Προς το περιεχόμενο

Κατέβασμα Γενικού Ρεύματος - Υπολογιστής


Dark_Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

εχω παρατηρήσει οταν κλεινω το γενικό του ρευματος για να κανω καποια δουλεια κ εχω φυσικά σβήσει τον υπολογιστή, όταν ξανανεβάζω το γενικό διακόπτη το pc τότε bootarei μόνο χωρίς εγω να πατήσω το Power on απο το κουτί... αυτό δεν ειναι ανησυχιτικό?

Οταν γενικά κανω δουλειές με κατεβασμένο το γενικο τι ειναι το σωστό?

Να εχω κλείσει το διακόπτη απο το πολύπριζο?

Να εχω κλείσει το διακόπτη απο το πίσω μέρος του τροφοδοτικού?

Να εχω κλείσει τον υπολογιστή και να βγάλω απο τη πρίζα όλο το πολύπριζο?

 

sorry αν είναι χαζό το topic αλλα επειδή είχα ενα θεμα με καμένο τροφοδοτικό στις γιορτές (δεν ξέρω τον ακριβή λόγο που απεβίωσε) ρωτάω απλά για τι καλύτερη δυνατή λυση και την πιο ασφαλή.

 

ps: Το τροφοδοτικό μου είναι: Enermax Liberty 620 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολα θα παθεις ζημια απο κατι τετοιο που περιγραφεις, παρα μονο αν τα ηλεκτρικα σου ειναι εντελως χαλια, αλλα αν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο απλα κλεισε το διακοπτη του πολυμπριζου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

εχω παρατηρήσει οταν κλεινω το γενικό του ρευματος για να κανω καποια δουλεια κ εχω φυσικά σβήσει τον υπολογιστή, όταν ξανανεβάζω το γενικό διακόπτη το pc τότε bootarei μόνο χωρίς εγω να πατήσω το Power on απο το κουτί... αυτό δεν ειναι ανησυχιτικό?

Οταν γενικά κανω δουλειές με κατεβασμένο το γενικο τι ειναι το σωστό?

Να εχω κλείσει το διακόπτη απο το πολύπριζο?

Να εχω κλείσει το διακόπτη απο το πίσω μέρος του τροφοδοτικού?

Να εχω κλείσει τον υπολογιστή και να βγάλω απο τη πρίζα όλο το πολύπριζο?

 

sorry αν είναι χαζό το topic αλλα επειδή είχα ενα θεμα με καμένο τροφοδοτικό στις γιορτές (δεν ξέρω τον ακριβή λόγο που απεβίωσε) ρωτάω απλά για τι καλύτερη δυνατή λυση και την πιο ασφαλή.

 

ps: Το τροφοδοτικό μου είναι: Enermax Liberty 620 watt

 

Ψάξε λίγο στο BIOS.

Κάπου υπάρχει μια επιλογη περίπου:state after power loss η κάτι τέτοιο.

Ουσιαστικά σου λέει τι θα κάνει μετα την διακοπή ρευματος ,βάλτο στο off και θα εισαι οκ (και αν δεν εισαι κάνε ενα update sto Bios)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδια για τις απαντήσεις.. θα προτιμάω να κλείνω το διακόπτη απο το πολύπριζο μιας κ ειναι APC και όσο να ναι έχει αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδια για τις απαντήσεις.. θα προτιμάω να κλείνω το διακόπτη απο το πολύπριζο μιας κ ειναι APC και όσο να ναι έχει αξιοπιστία.

 

Βάλε την ρύθμιση, που είπε ο φίλος παραπάνω, και αν θες μετά κλείσ' το από το πολύμπριζο. Μπορεί κάποια φορά να το ξεχάσεις αλλά και να πέσει το ρεύμα μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου υπάρχει μια επιλογη περίπου:state after power loss η κάτι τέτοιο.

Ουσιαστικά σου λέει τι θα κάνει μετα την διακοπή ρευματος ,βάλτο στο off και θα εισαι οκ

αυτη τη ρυθμιση κάνε.

υπάρχει επιλογή, after power loss

1. stay off

2. on

kai 3. to last state (αν ηταν σβησμενο στη διακοπή μενει σβησμενο, αν ηταν on ανάβει)

 

το 3 ειναι καλό για σερβερς, και κατεβαστήρια.

για κοινό pc, βαλε 1

 

αλλα και να απομονώνεις τελειως απο διακόπτη ή πριζα, δεν ειναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...