Προς το περιεχόμενο

WD 3200AAKS


SALIN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλημέρα.

Αγόρασα τον συγκεκριμένο δίσκο 320gb sata2, εχθές και παρόλο που δεν είμαι καμία expert στα τεχνικά θέματα, τον σύνδεσα και από την διαχείρηση δίσκων του έκανα και διαμόρφωση και όλα μια χαρά. Τα windows τον αναγνωρίζουν κανονικά. Τον έχω σαν ανεξάρτητο δεύτερο δίσκο γιατί ο υπάρχον wd 250gb, σχεδόν γέμισε και ήθελα να μεταφέρω σε αυτόν ταινίες και mp3.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής.

 

Ενώ μπορώ να κάνω cut και paste από τον παλιό μου δίσκο στον καινούργιο, δεν γίνεται και το ίδιο από τον καινούργιο στον παλιό.

Δηλαδή, άμα από τον νέο δίσκο κάνω cut - paste στον παλιό, μου κρατάει το αρχείο στον νέο και ενώ το βλέπω στον παλιό, δεν μπορώ να το ανοίξω, ούτε να το διαγράψω γιατί λέει ότι το αρχείο χρησιμοποιείται από άλλο πρόγραμμα. Επίσης, δεν κλείνει το pc μετά.

Πρέπει να κάνω reset και μετά μπορώ να ανοίξω το αρχείο..με την διαφορά ότι υπάρχει και στους 2 δίσκους μετά.

Οι υπόλοιπες εντολές λειτουργούν κανονικά. Δηλαδή copy και paste κάνω κανονικά.

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό?

Είναι λογικό? Γιατί έτσι φοβάμαι να μεταφέρω όλα μου τα δεδομένα στον νεό δίσκο μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και τα χάσω όλα.

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά συνήθως είμαι πολυλογού:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί λειτουργικό έχεις;

Τί file system(s) έχουν οι σκληροί;

Το πρόβλημα cut /paste είναι μόνο από τον νέο στον παλιό;(εννοώ εντός του νέου,cut /paste γίνεται; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί λειτουργικό έχεις;

Τί file system(s) έχουν οι σκληροί;

Το πρόβλημα cut /paste είναι μόνο από τον νέο στον παλιό;(εννοώ εντός του νέου,cut /paste γίνεται; )

 

Λοιπόν, εχω win xp pro, αυθεντικά.

Kαι οι δύο μου δίσκοι είναι sata 2 ntfs

ναι..μόνο από τον νέο στον παλιό συμβαίνει αυτό (στο desktop) ας πούμε. Μέσα στο νέο δίσκο γίνεται χωρίς πρόβλημα.

Αρχεία δοκίμασα οτιδήποτε, απο μεγάλα μέχρι και ενα απλό notepad 2κβ.

Οι συνδέσεις είναι μια χαρά. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό.

Μόλις πάω να κλείσω το pc, αφού έχω δοκιμάσει να κάνω αυτό το cut/paste μου λέει τα windows δεν μπορούν να τερματίσουν γιατί βρίσκεται σε εξέλιξη κάποια λειτουργία τους. Εννοεί φυσικά αυτό το cut/paste.

Αλλες φορές μπορεί να μου δείχνει ότι μεταφέρεται το αρχείο το οποίο το χα αφήσει για κανα 4ωρο και αυτό ακοοοοοοομα μεταφερόταν. 2κβ εν τω μεταξύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ..μην μου λες τέτοια...:shock:

 

Και αντε να τον ξαναβγάζω και να τον τρέχω πίσω...

Όταν λές καλωδιοταινία, εννοείς το κόκκινο καλώδιο που ενώνει μια sata συσκευή.?

Αν είναι έχω άλλα 2, μπορώ να τα δοκιμάσω και δεν ξέρω και αν θα βοηθούσε άν του άλλαζα και θέση στη μητρική..να το ενώσω σε αλλη υποδοχή εννοώ μπας και....

 

Παρόλο αυτά ομως, αν είχε πρόβλημα δεν θα έπρεπε να μην επιτρέπει και άλλες λειτουργίες?

π.χ το copy/paste..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry...τελικά βρήκα τι φταίει.

Όταν παω task manager βλέπω ότι τρέχουν 6 svchost.exe. Αν κάνω δεξί κλικ στα 2 από αυτά που αφορούν στο system και πατήσω τέλος διεργασίας, τότε αυτομάτως τα αρχεία μου μεταφέρονται επί τόπου κανονικά. Οπότε αυτό προκαλεί το πρόβλημα.

Το θέμα είναι ότι ψάχνοντας βρήκα αυτό

 

svchost.exe is a system process belonging to the Microsoft Windows Operating System which handles processes executed from DLLs. This program is important for the stable and secure running of your computer and should not be terminated.

 

Οπότε τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 πρεπει να τρεχουν κανονικα

 

Τότε γιατί δεν με αφήνει να κάνω cut/paste από τον ένα σκληρό στον άλλο?

Είναι κάτι σαν θέμα ασφάλειας ας πούμε?

Δεν έχω ιδέα γι αυτό ρωτάω:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή τον είχα κάνει Δυναμικό, αλλά επειδή νόμιζα ότι φταίει αυτό, τον απενεργοποίησα και τον έκανα δυναμικό.

Αρχίζω και πιστεύω πως δεν υπάρχει λογική εξήγηση...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...