Προς το περιεχόμενο

Router σαν access point


moularia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

 

Εχω ενα wag200g σε ενα pc(α) που βγαινω ιντερνετ, στο αλλο δωματιο εχω ενα αλλο pc (β) που θελω να σεταρω σαν AP ενα 3Com officeconnect ρουτερ, εχω βαλει στο 3com ip> 192.168.1.10, εχω κλεισει to dhcp για τυχον conflicts το εχω σεταρει σαν bribge, στο wireless βρισκω το linksys, το τσεκαρω και κανω connect αλλα .... ουτε internet ουτε δικτυο. Τι μακακια κανω ή δε κανω ρε παιδια?

 

PC (α)

192.168.1.2

255.255.255.0

192.168.1.1

 

192.168.1.1

 

PC (β)

192.168.1.3

255.255.255.0

192.168.1.1

 

192.168.1.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα ετσι οπως τα εχεις, τουλαχιστον internet, αν εχεις σεταρει wireless security k.l.p., θαπρεπε ναχεις. Εκτος του DHCP που σωστα εχεις κλεισει, πρεπει ακομη να ειναι disable το upnp και το rip στο 3com ετσι ωστε το routing να γινετε αποκλειστικα απο το linksys που βγαινεις internet. Περιμενε να περασει και ο γραμματεας που τα παει καλα απο routers :mad: να μας πει τη γνωμη του και αυτος. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όλα αυτά πού προανέφερες, τα έχω κλειστα, συν firewalls κ.λ.π., μόνο και μόνο για να κάνω τη σύνδεση και μετα θα τα φτιάξω.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Βοήθεια παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εκανα με τα δικα μου (εχω δυο ιδια μηχανακια), κλεισε το nat ετσι οπως εισαι και θα παιξει, πρεπει στο 3Com που θα εχεις σαν access να ειναι disable οτιδηποτε αφορα το routing ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...