Προς το περιεχόμενο

pc για video editing


theo_s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘA ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΘΕΣΗ PC ΓΙΑ VIDEO EDITING(HOBBY)

 

 

ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΙΑΘΕΤΩ

AMD 3500+

DFI LAN PARTY UT NF4

CHIEFTEC 650W

2GB RAM

ΑΤΙ 2600ΧΤ 256 DDR3

 

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΤΙΣΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ ασχολούμαι με video editing φαντάζομαι πως χρησιμοποιείς Pinnacle Studio ή Adobe Premiere. Η καλύτερη επιλογή για αυτή την δουλειά είναι ο Q6600 τετραπύρηνος επεξεργαστής.

Μετά χρειάζεσαι 2 με 4 GB ram. Καλή κάρτα γραφικών τύπου ΑΤΙ3870 θα χρειαστείς για High Definition υλικό, διαφορετικά και με την ΑΤΙ 2600ΧΤ που έχεις θα βολευτείς.

Μητρική θα χρειαστείς μία σαν αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528386

με firewire. Μην δώσεις δεκάρα παραπάνω για ΑSUS δεν αξίζουν την διαφορά.

Σκληρό δίσκο θα χρειαστείς έναν με ικανοποιητική χωρητικότητα για τις ανάγκες σου.

Καλή επιλογή είναι και το RAID 0 2 ίδιους δίσκους.

Το τροφοδοτικό το κρατάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ οσον ειναι για hobby και φανταζομαι οτι απλα εχεις μια καμερα και θελεις να επεξεργαζεσαι τα video που τραβας, νομιζω οτι το μηχανημα σου επαρκει και με το παραπανω και δε χρειαζεται να πεταξεις λεφτα αυτη τη στιγμη, προσωπικα τουλαχιστον εγω δε βλεπω το λογο

 

Το μονο που χρειαζεσαι σιγουρα αν δεν εχεις ειναι firewire αν μιλαμε για minidv καμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που με τον μονοπύρηνο θα περιμένεις κανενα 6ωρο για το rendering σε βίντεο 2 ωρών. Ενώ εγώ για παράδειγμα χρειάζομαι 35 λεπτά για το rendering μαζί με την εγγραφή σε DVD. Μιλάω για υλικό Μini DV και Digital 8.:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ΑΜ2 να είναι αντί να χρειάζεται 6 ώρες για το rendering χρειάζεται 5. Πάλι μεγάλη διαφορά από το 35 λεπτο. Αλλά η διαφορά τελικά στο video editing είναι ότι περισσότεροι πυρήνες, τόσο πιο γρήγορα. Και αυτό γιατί μιλάμε για multitasking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το AMD 3500 εχω προβλημα γιατι μερικες φορες κολαει

οποτε παω για τετραπυρηνο?

και με τη μητρικη?

με ενδιαφερει να το λρατισω το πισω για καμποσα χρονια και να εχω option ανααθμισης

τι πιστευετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το AMD 3500 εχω προβλημα γιατι μερικες φορες κολαει

οποτε παω για τετραπυρηνο?

και με τη μητρικη?

με ενδιαφερει να το λρατισω το πισω για καμποσα χρονια και να εχω option ανααθμισης

τι πιστευετε?

 

ποια ακριβως προγραμματα χρησιμοποιεις?

capture κανεις σε dv μορφη?

 

και ο διπυρηνος μια χαρα θα σου κανει καθως κατα πασα πιθανοτητα το προγραμμα που χρησιμοποιεις αυτη τη στιγμη δε θα εκμεταλλευεται 4 πυρηνες, αλλα αν ειναι να κανεις αναβαθμιση αν θες παρε τετραπυρηνο δικο σου θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η το υλικο ειναι hd, (SPNY HDR-SR7E)

κανω import με το software που μου δινει η sony

δυστυχως ομως το υλικο δεν ειναι playable με του συνηθισμενους players

και δια να το κανο edit χρησιμοοιοω το SONY VEGA STUDIO EDITINGκαι στη συνεχεια το κανω avi(υπαρχει αλλος τροπος?)

μπορω να παρω μητρικη μπου να εχει option για ffr2 kai ddr3 η δεν αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε άνθρωπε, αντί να βρεις κανέναν decoder να βλέπεις τις ταινίες σου κάθεσαι και κάνεις μετατροπή ολόκληρο το βίντεο σε .avi????

ήμαρτον όπως θα έλεγε και ο Γεωργίου.

lol

 

κατέβασε το Coreavc decoder (αν δεν στα παίζει με το ffdshow) και θα είσαι κομπλέ. :S :S :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αυτη τη στιγμη να παρεις DDR3 μνημες δεν αξιζει σιγουρα

 

με HD υλικο απο καμερα δεν εχω ασχοληθει καθολου οποτε δεν εχω κατι να πω, χρησιμοποιω μια sony minidv 2mpixel προσωπικα

 

edit: κατι προτεινε ο φιλος απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις ταινιες εχω βρει τροπο να τις βλεπω(power dvd) σε PC....

πως ομως θα μπορω να τις βλεπω και σε dvd player, να τις γραφω δηλαδη σε δισκακια playable παντου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...