Η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια μπαινω internet απο το laptop. Υποψιαζομαι μια εσωτερικη αλληλεπιδραση του modem και της αναλογικης εξοδου εντος του laptop.

 

Ωστοσο το τρεμοπαιγμα δεν σβηνει εντελως και οταν ειμαι εκτος internet. Εμφανιζεται αραια και που και με ενοχλει. Δεν εχω και σταθερο PC κοντα για να δοκιμασω την οθονη εκει.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την LG την επεστρεψες πισω? Βρηκες καποια λυση?

Εννοείται οτι μου την αντικατέστησαν.Αφού υπήρχε όντως πρόβλημα και ήμουν και εντός εγγύησης...Για να είσαι 100% σίγουρος δοκίμασε λίγο με μια άλλη κάρτα γραφικών γιατί υπάρχει σοβαρότατη περίπτωση να είναι θέμα κάρτας γραφικών.Αυτό με το οτι το κάνει με χρώματα είναι λίγο επίφοβο και παίζει να είναι κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mahdi83 σε ευαχαριστω για τις απαντησεις σου.

 

Ενας φιλος μου μου ειπε οτι οι LCD οθονες ειναι ευαισθητες στα μαγνητικα πεδια των ηχειων. Αυτο με εβαλε σε σκεψη γιατι το κατω μερος της Samsung οθονης ειναι ακρβως διπλα στο ηχειο του laptop. Οταν εκανα την αναδιαταξη μηχανηματων ειχα κοντα μου εξωτερικο πληκτρολογιο, mouse και οθονη κοντα μου ενω το laptop ηταν ελαφρα απομακρυσμενο απο μενα με το ηχειο του εφαπτομενικα στην οθονη 226BW.

 

Γι αυτο μου εχει μεινει η εντυπωση οτι η αναδιαταξη στα μηχανηματα προκαλεσε καποιο προβλημα. Τη Δευτερα που θα ειμαι παλι εντος εδρας θα τεσταρω την κατασταση. Εχω και μια παλια οθονη CRT 14' και θα τεσταρω την καρτα γραφκων απο εκει αν και δεν νομιζω οτι φταιει η καρτα γραφικων μιας και η οθονη του laptop παιζει αψογα.

 

Που κολαει το internet στην ολη ιστορια? To modem χρησιμοποιει τα ηχεια οταν καλει αριθμους κλπ. To laptop το εχω για CAD εφαρμογες και δεν ακουω μουσικη κλπ γι αυτο στο net διογκωνοταν το προβλημα. Μακαρι τη δευτερα να εχω καλα νεα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δες και πές μας.Θα βρεθεί η άκρη.Για να είσαι και εντελώς σίγουρος βάλε την οθόνη σε ένα άλλο pc(το 3 της υπογραφής σου το έχεις;;).Εκεί θα φανεί στάνταρ.Η οθόνη όντως είναι(φαίνεται τουλάχιστον που την έχω και εγώ μέχρι στιμής) καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως η οθόνη σου δεν είναι προβληματική, είναι θόρυβος από την σύνδεση με d-sub καλώδιο, αν συνδέσεις κάποιον υπολογιστή με dvi σύνδεση δεν θα σου τα παρουσιάζει αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι και εντελώς σίγουρος βάλε την οθόνη σε ένα άλλο pc(το 3 της υπογραφής σου το έχεις;.Εκεί θα φανεί στάνταρ.

 

Αυτη τη στιγμη εως τη Δευτερα θα εχω διπλα μου τα PC2 και PC3 της υπογραφης. Στο PC4 (αλλα και PC1 εξου και η 14' CRT οθονη) θα ειμαι τη Δευτερα.:mad:

 

Ωστοσο ολα δειχνουν οτι την πατησα σαν πρωταρης αν και ασχολουμαι με PC πανω απο 20 χρονια. Τα ηχεια στα laptop ειναι διπλα απο την οθονη τους και δεν συνειδητοποιεις την παρουσια τους ευκολα αλλα και τις μαγνητικες επιδρασεις τους. Μου φαινοταν τρελο η οθονη να χαλασε μετα απο μια απλη αναδιαταξη των μηχανηματων μεχρι που περασε απο το μυαλο οτι το ηχειο του laptop βρεθηκε ακριβως κατω απο την κατω δεξια περιοχη της οθονης εκει που ακριβως η Samsung εμφανιζε τρεμοπεγμα.

 

Αλλα ας μη λεω μεγαλα λογια και απογοητευτω....

 

πάντως η οθόνη σου δεν είναι προβληματική, είναι θόρυβος από την σύνδεση με d-sub καλώδιο, αν συνδέσεις κάποιον υπολογιστή με dvi σύνδεση δεν θα σου τα παρουσιάζει αυτά.

 

Ναι αλλα εγω την αγορασα σαν εξωτερικη στο laptop για να σχεδιαζω με ανεση. Αν ηταν ο θορυβος να ηταν τοσο εντονος καλυτερα να μην υπηρχε η 15pin d-sub συνδεση και να αγοραζα καποια αλλη οθονη. Αλλα επαναλαμβανω εδω και τρεις μηνες ημουν κατευχαριστημενος με την οθονη τα στραβα αρχισαν οταν εκανα την ρημαδα την αναδιαταξη στα μηχανηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες Α-Π-Ο-Γ-Ο-Η-Τ-Ε-Υ-Σ-Η...

 

Γυρισα εντος εδρας και αυτη τη στιγμη γραφω απο την Samsung 226BW 22''.

Εχω απομακκρυνει laptop και τα ηχεια του και το προβλημα παραμενει στο ακεραιο. Στα σκουρα χρωματα του forum της insomnia αναβοσβηνουν τα κατω 3/4 της οθονης. Στα ανοιχτα χρωματα οπως τωρα που γραφω το post το προβλημα δεν ειναι τοσο εντονο.

 

Πρωτο Πειραμα:

Αποσυνδεσα την Samsung 22'' και συνεδεσα στο laptop μεσω D-Sub την οθονη 14 ιντζων CRT της IBM (PC1 υπογραφης) στο laptop. Τα παντα λειτουργουν ρολοι και εντος internet και εκτος. Τα χρωματα ειναι τελεια. Και μιλαμε για μια οθονη 14 χρονων. Εχω ξενερωσει.:mad:

 

Δευτερο πειραμα Αυριο

Αυριο ερχεται ο κολλητος μου οπου θα δοκιμασω την οθονη μου στον υπολογιστη του και την οθονη του στο laptop μου. Αν και το πρωτο πειραμα απεδειξε ηδη πολλα πραγματα....:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PROBLEM SOLVED...

 

Παιδες το προβλημα περιοριστηκε εως εξαληφθηκε κατω του 1%, δεν γινεται πλεον αντιληπτο. Τι εκανα? Εβγαλα τους drivers της Samsung!:devil:

 

Συνεδεσα την Samsung στο PC1 της υπογραφης (ναι το τολμησα) και δουλευε αψογα. :confused: Αρα ουτε η οθονη εχει προβλημα. To PC1 και το PC4 στο λογισμικο τους τη μονη διαφορα που ειχαν οσον αφορα την οθονη ηταν οι drivers που ειχαν περαστει στο laptop (PC4). Ετσι σκεφτηκα να τους βγαλω και τωρα ολα o.k.:-)

 

Μερικα πραγματα δεν εξηγουνται πληρως, μαλλον ειχαμε καποιο conflict σε drivers απο τις δυο οθονες του laptop. Αβυσσος η ψυχη του PC....:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω πως καμία σχέση δεν έχει με τους drivers, απλά έτυχε, σε λίγο καιρό πάλι τα ίδια θα σου κάνει και ας έβγαλες τους drivers όπως λες της Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συμπερασμα της ολης ιστοριας ειναι το εξης:

 

1) Δεν υπαρχει προβλημα hardware στο laptop PC4 υπογραφης (αποδεδειγμενα).

2) Δεν υπαρχει προβλημα στην οθονη Samsung οσον αφορα στην ποιοτητα κατασκευης της (αποδεδειγμενα)

Τα ηχεια του laptop δεν επηρεαζουν καθολου την οθονη (τσεκαρισμενο).

 

Μπηκα στις σκεψεις οτι κατι παιζει με drivers γιατι ειδα οτι το προβλημα οξυνοταν οχι μονο οταν εμπαινα internet αλλα καθε φορα που ανοιγα ενα βαρυ προγραμμα, λειτουργουσε εντονα ο σκληρος δισκος κλπ. Π.χ καθε φορα που ανοιγα το Everest Home Edition για λιγα δευτερα τρεμοπαιζε η οθονη οπως εκανε μονιμα οταν σερφαρα στην Insomnia.

 

Σιγουρα πριν καλουσα αντιπροσωπεια θα εκανα κι αλλα πειραματα και format. Δεν ανησυχω οτι θα ξαναεμφανιστει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...